a
  • Haberyum
  • Genel
  • Kırklarelili balıkçılar denize açılmak için gün doğumunu bekliyor

Kırklarelili balıkçılar denize açılmak için gün doğumunu bekliyor

Dip trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağının 1 Eylül’de sona ermesi ile birlikte 2021-2022 balıkçılık av sezonu açıldı. Sezonun açılmasıyla denize açılmak isteyen Kırklarelili balıkçılar ayın olmaması nedeniyle denize açılmak için gün doğumunu bekliyor.

15 Nisan’da başlayan dip trol ve gırgır ağları ile avcılık için genel av yasağının 1 Eylül’de sona ermesi ile birlikte 2021- 2022 balıkçılık av sezonu açılmasına rağmen Karadeniz’e kıyısı bulunan Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı Kıyıköy beldesindeki balıkçılar ayın olmaması nedeniyle denize açılmak için gün doğumunu bekliyor.

1 Eylül’de vira bismillah demek için sabahı beklediklerini dile getiren balıkçı Akın Doğu “Şuanda gırdırlar açılır ama trol ile orta sular ayın olmaması ve ilk etapta suyun sıcak olmasıyla bolluk fazla olmuyor. Onun için gün doğumunu bekliyorlar. Bende Marmara’dan geldim Karadeniz’e ilk defa bende diğer teknelere uyacağım. Artık kısmetimiz arayacağız. Gün doğumunda vira bismillah diyeceğiz. Her sene olduğu gibi bu senede umutla çıkıp Allah’ın izniyle yakalayacağız” dedi.

6 aydır sezonun açılmasını beklediklerini belirten Ali Özbek, ayın olamaması ve suların sıcak olması nedeniyle 1 Eylül’de vira bismillah demek için gün doğumunu beklediklerini ifade etti.

Yeni sezondan umutlu olduklarını vurgulayan Rıdvan Tığ, herkese hayırlı bol bir sezon geçirme temennisinde bulundu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Önce denizi temizlediler sonra 30 bin yavru balığı denize bıraktılar