fbpx
a
reklam bursa seo hizmetleri
 • Haberyum
 • Gündem
 • Kadın Hakları Nelerdir, Kadın hakları bildirgesi maddeleri nelerdir?

Kadın Hakları Nelerdir, Kadın hakları bildirgesi maddeleri nelerdir?

Kadın hakları, kadınların erkekler ile aynı derece sahip oldukları siyasi, sosyoekonomik ve yasal hakların tamamıdır. Kadın hakları kavramı en çok 19. Yüzyılda dillenmiş ve büyük önem arz etmiştir. Kadınların seçme hakkını elde etmesi 18. Yüzyılda başlamış Kadın hareketleriyle başlamıştır.

Seçme hakkı için mücadele veren ilk modern savunucusu Olympe de Gouges, Fransiz Devrimi sonrası Kadın hakları ve Kadın Yurttaş Hakları Bildirgesi’ni yayınlamıştır. Seçme hakkı 1776 yılında ilk New Jersey ‘de (ABD) yürürlüğe girmiştir.​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

kadın hakları
kadın hakları

Kadın Hakları Nelerdir? ​​​​​​​Kadın Hakları Bildirgesi M​​​​​​​​​​​​​​​​​​addeleri Nelerdir?

 • Madde 1: Kadınlar özgür tabiatr ve erkeklerle haklar bakımından eşittir.
 • Madde 2: Her siyasal derneğin amacı, kadın ve erkeğin, naturel ve sıksık haklarını
 • korumaktır. Bu haklar; özgürlük, iyelik, emniyet ve bilhassa baskıya karşı koymaktır.
 • Madde 3: Her bir devlet enerjisinin temeli kadın ve erkeklerin birliğine ve onların ulustaki varlıklarına dayanmaktadır.
 • Madde 4: Özgürlük ve hakkaniyet diğerine dair olan her şeyin iadesinden oluşmaktadır. Sonuç olarak  adamın sürekli zulmüne karşı çıkma haklarını programın sınırı olmamaktadır. Sınırlar tabiat ve akıl kapsamında düzenlenmelidir.
 • Madde 5: tabiat ve akıl yasaları toplum amacıyla zararlı olabilecek bütün davranışları yasaklar. Bu yasaların izin verilen ve tanrısal yasaların yasaklamadığı hiçbir şey engellenemez.
 • Madde 6: Yasa genel iradenin ifadesi olmalıdır. Bütün hanım ve erkek yurttaşlar şahsen ya da bir vekil vasıtasıyla yasanın oluşumuna katkıda bulunmalıdır. Bütün kadın ve adam yurttaşlar yasanın önünde eşit olup; bütün aşama, pozisyon ve resmi dairelere eşit ölçüde kabul edilmelidir.
 • Madde 7: hiçbir kadın bu yasaların dışında bırakılmayacaktır. Kadın belirli hallerde yasalar önünde kabahatlanacak, tutuklanacak ve hapsedilecektir. Kadınlar da erkekler şeklinde, hükmü net olan bu yasalara bağlı olacaktır.
 • Madde 8: Yasa yalnız mutlak, açık ve lüzumlu cezalar vermelidir.
 • Madde 9: suçlu tespit edilen her bir kadına yasanın yapmış bulunduğu yaptırımlar uygulanır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Kadın Hakları Nelerdir, Kadın hakları bildirgesi maddeleri nelerdir?

İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde tekstil işçisi kadınların daha insani bir hayat arzularıyla, eşitsizliğe, zorbalığa, adaletsizliğe ve ayrımcılığı karşı ayaklandıkları, daha sonra 8 Mart ‘ta başlayan süreçlerle tüm dünya kadınlarının kutladığı bir gün haline geldi. Dünya’nın birçok yerinde kutlanan bu önemli gün 1977 yılında Birleşmiş Milletler genel toplantısında Kadın Hakları Nelerdir ​​​​​​​ve Uluslararası Barış günü olarak ilan edilmiş ve kadınların haklarının dünya üzerindeki barışı bir adım daha ileriye götüreceği inanılarak kabul edildi. Birleşmiş Milletlere üye ülkelerde de ‘’Uluslararası Kadın Günü’’ olarak kutlanmaya başladı.

8 Mart, 19’uncu yüzyılın sonlarından itibaren kadınların daha eşit ve refah seviyesi daha yüksek bir dünya için başlattıkları bir mücadeleye dönüşmüş ve dünyanın her tarafında yankı uyandırarak büyük destek görmüştür. Böylece Kadın hakları ​​​​​​​, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlamıştır.

Anahtar kelimeler; türkiye’de kadın hakları nelerdir, Kadın hakları ile ilgili yazılar, Kadın Hakları Bildirgesi, türkiye’de kadın hakları makale, Kadın hakları makale, Türkiye Anayasası’nda kadın hakları, 2020 kadın hakları nelerdir, Yeni anayasada kadın hakları 2019,

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Nişanlısıyla tartışan kadın intihara kalkıştı

HIZLI YORUM YAP