a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Kızılay Gönüllü Şefler Milyonlarca Kap Yemek Yaptı

Kızılay Gönüllü Şefler Milyonlarca Kap Yemek Yaptı

Kahramanmaraş zelzelesinin akabinde Kızılay’ın tüm afet bölgesinde günde üç öğün olarak verdiği beslenme takviyesine ünlü şefler de katıldı.

Kızılay Aşevlerinde ocak başına geçen yüze yakın şef Kızılay aşçıları ve gönüllüleriyle birlikte mutfakta milyonlarca kap yemek pişirdi.

Depremin birinci anından bu yana alanda binden fazla profesyonel çalışanı ve 5 bine yakın gönüllüsü ile hem depremzedelere hem de arama kurtarma ve sıhhat çalışanlarına dayanak sağlayan Kızılay’a ünlü şeflerde güç kattı.

Üniversitelerin Gastronomi kısmı öğrencileri, Turizm Akademisyenleri Derneği ve Aşçılar Federasyonu ile birlikte afet bölgelerinde yer alan Kızılay aşevlerine gelen 100’e yakın şef afet bölgesinde yer alan Kızılay aşevlerinde afetzedeler için yemek pişiriyor. 

MasterChef yarışının heyet üyesi Danilo Zanna, Gastronomi ödüllü Şef Ömür Akkor, Şef Mert Saraç ve ünlü Şef Rafet İnce’nin de yer aldığı şefler afetzedelere yemek yapmak için kolları sıvadı. Kızılay’ın koordine ettiği beslenme kümesi, afetin başından bugüne kadar 30 milyon kaptan fazla yemek üreterek afetzedelere ulaştırdı. 

Kızılay koordinesinde Afet Beslenme Kümesinde yer alan kurum, kuruluş ve derneklerin kapasiteleri ile birlikte bölgede;

5 Aşevi,

352 Taşınabilir Mutfak,

86 İkram Aracı, 

38 Taşınabilir Fırın,

22 Sahra Mutfak,

İle misyon yapılmaktadır.

31.2 Milyon Kişilik Sıcak Yemek 

Mobil mutfak ve ikram araçlarını sarsıntıdan etkilenen tüm vilayetlere sevk eden Kızılay koordinesindeki Afet Beslenme Kümesi şimdiye kadar yaklaşık 7.500.000 kişilik çorba, 31.256.000 kişilik sıcak yemek, 36.092.000 ekmek dağıttı. Kızılay 14.477.000’den fazla ikramlık gereç ve 17.173.000 adet su ve 2.085.000’den fazla içecek dağıtımı gerçekleştirdi. 

Kızılay Beslenme Noktalarını Kızılay’ın toplumsal medya hesaplarından ve kizilay.org.tr sitesinden takip edebilirsiniz. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Çalık Depremzedelerin Acılarına Ortak Oldu