a

Kitap Fuarı ve TÜYAP!

TÜYAP tarafından düzenlenen 19. Bursa Kitap Fuarı, yine oldukça ilgi gördü ve Bursalıların akın ettiği bir fuar oldu. Kitap fuarlarına, kütüphanelere ilgi her geçen yıl daha fazla artıyor.

TÜYAP tarafından düzenlenen 19. Bursa Kitap Fuarı, yine oldukça ilgi gördü ve Bursalıların akın ettiği bir fuar oldu. Kitap fuarlarına, kütüphanelere ilgi her geçen yıl daha fazla artıyor.

Özellikle gençlerin ve çocukların kitaplara olan ilgisinin gözle görülür oranda artması, oldukça sevindirici ve umut verici bir durum. Kitap fuarları da bu anlamda oldukça önemli! 

Burada önceki dönem Osmangazi Belediye Meclis Üyesi Cemil Aydın’ın getirdiği bir öneri var ki TÜYAP yöneticilerinin ve Büyükşehir Belediyesi’nin bunun üzerinde durmasında yarar olduğunu düşünüyoruz. 

BUTTİM’in arkasındaki Uluslar arası TÜYAP Fuar Merkezi, gerçekten çok önemli bir alan ve düzenlenen fuarlarla Bursa’ya ve Türkiye’ye önemli katkı sunan bir organizasyon merkezi.

 Kitap fuarı hariç diğer fuarların burada yapılması da çok önemli. Kitap fuarı hariç dememizin bir gerekçesi var tabi. Fuar alanı daha çok özel araçla ulaşıma uygun.  Oysa kitap fuarının kentin merkezinde olması, herkesin kolayca ulaşması gereken bir yer. 

Gençler ve çocukların kentin neresinden olursa olsun bir otobüs bileti ile ulaşabilmeleri gerekir. Veli ve öğrenciler için ulaşım engelini ortadan kaldırmak gerek. Dahası kitabın daha çok görünür olmasını sağlamak da önemli. 

Şimdi TÜYAP ile Büyükşehir Belediyesi işbirliğine gitse de kitap fuarı tıpkı Büyükşehir Belediyesi’nin kitap günleri organizasyonunda olduğu gibi Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapılsa daha iyi olmaz mı?

Asıl olan gençlerin, çocukların ve vatandaşların olabildiğince kolay kitaplara ve yazarlara ulaşması olmalı. TÜYAP’a kitap fuarı süresince Merinos tahsis edilse ve kitap fuarı burada düzenlense. Merinos AKKM, tüm şartları itibariyle bunun düzenlenmesi için uygun.  

Üstelik şehrin tam merkezinde geniş bir alanda bahçesinde gençlerin, çocukların ve vatandaşların zaman geçirme, kitap okuma, etkinliklere katılma imkanı daha fazla çok özel bir mekanda yapılacak kitap fuarının çok daha verimli ve etkili olacağını düşünüyorum. 

Düşünün kitap fuarına çocuklarını götürmek isteyen veliler birkaç aktarma yapmak durumunda TÜYAP alanına gitmek için. Üstelik kitap fuarı diğer fuarlar gibi ticari önceliği olan bir fuar türü değil kültürel yönü daha ağırlıklı olan bir organizasyon. 

Ticari olan fuarların TÜYAP’ta yapılması doğrudur. Ama kitap fuarı için Merinos AKKM’den daha uygun bir yer bulamazsınız. Organizasyonun buraya alınması TÜYAP ve Büyükşehir Belediyesi için de çok daha güzel bir adım olur. 

TÜYAP, tüm fuarlarının tanıtımını da burada yapma imkanı bulur. Büyükşehir Belediyesi ise Merinos AKKM gibi önemli bir merkezinde kitap fuarı gibi kentin her yanından gelen insanların buluşturarak tam da ruhuna uygun bir etkinliğe imza atmış olur. 

Tüm artılarını bir kenara yazıp üzerinde çalışmaya değer bir öneri bence…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Herkesle görüşürüz, millete duyurmak şartıyla”