DOLAR

32,7843$% 0.04

EURO

35,2146% 0.04

GRAM ALTIN

2.456,34%-0,04

ÇEYREK ALTIN

3.943,00%1,82

TAM ALTIN

15.697,00%1,80

BİST100

10.471,32%0,76

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Konak’tan deprem bölgesine 7 milyon TL’lik destek

Konak’tan deprem bölgesine 7 milyon TL’lik destek

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyaman’da incelemelerde bulunan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, Konak Belediyesi’nin bölgeye sağladığı takviyenin, yardımseverlerin de katkılarıyla 7 milyonu TL’yi aştığını açıkladı. Batur, bölgeye acil yardım ve muhtaçlık gereçleri taşıyan 11 tır gönderdiklerini, belirlenen son gereksinimlere nazaran yüklenen 5 tırın da yola çıkmak üzere hazırlandığını söyledi.

Hatay, Kahramanmaraş, Gaziantep ve Adıyaman’a giderek incelemelerde bulunan Konak Belediye Lideri Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanlığı’nda bir toplantı düzenleyerek, ilçe örgütüne sarsıntı bölgesinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aktardı. Ziyaret ettiği kentlere ait müşahedelerini ve depremzede vatandaşların yaşadıklarını zahmetleri paylaşarak, yapılan çalışmaları anlatan Batur, Konak Belediyesi’nin bölgeye yardımseverlerin de katkılarıyla 7 milyonu TL’yi aşkın takviye sağladığını açıkladı.

Ziyaret ettiği 4 kentte CHP milletvekilleriyle bir ortaya gelerek, uyum toplantısına da katılan Konak Belediye Lideri Abdül Batur’un bölgeden ayrıntılı bilgiler aktardığı, sürece yönelik çalışmalarla ilgili fikir alışverişinde bulunduğu kıymetlendirme toplantısına CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından, CHP Vilayet ve Konak İlçe örgütü yöneticileri ile üyeleri, Konak Belediye Meclisi üyeleri katıldı.

11 tır gitti, 5 tır yola çıkacak

İlk günden itibaren bölgeye takviye için harekete geçtiklerini söyleyen Batur, İzmir Büyükşehir Belediyesi, sivil toplum kuruluşları ve muhtarlarla birlikte hareket ederek, acil gereksinim ve yardım gereçlerinin kentlere gönderildiğini kaydetti. Konak Belediyesi uzman takımlarının kurtarma ve yardım çalışmaları yaptığını hatırlatan Batur, bölgeye gönderilen acil yardım ve gereksinim materyalleri için belediye bütçesinden 4 milyon 645 bin TL harcandığını açıkladı. Batur, yardımseverler vatandaşların birebir kapsamda sağladığı takviyenin de 2 milyon 650 bin TL olduğunu kaydetti. Konak Belediyesi’nin bölgeye 11 tır gönderdiğini kaydeden Batur, 5 tırın da yola çıkmak üzere hazırlandığını belirtti.  

“Sağlam bina yok”

Deprem bölgesinde incelemelere Hatay’dan başladığını belirten Batur, “Biz evvel Hatay’a gittik, kurtarma ekimiz de oradaydı; zira Hatay, en fazla hasarın olduğu vilayet olmasına karşın, yardım ve takviyenin en güç ulaştığı yer oldu. Hatay çok büyük bir yara almış. Antakya’da sağlam bina yok benim gördüğüm kadarıyla. Kalanlar ise ağır hasarlı. Gruplarımız orada yardım çalışmaları yapıyor. Vatandaşlarımıza yardım materyallerini ulaştırıyoruz. Bir de mutfak kurduk. Sıcak yemek servisi yapıyoruz. O bölgedeki köylere de yardım ediyoruz. Belediye çalışanımız, sosyologlarımız orada. Çocuklarımıza özel çalışmalar yapıyoruz. Bölgede büyük bir karışıklık, meşakkat var, vatandaşın talepleri var. Olağan orada yaşayan itfaiye daire lideri, itfaiye erleri, fen işleri çalışanları sarsıntıda enkazın altında kalmış. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin itfaiye daire başkanlığı vazife aldı ve Antakya’da en az 100 bin kayıp olacağı formunda bilgi veriliyor. Daha sonra Kahramanmaraş’a geçtik. Pazarcık diye bir yer kalmamış. Oradan Gaziantep’e ulaştık. Nurdağı’nda 60 bin nüfusun 20 bini artık yok. Sarsıntının en büyük hasarı verdiği yerlerden biri. Adıyaman’a da gittik. Milletvekillerimizle birlikte ilçelerimizi, köylerimizi inceledik. Köylerimizin durumu makûs. Nüfus 200 kişi, 100 kişi artık yok. Tut, Besni ilçeleri çok makus. Kentin merkezindeki yerler büsbütün bitmiş durumda. Adıyaman merkez büsbütün bitik, Hatay gibi” dedi.

