a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Kızılay Depremzede Kadınlara Özel Whatsapp Hattı Kurdu

Kızılay Depremzede Kadınlara Özel Whatsapp Hattı Kurdu

Türkiye 2 büyük sarsıntının akabinde 11 ili kapsayan afet bölgesinde birinci andan bu yana çalışmalarını sürdürürken afetten etkilenen bayan ve çocukların şahsî gereksinimleri için özel bir çizgi kurdu. Kızılay Bayan gönüllüleri ile Genç Kızılay bayan gönüllüleri, kendilerine whatsapp üzerinden gelen hijyenik ped, iç çamaşırı, kıyafet ve hijyen gereçleri üzere talepleri karşılıyor. 

Kızılay zelzeleden etkilenen 11 vilayette hem zelzelenin geride bıraktığı yıkım hem de mevsim kurallarıyla uğraş ediyor. Zelzelenin çabucak akabinde ana sorumluluk alanı olan beslenme hizmetlerine odaklanan Kızılay, bu gereksinimin bir sisteme oturmasının akabinde başka insani yardım çalışmalarını geliştirmeye başladı. Bölgede bulunan profesyonel Kızılay çalışanlarına, Kızılay Bayan gönüllüleri ile Genç Kızılay bayan gönüllüleri de dayanak oluyor. 

Yeni doğum yapmış, gebe yahut özel gereksinimleri olan bayanları dinlemek, muhtaçlıklarını karşılamak için zelzeleden etkilenen bölgede çalışmalarını devam ettiren Kızılay Bayan gönüllüleri, kendileriyle teğe bir görüşmek isteyen depremzede bayanlar için ise bir WhatsApp sınırı kurdu. Gebe depremzedeler gönüllüler tarafından bilgilendiriliyor ve talepleri istekli bayan doğum uzmanlarına iletiliyor. Zelzelenin birinci günlerinde hastanelerin bayan doğum kısmına gelen bayanların birinci anda gereksinimi olan kıyafet ve öbür gereksinimlerine yanıt veriliyor. Kızılay Bayan WhatsApp çizgisine ulaşmak isteyen kadınlar +90 552 150 18 68 ile irtibata geçebilir yahut 168 Davet Merkezine ulaşabilirler.

Kızılay Bayanları Alanda Birçok Vazifede Yer Alıyor

Yaklaşık 2 bin bayan gönüllüsü ile zelzele bölgelerinde hizmet veren Kızılay, acil gereksinimlerin başında gelen hijyenik ped, iç çamaşırı, kıyafet, ve hijyen gereçlerinin dağıtımına sürat veriyor. Gönüllüler, yardım dağıtımlarında bilhassa afetlerde dezavatajlı kümeler ortasında yer alan bayanlara ulaşmaya çalışarak muhtaçlıklarını söylemekte zorlanan bayanların gereksinimlerini birebir takip ediyor, karşılamaya çalışıyor. 

Afetzede bayan küçük çocuğuyla Kızılay mutfağında yardım için çalışıyor

Depremden sağ çıkınca küçük bebeğini bir yere bırakmadan öteki Kızılay bayan gönüllüleri ile aşevinde ve alanda durmadan çalışan Lebibe Yılmaz, aşevinde çalışmalara dayanak oluyor.

Depremin çabucak akabinde İstanbul Ataşehir’den, Hatay Kırıkhan’a ulaşan Ayla Tetik ise günlerdir Hatay’da gönüllüleri koordine ederek alanda yardım dağıtımlarını yürütüyor.

Kızılay Bayan Diyarbakır Gönüllüsü Remziye Düzgün, ailesi Adıyaman’da risk altında olmasına karşın küçük oğlu ve iki kızı ile birlikte sarsıntının olduğu birinci andan itibaren aşevinde ve alanda istekli faaliyetlerine büyük bir özveri ile dayanak veriyor.

Kızılay Bayan Diyarbakır Yenişehir Gönüllüsü   Asiye Yeşilkaya, iki çocuğu ile aşevinde ve alanda istekli faaliyetlere takviye veriyor.

Depremin çabucak sonrası Kahramanmaraş’a giderek mutfakta misyon yapan Kızılay Bayan Sakarya Gönüllüsü Leyla Deniz, depremzedelerin çadır kurmasına yardımcı oluyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Başkan Aktaş deprem kahramanlarını karşıladı