a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Kadirov: Putin’i ömür uzunluğu Rusya Devlet Başkanı seçelim

Kadirov: Putin’i ömür uzunluğu Rusya Devlet Başkanı seçelim

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Ramzan Kadirov, mahallî yetkililerle bir araya geldiği içtima sırasında Vladimir Putin’i ‘ömür uzunluğu Rusya Devlet Başkanı’ vazifesine getirme daveti yaptı.

Kadirov, Telegram kanalında yayınladığı içtimanın fragmanında, “Her zaman söylüyorum, Vladimir Putin’i ömür uzunluğu Rusya Devlet Başkanı seçmeliyiz. Bugün onun noktasına kim geçebilir? Dünya çapında bu türlü bir siyasi başkan yok” tabirlerini kullandı.

Kadirov başkaca Rusya Anayasası ile ilgili önerilen tüm revizyonların ‘devlet durumlarının güçlendirilmesi’ ile ilgili olduklarını, bu nedenle her Rusya vatandaşının oylamaya katılması gerektiğini laflarına ekledi.

Kremlin Sözcüsü: Anayasada ‘Ömür uzunluğu devlet başkanı’ diye bir hizmet yok

Vesair yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Kadirov’un Putin’i ‘ömür uzunluğu Rusya Devlet Başkanı’ seçme önerisine karşılık olarak, Rusya Anayasası’nda ‘Ömür uzunluğu devlet başkanı’ diye bir vazife olmadığını belirtti.

Peskov, “Anayasada bu türlü bir hizmet öngörülmemiştir” açıklamasında bulundu.

Anayasal değişiklik oylaması yarın sona eriyor

Rusya’da önce 22 Nisan’da yapılması planlanan, fakat koronavirüs pandemisi nedeniyle geçen perşembe başlayan anayasal değişiklik oylaması yarın sona eriyor. Halkın desteklemesi hâlinde önerilen değişiklikler, Rusya anayasasında 1993’ten sonra yapılacak ilk büyük ıslahatlar olacak.

Parlamentonun yetkilerinin genişletilmesi ile toplumsal sahada bir seri düzenlemeyi içeren anayasa teklifi, ülkede şimdiye dek devlet başkanlığı yapmış olanların vazife vadelerinin de sıfırlanmasını öngörüyor. Çünkü mevcut anayasa iki periyodun akabinde üçüncü bir devir bir kişinin devlet başkanlığına aday olamayacağı hususunu içeriyor.

Vazife mühletinin sıfırlanması ise, 2. devlet başkanlığı periyodu 2024’te sona erecek olan Rusya önderi Putin’in, istemesi hâlinde bu tarihten sonra yine aday olabileceği manasına geliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çin’in Ulusal Güvenlik Kanunu Hong Kong’da yürürlüğe girdi