a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Kılıçdaroğlu: Devran döner, İstanbul Şehir Üniversitesi tekrar faaliyete başlar

Kılıçdaroğlu: Devran döner, İstanbul Şehir Üniversitesi tekrar faaliyete başlar

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda konuştu. 

Güçlükle bir periyottan geçildiğini belirten Kılıçdaroğlu, bu periyodun arbede değil uzlaşma periyodu olması gerektiğini söyledi. Fakat yaşanan sıkıntıların da lisana getirilmesi gerektiğine işaret eden Kılıçdaroğlu, üniversiteleri korumak ve var olan problemlerini çözmenin hem iktidarın hem muhalefetin hem de parlamentonun ve topluluğun ortak hizmeti olduğunu vurguladı.

İstanbul Şehir Üniversitesinin kapatılmasına ilişkin kararı kıymetlendiren Kılıçdaroğlu, üniversitenin yeni kurulduğuna dikkati çekerek, “Pırıl pırıl talebeler, dinamik, her görüşten akademik kadrosu ile göz kamaştıran üniversite durumundaydı, genç, çalışkan bir üniversiteydi. Ama intikam almak için üniversiteyi kapattılar. Kimden? Sayın Ahmet Davutoğlu’ndan. Niye ayrıldın, niye demokrasi, hak, hukuk, adalet, üniversite diyorsun? Bu nedenle kapatıldı. ” diye konuştu. 

Kararın Resmi Gazete’de yayımladığını anımsatan Kılıçdaroğlu, devletin kin ve öfke ile yönetilemeyeceğini belirtti. 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, laflarını şöyle sürdürdü: 

“Kini, öfkeyi, intikam alma duygusunu öne taşırsanız, devlet kurumunu yıpratırsınız. Devlet idaresinde, adalet, hak, hukuk, haber, deneyim olması lazım. Siz ‘bu benim rakibim, benim partimden ayrıldı, üniversite kurdu, üstelik bir de kurucusu. O zaman ben buna dersini vereyim’. Siz bugüne kadar pek çok üniversiteye birçok yardım yaptınız. Yardım yapılan hiçbir üniversiteye CHP olarak neden yardım yaptınız demedik. Bilime, teknolojiye, beşere yatırım yapıyorsanız, biz buna karşı çıkmadık. Hasebiyle mevcut mal varlığı ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüremeyeceği gerekçesiyle Şehir Üniversitesi kapatıldı fakat gün gelir devran döner, bu üniversite de tekrar faaliyete başlar. Biz bütün gençlerimizin, çocuklarımızın güzel bir üniversitede okumalarını isteriz. “

Geçen hafta en çok tartışılan mevzulardan birinin Z kuşağı olduğunu aktaran Kılıçdaroğlu, gençlerin iradeleriyle oynandığını söz etti. 

Kovid-19 nedeniyle üniversite sınavının ertelendiğini, buna kimsenin itiraz etmediğini, kararı haklı bulduğunu lisana getiren Kılıçdaroğlu, gelgelelim bir mühlet sonra turizm dolayısıyla sınavın erkene alındığını savundu. 

Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Sayın Erdoğan, ‘bunları nasıl aldatırım, nasıl kandırır oyunu alırım ‘diye YouTube’da bir programa çıktı. Şimdi çok pişman olduğunu biliyorum. Z kuşağıyla bir siyasetçinin muhatap olmasının çok güç olduğunu önce kendisinin bilmesi lazım.  Pırıl pırıl, hayatı sorgulayan, kimin doğruları kimin yanlışları söylediğini bilen bir kuşak. Çıktı, bunlara bir güruh laf etti lakin bunlar gerekli dersi verdiler.  Ben Erdoğan’a seslenmek isterim, sen Z kuşağı ya da Y kuşağından oy almak istiyorsan önce gençler ne istiyor onu bileceksin. Gençlerin beklentileri ne? Evvel bunlara bir bakacaksın, ne istiyorsunuz diye soracaksın.

Ben sana söyleyeyim üstelik ana muhalefet partisinin genel başkanı olarak söylüyorum. O kuşaktan oy alacaksan bu dediklerimi asla unutmayacaksın. Gençler asla presçi, dikta idaresi istemiyorlar özgürlük istiyorlar. Sen bunu sağlayabilecek misin? Maskeyi kaldırabilecek misin? Tek adam rejimini sonlandırabilecek misin? Bunu yapacak mısın? Zira gençler diyor ki biz dayatmayı kabul etmiyoruz. Önce sınav tarihiyle oynayarak dayatmanın nasıl olduğunu onlara gösterdin. Onlar sana güvenirim mi? Güvenmezler. “

Kılıçdaroğlu, gençlerin kendi seçimleriyle oynanmamasını, seçimleri ve tercihlerine karışılmamasını talep ettiğine dikkati çekti.

Gençlerin “ben özgürce seçimimi yaparım, benim tercihlerim de rastgele bir politik sahanın ögesi olmasın, ben tercihlerimde özgür olayım.” dediğini aktaran Kılıçdaroğlu, “Sen bunu yaparsan oy sana gelir. Yapmayacaksan bunlar sana yarın güle güle diyecekler. ‘Beni formatlamaya kalkma, beni tornadan geçirmeye, tek tipleşmeye özenme sakın’ diyorlar. ‘Herkes tıpkı benim üzere düşünecek’. Gençler bunu kabul etmiyor. ” diye konuştu. 

Gençlerin, “eğitimde cihanşümul kıymetleri göz arkası etmeyeceksin, ben dünyayı bilmek istiyorum, dünyayı okumak, sorgulamak istiyorum. Beni eğitimle, dar bir meydanla hapsetme’ dediğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Başka ne diyor? ‘Soru sormamı engelleme, sorgulama hakkımı elimden alma, beni kobay olarak kullanma’ diyor. Ne demek bu? Erdoğan bütün gençleri kobay olarak kullandı. 18 yılda 15 defa eğitim siyaseti değişti. Dünyada örneği yoktur.  Bu gençler sana güvenir mi, senin söylediğini yanlışsız kabul eder mi, seni samimi bulur mu?”  sözlerini kullandı. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Çavuşoğlu’dan Macron’a Libya cevabı