“Konteyner kentler çabucak kurulmalı”

Bölgede bir an evvel konteyner kentlerin kurulması gerektiğine dikkat çeken Batur, “En büyük sorun şu an barınma ve ısınma. Yemek, su, giysi sorunu halledilmiş durumda. Konteyner kentlerin çabucak kurulması gerekiyor. Büyükşehir belediyemiz de Hatay’da, Kahramanmaraş’ta, Adıyaman’da çalışmalarını sürdürüyor. Çadır çok yararlı değil; içi çok soğuk oluyor. Konteyner kentler oradaki badireyi bir nebze azaltacak. Şu anda gereksinim, ısıtıcı, kömür, odun, yatak, battaniye, hijyen materyalleri ve tuvalet. Biz de bölgeye gidecek tırlarımıza bu halde muhtaçlığa nazaran materyaller yüklüyoruz” dedi. Batur, şöyle devam etti:

“Büyük bir mücadele”

“Bölgeyi görünce orada nasıl bir felaket yaşandığını dahi düzgün anlıyorsunuz. Orada beşerler sahiden çaresiz. Beşerler cenazesini alabildiğine seviniyor. Alıyor ve toprağa veriyor. Şu anda bir müsaade, bir kayıt da yok bu manada. O nedenle kayıp sayısının daha çok olduğunu biliyoruz. Çok büyük bir acı, büyük bir hayat gayreti var. Oradaki milletvekillerimiz de gece gündüz, hiç durmadan insanlarımıza dayanak olmak için çalışıyor. İzlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Daima birlikte yapılacak çalışmalar çok; zira süreç çok uzun soluklu. Hepimiz elimizden geleni yapmalı, o bölgedeki yarayı sarmaya çalışmalıyız. Konak Belediyesi olarak biz de elimizden geleni yapıyoruz. Bundan sonra da bölgeye olan takviyelerimiz devam edecek.”

“Belediyeyle çalıştık, daha çok aileye ulaştık”

CHP Konak İlçe Lideri Akın Küçükoğullarından da, birinci andan itibaren Konak Belediyesi ile koordineli çalıştıklarını vurgulayarak, “Birçok partilinin ve vatandaşın ilçe binamıza getirdiği gereksinim materyallerini tutanak karşılığı teslim alarak sınıflandırdık. Zelzele bölgelerinden ilçemize gelen vatandaşlarımıza ulaşarak acil gereksinimlerini birinci elden karşıladık. Sağladığımız erzak paketlerini de kendilerine teslim ettik. Bundan sonraki süreçte de elimizden geldiğince takviye olacağız. Ruhsal takviye çok kıymetli; zira gelen vatandaşlarımızın durumu uygun değil. İstekli psikolog arkadaşımız bize yardımcı oluyor. Öğrenci depremzedelerimiz için gençlik kollarımız kitap kampanyası başlattı. Bu hususta da yardımcı olacağız. Belediyemizle birinci andan itibaren koordineli çalışmamız daha çok ailemize ulaşmamızı, onlara takviye olmamızı sağladı. Bu nedenle Konak Belediye Liderimiz Abdül Batur’a ve özverili çalışanlarına minnettarız. Bölgeden ilçemize gelen ailelerin sayısı her geçen gün artıyor. Ailelere daima birlikte takviye olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’nin gıda ihracatının yüzde 46’sını hububat bakliyat yağlı tohumlar sektörü yaptı