fbpx
a
reklam

Karaciğer Enzimleri Nasıl Düşer? 6 kolay Yöntem

Karaciğerde hasar olup olmadığının anlaşılabilmesi için ALT ve AST adı verilen karaciğer enzimleri incelenir. Ağır ilaç kullanımı ya da yaralanmanın, karaciğerde bir hasara neden olup olmadığı kandaki enzim miktarlarından anlaşılmaktadır. Alanin aminotransferaz karaciğer enzimi karaciğer içerisinde yer alır. Eğer yapılan ALT testince karaciğer enzimlerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılırsa birkaç önlem alınması gerekecektir. Peki karaciğer enzimleri nasıl düşer? Karaciğer enzimlerini düşürmenin en etkili yollarından biri kesinlikle düzenli beslenmektir. Sağlıklı besinleri düzenli olarak tüketen aynı zamanda uyku saatlerine de dikkat eden bireyler zaman içerisinde karaciğer enzim değerlerini düşürecektir.

Karaciğer enzimlerinin yüksek olmasının genellikle en büyük nedeni ağır ilaç kullanımı olduğu bilinmektedir. Eğer karaciğer yağlanması yapacak, karaciğer enzimlerinde artış yaşatacak, enzim seviyelerinin yükselmesine neden olacak ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka düzenli olarak doktor kontrolünden geçmek gerekecektir.

Karaciğer Enzimleri Düşürme Yöntemleri

karaciger enzimleri nasil dusurulur
karaciger enzimleri nasil dusurulur

Hayati bir organ olan karaciğerde meydana gelebilecek bir hasar oldukça ciddi sorunlara yol açabilir. Karaciğer hastalıklarından şikayetçi olanlar, testlerinde enzim seviyeleri yüksek çıkanlar birkaç küçük yöntem sayesinde şikayetlerini belirli bir düzeye kadar azaltabilirler. Karaciğer enzimleri nasıl düşürülür diye sorulacak olursa bunun pek çok doğru yanıtı olacaktır. Aşağıda karaciğer enzimleri düşürme yöntemleri sıralanmıştır.

  • Sarımsak. Sarımsak karaciğer fonksiyonlarının çalışmasını aktive etmektedir.  Birçok yararı olan sarımsağı karaciğer yağlanması sorunu için de deneyebilirsiniz. Sarımsakları yemeklerinizde bol bol kullanabilir ya da günde birkaç diş sarımsağı çiğnemeden yutabilirsiniz. Sarımsak sayesinde karaciğeriniz zehirli maddelerden arınacak ve temizlenecektir.
  • Avokado. Avokado son zamanların en sık tercih edilen detoks ürünlerinden biridir. Avokadoyu salatalarınıza ekleyebilir, içecek karışımları hazırlayabilir ya da limon ve bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Avokado içerdiği glutatyon bileşenleri sayesinde adeta bir dezenfektan görevi görerek karaciğeri zararlı tüm maddelerden arındırır.
  • Ceviz. Ceviz, herkesin bildiği üzere omega-3 deposu bir besindir. Faydaları saymakla bitmeyecek olan bu besinin karaciğer yağlanmasına da iyi geldiğini biliyor muydunuz? Karaciğer ile ilgili sağlık sorunlarından kurtulabilmek için günde bir avuç dolusu ceviz tüketmeyi deneyebilirsiniz.
  • Elma. İçeriğinde yüksek miktarda pektin bileşeni bulunan elma tam bir sindirim sistemi ve karaciğer dostudur. Karaciğer de dahil olmak üzere tüm organların temizlenmesinde büyük rol üstlenir. Aynı zamanda zararlı tüm maddelerin vücuttan atılmasında da etkilidir.
  • Greyfurt. Yüksek miktarda C vitamini içeren greyfurt ne yazık ki portakal ve mandalina kadar tüketilmemektedir. Greyfurt güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Karaciğer yağlanması için birebir besinlerden bir tanesidir. Günlük bir bardak taze sıkılmış greyfurt ile toksin maddeleri vücudunuzdan atabilirsiniz.
  • Zerdeçal. Her derde deva zerdeçal baharatı, karaciğer yağlanması için de oldukça yararlıdır. Zerdeçalı ister sade tüketin isterseniz de taze taze çayını yaparak tüketin. Ne şekilde tüketirseniz tüketin, zerdeçal karaciğer enzimlerinin düzenlenmesinde oldukça başarılı sonuçlar gösterecektir.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Koronavirüs salgınında can kaybı 34 bin 734’e yükseldi