a
  • Haberyum
  • Genel
  • Kawasaki Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Kawasaki Hastalığı Nedir Belirtileri Nelerdir ?

Kawasaki hastalığı, 1967 yılında Japon Doktor Tomisaku Kawasaki tarafından bulunmuştur. Kawasaki sendromu olarak da adlandırılan hastalık, küçük yaştaki çocuklarda görülür Hastalık, özellikle Uzak Doğu ülkelerinde daha sık görülür. Hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de; virüsler, genetik ve maruz kalınan kimyasallar gibi faktörler hastalığı ortaya çıkartmada etkili olduğu düşünülür.Önlenebilir bir rahatsızlık olmadığı gibi nadir de olsa tekrarlayabilen hastalık, çocuklarda nadiren görülse de önemli sonuçları olur. Tedavi edilmemesi durumunda ciddi kalp rahatsızlıklarına yol açar. Hastalığın önlenmesi ve tedavisinde erken teşhis önem taşır. Çocukların büyüyüp gelişebilmesi için uygun tedavi yöntemlerinin kullanılması gerekir.

Kawasaki Hastalığı Nedir?

3 4

Hastanın vücudundaki orta büyüklükteki damarlarda gelişen enflasyon sonucunda oluşur. Tıpta vaskülit olan geçen bu durum, kalbe kan taşıyan koroner arter damarlarında gözlenir. Kawasaki hastalığı daha çok beş yaş altı ve erkek çocuklarda görülür. Ateş, döküntü, ağız içi ve dilde kızarıklık ile kendini belli eden bir çocuk hastalığı olur. Japonya başta olmak üzere dünya üzerinde pek çok ülkede görülen hastalık tedavi edilmezse kalp komplikasyonları meydana gelir. Hastalık tedavi edildiğinde pek çok çocukta kalıcı bir hasar meydana gelmez.

Kawasaki Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

2 4

Hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de genetik olabileceği düşünülür. Genetik faktörlerin yanı sıra virüsler ve çevresel faktörlerin de etkili olacağı söylenir. Kış ve ilkbahar mevsimleri başlangıcında ortaya çıkan Kawasaki hastalığı tanı kriterleri, üç aşamada gerçekleşir ve her aşamada farklı semptomlar ortaya çıkar.

Kawasaki hastalığı bulaşıcı mı diye merak edenlere hastalığın bulaşıcı olmadığı söylenir. Semptomların ortaya çıkması ile 10 gün ila 2 hafta sürede kalp rahatsızlığına kadar gidebilen hastalığın ilk aşamasında meydana gelen belirtiler aşağıdaki gibidir:


1. Üç günden uzun süren 39 derece üzeri ateş görülür
2. Gözlerde kızarıklık meydana gelir
3. Kasıklarda kızarıklık oluşur
4. El ve ayaklarda şişlik yapar
5. Ağız, dudak ve ağızda şişlik meydana gelir

Hastalığın ikinci döneminin belirtileri ise eklem ağrısı, ishal, kusma ve karın ağrısı ile el ve ayak serilerinin soyulması şeklinde olur. Hastalığın son aşamasında ise komplikasyon gelişmemesi durumunda belirtiler kaybolmaya başlar; ancak çocuktaki enerjinin geri gelmesi uzun zaman alabilir.

Kawasaki hastalığı yetişkinlerde daha nadir olur. Hastalık aslında çocuk hastalığı olup net bir tedavisi de yoktur. Belirti ve semptomların ortaya çıkmasından sonra doktora başvurulur. Bu hastalığa özgü yapılan test bir test bulunmaz. Yapılan testler sonucunda diğer çocuk hastalıkları elenerek çocuğun Kawasaki olup olmadığı anlaşılır. 

Bu hastalığa benzer diğer hastalıklar; toksik şok sendromu, mukoza zarlarında bozukluk kızamık olur. Hastalığın teşhisi için idrar ve kan tahlili testleri yapıldığı gibi çocuğun kalp atışları ölçülür ve kalbin nasıl çalıştığı ultrason yardımı ile gözlenir. 

Dünyanın başındaki yeni bela! Kawasaki hastalığı nedir? Belirtileri  nelerdir?

Hastanede ilk yapılan müdahale sonrası tedavi amacı, ateşi düşürmek ve kalbin uğrayacağı hasarı önlemek olur. Bu amaca ulaşmak için belirli ilaçlar verilir. Ateş düştükten sonra kalp arterlerinde sorun olur ise aspirin kullanımı başlar. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Büyükşehirden 3 yılda 2 bin 603 otomatik hasta yatağı yardımı yapıldı