a
  • Haberyum
  • Dünya
  •  KKTC’ye 3 ay sonra ilk uçuş gerçekleştirildi

 KKTC’ye 3 ay sonra ilk uçuş gerçekleştirildi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Pandemi sebebiyle ara verilen memleketler arası uçuşlar yine başlarken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) ilk turist kafilesini taşıyan Türk Hava Yolları’na (THY) ilişkin İstanbul- Ercan seferli uçak 02.30’da Ercan Havaalanı’na indi. Uçaktan inen turistleri Turizm Bakanı Kutlu Cihan, Sağlık Bakanı Ali Pilli ve Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu karşıladı. 

Koronavirüs salgını nedeniyle yaklaşık 2,5 aydır gerçekleştirilemeyen yurtdışı uçuşları kademeli olarak yine başladı.  Pandemi sebebiyle ara verilen milletlerarası uçuşlar yine başlarken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) ilk turist kafilesini taşıyan Türk Hava Yolları’na (THY) ilişkin İstanbul- Ercan seferli uçak 02.30’da Ercan Havaalanı’na indi. 167 yolcu ile Ercan’a gelen uçaktan inenler, bir sıra halinde koronavirüsün tespiti için PCR testlerinin yapıldığı kısma yönlendirildi. 10’ar kişilik ekipler halinde ortamın içerisine alınan yolcular, ilk önce PCR test sonuçları çıkana kadar halk arasına karışmayacaklarını belirten bir form doldurdu.

11 INSANA KARANTİNA UYGULANACAK

Formları dolduran yolcular, PCR testlerini yaptırdı. PCR testlerini yaptıran yolcular polis denetiminden geçerek ülkeye giriş yaptı. KKTC Bakanlar Kurulu’nun aldığı karara nazaran riskli ülkelerden gelen 11 kişi ise 14 günlük karantinaya alındı. Almanya’dan gelen bir yolcuya ise PCR testi olmadığı için ülkeye girişine müsaade verilmedi.

“TURİZM DÖNEMININ AÇILIŞ GÜNÜ”

Ercan Havaalanı’na gelen KKTC’li üç Bakan, Demirören Haber Ajansı’na açıklamalarda bulundu. KKTC Turizm Bakanı Kutlu Cihan, “Biz bugünü turizm döneminin açılış günü olarak kabul ediyoruz. Yolcuların inançlı bir biçimde gelmesi için çalışıyoruz. Her şeyin hoş olacağını umuyorum” dedi. KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli de, önemli bir günü yaşadıklarını söz ederek, “Bizler üç Bakan olarak gelecek olan yolcuları yakından görmek için buradayız. Koronavirüs devrinde sağlık sahasında daha önce gösterdiğimiz başarıyı yeniden göstermeye hazırız” diye konuştu.KKTC Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da, alanda alınan önlemleri yakından görmek istediklerini belirtti. Devlet olarak koronavirüs sürevcini başarılı biçimde yönettiklerini söz eden Amcaoğlu, “Buradaki önlemleri görmeye geldik. İlerleyen günlerde ekstra önlem alınması gereksinimi olacak mı diye bölgesinde izlemek istedik. Bu önlemlerin devamı ile ilgili Bakanlar Konseyi’ne izahat sunacağız” dedi.

?

PCR TESTİ OLAN GİRİŞ YAPACAK

Tatil maksatlı geldiklerini belirten turistler ise, test sıralarının daha da hızlandırılması gerektiğini tabir etti. Memlekete girişte doldurulan formların, uçaklarda doldurulması gerektiğini belirten turistler, bunun ortamda bekleyişi azaltacağını ve girişin hızlanacağını belirtti.

KKTC’ye gelişlerde karantina uygulanmayan turistler, Türkiye’den aldıkları negatif PCR testleriyle ülkeye giriş yapabilecek. KKTC’de de PCR testi yapılacak turistler, test sonuçları çıkana kadar kaldıkları otel yahut konutlarından dışarı çıkamayacak.

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

KORONAVİRÜS-Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 10.48 milyonu geçti, hayatını kaybedenlerin sayısı 509,980 şahsa yükseldi