a

Kırıkkale’de kuraklık su buldurdu

Yurdun birçok noktasında etkisini koruyan sıcak havalar Kırıkkale’de de etkisini sürdürüyor.

Kentler son yılların en kurak kışıyla mücadele ediyor. 

Geciken yağışlar sonrasında Ocak ayında yağmayan kar, ürünlerde rekolte düşüşü yaşanma ihtimalinden dolayı çiftçiyi tedirgin ediyor.

Su kaynakları kuraklıkla karşı karşıya

Bölgedeki bazı su kaynakları da kuruma tehlikesiyle karşı karşıya geldi.

Balışeyh ilçesine bağlı Işıklar köyünde yaşayan vatandaşlar, kuraklık sebebiyle su arayışına girdi.

Bölgede inceleme yapıldı

Kırıkkale Valiliği tarafından verilen ekipman desteğiyle vatandaşlar, bir aylık çalışmanın ardından içilebilir su kaynağına ulaştı. Vali Bülent Tekbıyıkoğlu, köy ziyaretinde vatandaşlarla bir araya geldi.

Vatandaşların sorun ve taleplerini dinleyen Vali Tekbıyıkoğlu, köy muhtarı Eren Akan’dan da tarım arazileri ve su kaynakları hakkında bilgi aldı.

Depolardaki su seviyesi düştü

Işıklar köyü muhtarı Eren Akan yaptığı açıklamada, kuraklık sebebiyle depolardaki su seviyesinde düşüş yaşandığını söyledi.

“Çalışmalarımız oldu su kaynağı keşfettik”

Çiftçilerinde sıcak hava şartlarından çok büyük oranda etkilendiğini belirten Akan, “Çiftçilerimiz verdiği emeğin karşılığını eğer böyle giderse alamayacak. Köyümüzdeki sularımız az denilecek seviyede. O yüzde çalışmalarımız oldu su kaynağı keşfettik.

İlerleyen dönemlerde de daha çok kurak giderse onu da köyümüzün deposuna akıtmayı planlıyoruz. Su arama çalışmalarımız 1 ay sürdü. Bu zaman zarfında da başta sayın valimiz, bize baya destek verdi. Bizde bütün köyümüzün çabasıyla da suyu çıkarttık.” dedi.

“Yüzde 30 oranında bir verim kaybı var”

Tarım ve hayvancılık işiyle uğraşan Harun Bedir, “Ocak ayının ortasında olmamıza rağmen bu yıl kar yok. Geçen yıl kar vardı. Şuan kar yağsa bile tarımla uğraşan çiftçilerin yüzde 30 oranında bir verim kaybı var. İnşallah yağmur ve kar olur. Bu verim daha da aşağı düşmez.

Kar ve yağmurun yağması için köylüler olarak dua ediyoruz. Başta Kırıkkale Valimiz, İl Özel İdare Genel Sekreterimiz, Balışeyh Kaymakamımız ve köy muhtarımızın da çabalarıyla bir su kaynağı bulduk. Bir aydır da suyu bulmak için uğraşıyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: Ensonhaber

Ensonhaber

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

1250 çarşı ve mahalle bekçisi alınacak