a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Kazakistan, Türkiye’ye yardım tırları göndermeye devam ediyor

Kazakistan, Türkiye’ye yardım tırları göndermeye devam ediyor

Kazakistan, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenenler için yardım tırları göndermeye devam ediyor.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye yardım geliyor. Kazakistan da Türkiye’ye yardım göndermeye devam ediyor. Yardım malzemelerini taşıyan tırlar deprem bölgelerine gönderilmek üzere dün Kazakistan’dan yola çıktı.

Kazakistan Başbakanlığından bugün yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in talimatı üzerine Kazakistan’ın Türkiye’ye yeniden yardım göndereceği belirtildi. Ek olarak gönderilecek 55 tonluk yardımın kalın giysiler, kışlık çadır, battaniye, yatak örtüsü ve diğer gerekli malzemelerden oluşacağı aktarılan açıklamada, “Yardım, Gaziantep şehrine hava yoluyla gönderilecek” denildi. Açıklamada, Kazakistan’ın ilk yardım malzemelerinin depremin yaşandığı tarihten hemen sonra gönderildiği hatırlatıldı.

Öte yandan, ülke genelinde Cumhurbaşkanı Tokayev’in girişimiyle Türkiye’deki depremzedeler için “Biz birlikteyiz” sloganıyla başlatılan kampanya çerçevesinde yardımlar toplanmaya devam ediyor. Kazakistan Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığından yapılan açıklamada, bugüne kadar 150 ton insani yardım toplandığı aktarılarak, bunun 75 tonunun Türkiye’ye gönderildiği kaydedildi. Açıklamada ayrıca Kazakistan vatandaşlarının topladığı 71 bin doların AFAD hesabına gönderildiği ifade edildi. Kazakistan’ın ayrıca, depremzedelerin geçici olarak barınması için 114 adet Kazak çadırı gönderdiği bildirildi.

Kazakistan, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen yıkıcı depremin ardından Türkiye’ye 100 kişilik arama kurtarma ekibi göndermişti. Cumhurbaşkanı Tokayev, ayrıca depremzedeler için 1 milyon dolar yardım fonu ayırma talimatı vermişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Türkiye’deki depremzedelere yardım için vagon ve tren kiraladı