a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Kalp sıhhati destekleyen yemiş: Kaju yararları nelerdir, depresyona yeterli gelir mi?

Kalp sıhhati destekleyen yemiş: Kaju yararları nelerdir, depresyona yeterli gelir mi?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Güney Amerika ve Karayipler’e has olan kaju, tanınan bir atıştırmalık olmanın ötesinde, kalp sıhhatini olumlu tarafta etkileyen bir besin olarak ön plana çıkıyor. İşte, kaju fıstığının kalp üzerindeki yenileyici tesirleri ve kajunun depresyona yararlarını sizler için sıraladık!

SADECE ATIŞTIRMALIK DEĞİL ŞİFA DEPOSU!

Kaju fıstığı, yalnızca lezzetli bir atıştırmalık olmanın ötesinde, sağlıklı beslenme arayışında olanların diyet listelerine girmeyi başarıyor. Ayrıyeten, süt eserleri yerine krem peynir, krema, tereyağı ve kaju yağı üzere çeşitli eserlerde kullanılabilecek bir alternatif haline geliyor.

KAN BASINCINI DÜŞÜRÜR!

Uzman Valentina Duong’un teklifiyle, günde bir avuç kaju tüketmenin kan basıncını düşürebileceği ve kalp sıhhatini iyileştirebileceği belirtiliyor. Duong, kaju fıstığının uygunlaştırılmış trigliserit düzeyleriyle ve düşük kan basıncıyla ilişkilendirildiğini vurguluyor.

DİYETİNİZE KESİNLİKLE EKLEYİN!

Şiraz Tıp Bilimleri Üniversitesi’nde yapılan bir çalışma, daha fazla çiğ kaju tüketmenin, kalp sıkıntıları dahil olmak üzere kardiyometabolik faktörleri denetim edebileceğini ortaya koyuyor. Kajuların, sistolik ve diyastolik kan basıncını düzenleyerek, TG düzeylerini düzgünleştirme potansiyeline sahip olduğu belirtiliyor.

TUZLA KAVRULMUŞ KAJULARA DİKKAT!

Cleveland Clinic’in araştırmasına nazaran, tuzlu kajuların çok tuz içeriği, yüksek tansiyon riskini artırabilir. Tuzlu besinlerden kaçınarak ve evvelce paketlenmiş kajuların tuz içeriğini denetim ederek, sıhhatinizi riske atmadan bu lezzetli atıştırmalıktan faydalanabilirsiniz.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gece ayak yanmasına ne yeterli gelir, ayak altı yanması hangi hastalığın belirtisidir? Ayakaltı yanması nasıl geçer?