a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Kestane alırken aman dikkat! Çin kestanesi nasıl anlaşılır?

Kestane alırken aman dikkat! Çin kestanesi nasıl anlaşılır?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Kestane, sıhhat için epeyce değerli antioksidanlar içerirken ne yazık ki bilinçsiz tüketimi yarar değil zehir saçabiliyor. Piyasada bilhassa seyyar satıcılarda sık rastlanan kestanelerin birçoğu aslında yenilen kestane tipi olmayabilir. Çin kestanesinin (Aesculus hippocastanum) yenilebilir kestanelerle (Castanea sativa) karıştırılıyor. Pekala, Çin kestanesi nasıl anlaşılır, yenirse ne olur, at kestanesi nasıl ayırt edilir?

ÇİN KESTANESİ NASIL ANLAŞILIR?

Çin kestanesini öteki tiplerden ayırmak epeyce kıymetlidir; zira bu çeşit kestaneler, içerdikleri zehirli saponinler nedeniyle beşerler yahut evcil hayvanlar için çok ziyanlıdır. İki kestane çeşidi ortasındaki dışsal farklılıklara dikkat etmek gerekli.

Çin kestanesi, öbür ismiyle at kestanesi olarak da bilinen bu tıp, meyveleriyle çoklukla global bir biçime sahiptir. Öbür taraftan, tükettiğimiz tipik kestaneler biraz daha düz, uçları sivriltilmiş ve sıklıkla fırça gibisi tüylerle çevrilmiş bir yapıya sahiptir.

ÇİN KESTANESİ YENİRSE NE OLUR?

Çin kestanesini ayırt etmenin en muteber yolu, onu pişirmektir. Pişirildiğinde, beyaz köpüklü bir katman oluşur. Ayrıyeten, tadı neredeyse yok üzeredir. Çin kestanesinin kokusu da farklıdır ve kabuğundan ayrılmış olsa bile tüketilmemesi gerektiği konusunda uzmanlar uyarır.

Özellikle çiğ olarak tüketildiğinde çok zehirli olabilen Çin kestanesine karşı dikkatli olunmalıdır. Öteki taraftan, itimatla tüketilebilen kestaneler birçok sıhhat yararına sahiptir. Uzmanlar, bu inançlı kestanelerin faydaları hakkında bilgi verirken, Çin kestanesinden uzak durmanın değerini vurgularlar

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

‘Elimizde çok tesirli bir aşı var’ diyen uzman isim uyardı: ‘Salgının kaynağı İstanbul’