a

Kocaeli’nin kahramanları 79 cana umut oldu

Kocaeli Büyükşehir’in arama kurtarma grupları, sarsıntıda enkaz altında kalanlara umut oldu. Kocaeli’nin kahramanları 79 kişiyi enkazdan sağ olarak çıkardı

Kahramanmaraş’ta 6 Şubat Pazartesi sabaha karşı 04.17’de meydana gelen zelzelenin akabinde teyakkuza geçen Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, daha gün aydınlanmadan yola çıkıp, sarsıntı bölgesine birinci ulaşan takımlardan olmuştu. Ortadan geçen bir haftada zelzele bölgesinde gece gündüz demeden arama kurtarma çalışması yapan Kocaeli Büyükşehir’in kahraman takımları, 79 depremzedeyi enkaz altından sağ olarak kurtarmayı başardı. Tonlarca yükteki enkazın altına kendi hiç korkmadan giren, molozlar ortasında iğneyle kuyu kazar üzere çalışan kahramanlarımız, kimi vakit bir bebeği kucağına aldı, kimi vakit bir anneyle kızını sedyeyle çıkardı, kimi vakit da yaşlı bir amcayı omzunda taşıdı. Kocaeli’nin kahramanları, zelzelenin üzerinden geçen onlarca saate karşın enkaz altında tahminen de yaşamaktan ümidini kesen 79 cana yine umut oldu. 

K. MARAŞ, ADIYAMAN VE HATAY’DA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kahramanmaraş merkezli iki büyük sarsıntının akabinde var gücüyle bölgeye intikal etti ve arama kurtarma, lojistik, içme suyu, besin, alt yapı çalışmalarıyla depremzedeleri bir an bile olsun yalnız bırakmadı. Kocaeli’nin kahramanları Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’da 79 kişiyi enkazdan sağ olarak çıkarmayı başardı. Kocaeli Büyükşehir İtfaiyesi ve A Kadrosu takımları, sarsıntı bölgesinde bulunan AFAD, AKUT, JAK, sivil toplum kuruluşları ve yabancı ülkelerden gelen gruplarla birlikte 3 başka kentte arama kurtarma çalışmalarına katıldı.

TONLARCA ENKAZIN ALTINDA

Depremin üzerinden bir hafta geçmesine karşın orta vermeden arama kurtarma çalışmalarına devam eden Kocaeli Büyükşehir grupları, Kahramanmaraş’ta 22, Adıyaman’da 15 ve Hatay’da 42 depremzedeye yine umut oldu. Tonlarca tartıdaki enkazın altına korkusuzca giren, adeta iğneyle kuyu kazarak, bazen 8 bazen 10 saat süren kurtarma çalışmalarıyla 79 canı kurtaran Kocaeli’nin kahramanları, her yeni kurtarılan canın akabinde dinlenmeden diğer bir enkaza koştu. Sarsıntı bölgesinde vakte karşı yarışan gruplar bazen bir küçücük bebeğin elinden tuttu, bazen yaşlı bir bayana umut oldu, bazen de bir babayla oğluna uzanan el oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Batur: İmar afları şehirlerimize ihanettir