DOLAR

32,8560$% -0.61

EURO

36,0150% 0.08

GRAM ALTIN

2.551,53%0,06

ÇEYREK ALTIN

4.184,00%-1,32

TAM ALTIN

16.760,00%-1,32

BİST100

11.156,20%0,15

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Konutta korona virüs testi İstanbul’da başladı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Korona virüs testi yaptırmak isteyip de hastaneye ya da sağlık kuruluşuna gitmekten çekinenler artık testi konutta ya da iş yerlerinde yaptırabilecek.

Covid-19 hastalığının belirlenmesinde antikor testleri kullanılmaya başlandı. ELISA yöntemiyle bakılan IgM ve IgG antikorları ölçümleri ile hastalık ile ilgili bilgi edinilebiliyor. Testlerin doğruluk oranı ise yüzde 99’un üzerinde. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilen laboratuarın uzman sağlık grupları konutta koronavirüs testi yaptırmak isteyen vatandaşların meskenine gidiyor. Meskende kan örneği alınan kişinin IgM ve IgG antikorlarına bakılıyor. Bu sayede kişinin hem koronavirüs olup olmadığı hem de daha önce bu hastalığı geçirip geçirmediği ortaya çıkıyor.

Bilhassa Kurban Bayramı tatili sırasında tatil beldelerinde toplumsal uzaklık ve hijyen kurallarının ihmal edildiğine dikkat çeken Onkoloji Uzmanı Dr. Yıldıray Tanrıver bu manada testler birlikte daha rahat olunacağını söz ederek, “Özellikle bayramda tatil beldelerinde fizikî aralık ve hijyen kurallarına ahenkte kahırlar yaşandığını hepimiz gözlemledik. Tatil dönüşünde hem kendimizi hem de çevremizdekileri korumak ve riskimizi bilerek önlemlerimizi almak için test yaptırılması çok daha önemli bir hale geldi” açıklamasında bulundu.

Kan alımı süreci ile sonuçlar 24 saat içerisinde çıkıyor

Birebir zamanda yapılan koronavirüs testi için de bilgilendirmelerde bulunan Dr. Yıldıray Tanrıver şu şekilde devam etti;

“Covid-19 enfeksiyonuna karşı oluşan IgM antikorlarını saptamak için yapılan serolojik test sonucu olarak müspet elde edilmesi, kişinin yakın zamanda virüs ile karşılaştığını gösterir. Yapılan testte IgG antikorlarının olumlu saptanması, Covid-19’a maruz kalındığını göstermektedir. Bu antikorun olumlu düzeylere ulaşması genellikle ilk belirtiler başladıktan sonraki 10 gün içerisinde gerçekleşir. Kişinin virüse karşı bağışıklık sistemi ile cevap vermesinin anlaşılmasının göstergesi IgG antikorunun olumlu karşılık vermesidir. Bilhassa hastalığı asemptomatik olarak geçirmiş kişilerin belirlenmesinde bu sonuç daha da önemli bir hâl almaktadır.

“Antikor testleri kişilerden kan alımı ile gerçekleştirilir. Kan alımı için rastgele bir sağlık merkezine başvurulmasına gerek yoktur. Konusunda uzman işçiler tam kollayıcı donanımlar ile konutunuza ya da işyerinize gelerek kısa mühlet içerisinde kan alım sürecini gerçekleştirmekte ve sonuçlar en geç 24 saat içerisinde iletilmektedir.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Konya Kent Hastanesi hasta kabulüne başladı