a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Kanser tedavisinde doğal desteklere dikkat! Her doğal olan sağlam değil!

Kanser tedavisinde doğal desteklere dikkat! Her doğal olan sağlam değil!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Dr. Büyükyörük, kanser tedavi sürecinde tamamlayıcı tedavi cinslerinin kullanılmasının, kemoterapi ve radyoterapinin yan tesirlerini azaltabileceğini lakin kanseri tedavi etme konusunda kesin bir delil olmadığını tabir etti. Tabip denetimi dışında hiçbir eserin kullanılmaması gerektiğine dikkat çeken uzman, bağışıklığı düşük ve risk kümesindeki bu hastaların özellikle temkinli olmaları gerektiğini savundu.

RİSK KÜMESİNDEKİ HASTALAR VİTAMİN KULLANIRKEN DİKKAT!

Doğal olmanın inançlı olduğu manasına gelmediğini belirten Dr. Büyükyörük, bilhassa sarı kantaron üzere birtakım eserlerin, kullanılan kanser ilaçlarıyla etkileşime girebileceğini ve bu nedenle tabip denetimi olmadan kullanılmaması gerektiğini söyledi. Ayrıyeten, yüksek dozda C vitamini üzere birtakım tamamlayıcı eserlerin, radyoterapi ve kemoterapinin tesirini değiştirebileceğini vurguladı.

TAKVİYELERİN TEDAVİDEKİ ROLÜ

Kanser tedavisi sırasında tamamlayıcı tedavi tiplerinin, kemoterapi ve radyoterapinin yan tesirlerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini belirten Dr. Büyükyörük, bu tedavilerin fizikî, duygusal ve ruhsal sıhhati destekleyebileceğini tabir etti. Fakat, bu sistemlerin kullanılmadan evvel kesinlikle doktora danışılması gerektiğini vurguladı.

AKUPUNTUR VE AROMATERAPİ

Dr. Büyükyörük, akupunkturun mide bulantısını hafifletmeye ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğini fakat steril iğneler kullanılmazsa enfeksiyon riskinin artabileceğini belirtti. Aromaterapinin ise kokulu yağlar kullanarak sıhhat ve ruh halini güzelleştirmeye yardımcı olabileceğini söyledi, lakin kimi bireylerde alerjik tepkilere neden olabileceği ikazında bulundu

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Her gün soğan yemenin yararları: Piş ve çiğ kuru soğanın yararları nelerdir?