a
  • Haberyum
  • Dünya
  • KKTC Başbakanı Üstel: “Türkiye ile iyi ilişkilerimiz sayesinde eğitimde sıkıntı yaşadığımız konuları birer birer aşıyoruz”

KKTC Başbakanı Üstel: “Türkiye ile iyi ilişkilerimiz sayesinde eğitimde sıkıntı yaşadığımız konuları birer birer aşıyoruz”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel tarafından kabul edildi. Başbakan Üstel, KKTC ile Türkiye arasındaki iyi ilişkiler sayesinde eğitimde yaşanan sıkıntı ve eksiklikleri birer birer aştıklarını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, KKTC’de temaslarını sürdürüyor. Bakan Tekin, KKTC Başbakanı Ünal Üstel tarafından kabul edildi. Görüşmede Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun yanı sıra bazı bürokratlar da hazır bulundu.

“İyi ilişkilerimiz sayesinde eğitimimizde sıkıntı yaşadığımız konuları birer birer aşmaktayız”

Başbakan Üstel görüşmede yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanı Tekin ve heyetini KKTC’de görmekten duyduğu mutluluğu ifade etti. Başbakan Üstel, Tekin’in ülkede bulunacağı sürede yeni protokollerle yeni gelişmelere imza atılacağını belirtti. KKTC’nin Türkiye ile her zaman iyi ilişkiler içinde olacağını kaydeden Üstel, “Bu ilişkiler sayesinde eğitimimizdeki eksik olan veya sıkıntı yaşadığımız konuları birer birer aşmaktayız” dedi.

Yeni eğitim döneminde 2 gün tam gün eğitime geçildiğini söyleyen Üstel, 2025 yılında tüm okullarda tam gün eğitimi 5 güne çıkarmayı ve eğitim sisteminn yavaş yavaş daha çağdaş bir noktaya taşımayı hedeflediklerini kaydetti. 6 Şubat’ta Türkiye’de meydana gelen depremlere de değinen Başbakan Üstel, depremde hayatını kaybeden KKTC’li şampiyon öğrencileri de anarak, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diledi. Üstel, KKTC’de bir deprem komitesi kurduklarını hatırlatarak, öncelikle tüm okullarda deprem analizi yaptıklarını söyledi. Üstel, “Depreme dayanıklı olmayan okullarımızı şu anda süratli bir şekilde prefabrik okullarla takviye ettik. Bunun yanında Komite’den neticeleri gelen okulların da yeniden yapılması için ihaleyi hazırladık ve önümüzdeki günlerde 11 okulumuzda ihaleye çıkma noktasına geldik. Dolayısıyla çocuklarımızın daha iyi şartlarda ve daha güvenli ortamda eğitim görmeleri için hükümet olarak çalışmalar yapıyoruz” diye konuştu.

“Yeni dönemde hem Türkiye’deki hem de buradaki çocuklarımız için güzel şeyler yapmayı Allah bize nasip etsin”

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise, konuşmasına Başbakan Ünal Üstel’e misafirperverliği için teşekkür ederek başladı. Tekin, “Biz burada kendimizi misafir gibi görmüyoruz sayenizde. Hem bakanımız hem buranın toplumsal yapısı itibarıyla biz Türkiye’nin herhangi bir iline gitmiş gibi hissediyoruz” diyerek gösterilen yakınlıktan dolayı da teşekkür etti. Bakan Tekin de 6 Şubat depremine işaret ederek, felaketlere hep hazırlıklı olmak gerektiğini vurguladı ve hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

“KKTC vatandaşlarının bizim gözümüzde bizim vatandaşlarımızdan farkı yok”

Bakan olarak ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’deki tüm bakanların geleneği olduğu gibi KKTC’ye yaptığını belirten Tekin, burada güzel çalışmalar yapmayı temenni etti. Tekin, “Nihayetinde KKTC vatandaşlarının bizim gözümüzde bizim vatandaşlarımızdan, çocuklarının bizim çocuklarımızdan bir farkı yok. Biz kendi çocuklarımız için eğitim ve öğretim anlamında sunabildiğimiz tüm imkanları buradaki kardeşlerimiz, çocuklarımız için de sunmak isteriz. Planlamalarımızı da öyle yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Tekin ayrıca KKTC’nin destek taleplerinin karşılanmasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı olduğunu ifade ederek, Erdoğan’ın selamını iletti. Gün boyu yapılacak çalışmaların hayırlı sonuçlar ortaya çıkarmasını temenni eden Tekin, “Yeni dönemde hem Türkiye’deki hem de buradaki çocuklarımız için güzel şeyler yapmayı Allah bize nasip etsin” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından karşılıklı hediyeler takdim edildi. Bakan Tekin görüşmeye dair sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ise, “Sayın Ünal Üstel ile ’iki devlet tek millet’ anlayışı çerçevesinde eğitime dair KKTC’nin gücüne, potansiyeline ve itibarına yaraşır çalışmalar ve projelere ilişkin değerlendirmelerde bulunduk” ifadelerini kullandı.

KKTC Meclis Başkanı Töre ile de görüştü

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, ziyareti çerçevesinde KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Zorlu Töre ile de bir araya geldi. Tekin görüşmeye dair yaptığı açıklamada, “KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sayın Zorlu Töre’yi ziyaret ederek meclis çalışmalarında başarılar diledik. Sayın Töre’ye ve beraberindeki milletvekillerine misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rusya, Harkov’da sivilleri vurdu: 50 ölü