a

İzmir’den afet bölgesine destek yağıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay Antakya’da kurduğu çadır kent bin 395 depremzedeye kapılarını açarken, İzmir’den 3 tır, 4 kamyon ile yeni insani yardım materyalleri de yola çıktı. “Umut Hareketi” ile “Bir Kira Bir Yuva” kampanyalarıyla ulaşılan bağış sayısı ise 56 milyon lirayı geçti.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, bölgedeki hayatı olağana döndürmek ve İzmir’e gelen depremzedelere dayanak olmak için dayanışmanın sürmesi gerektiğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin afet bölgesi için başlattığı dayanak çalışmaları büyüyor. Hatay Antakya’da kurulan çadır kent, bin 395 depremzedeye kapısını açtı. İzmir’den 3 tır, 4 kamyon ile yeni insani yardım gereçleri de yola çıktı. Böylelikle 8 günde toplam 147 tır, 119 kamyon, 3 uçak, 2 gemi, 1 otobüs kargo ile tonlarca yardım gereci bölgeye gönderildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in başlattığı dayanışma kampanyaları “Umut Hareketi” ve “Bir Kira Bir Yuva” ile ulaşılan bağış sayısı ise 56 milyon 356 bin 24 lira oldu.

Başkan Soyer, bölgedeki ömrü olağana döndürmek ve İzmir’e gelen depremzedelere takviye olmak için dayanışmanın sürmesi gerektiğini söyledi. Verilen hizmeti en yeterli biçimde koordine etmek ve gayeye yönelik çalışmak istediklerini belirten Soyer, “Vatandaşımızın güzelleşmesi, hayatın olağanlaşması için çaba ediyoruz” dedi.

487 binin üzerinde battaniye gönderildi
Bugüne kadar 487 bin 872 battaniye, 7 bin 700 yorgan, 3 bin 700 yastık, 848 bin modül giysi gereci, 18 bin hijyen paketi, 13 bin paket hijyenik ped, 23 bin 500 besin paketi, 32 bin 500 bebek bezi ve maması, 622 bin litre içme suyu, 850 çadır, 9 bin 600 soba ve ısıtıcı, 172 ton yakacak, 65 jeneratör, 2 bin 600 kilo elma, 25 bin litre süt ve pek çok başlıkta yardım gereci afet bölgesine gönderildi.

Sağlık müdahaleleri yapıldı
Hatay Antakya’da kurulan çadır kentte günde üç öğün yemek dağıtımı yapılıyor. Alanda yangın koridoru, depo alanı oluşturuldu ve revir kuruldu. Sahra Hastanesi poliklinik çadırlarının heyetimi tamamlandı. Depremzedelerin acil sıhhat gereksinimlerine yönelik sıhhat müdahaleleri yapıldı. Yeni çadır alanları için alternatifler de oluşturuldu. Lojistik merkezi çadırının alan çalışmaları ise tamamlandı. Ayrıyeten alanda 14 tuvalet etkin hale getirildi. Konteyner imali için atölye çalışması devam ediyor.

Dayanışma kampanyalarına dayanak sürüyor
Depremzedelerin muhtaçlığı olan insani yardım gereçlerinin satın alınmasını sağlayan “umuthareketi.izmir.bel.tr” adresinden bölgeye ulaştırılmak üzere 44 milyon 409 bin 174 lira yardım yapıldı.

Depremde meskenini kaybetmiş yurttaşlar ile kira takviyesi vermek yahut boş durumdaki meskenini kullanıma açmak isteyen bireyleri buluşturan “birkirabiryuva.org” ile ise 11 milyon 946 bin 850 liralık katkı sağlandı. Kampanyayla 511 kişi kira dayanağı vereceğini, 427 kişi meskenini paylaşacağını beyan etti.

Gaziemir Fuar İzmir, Kültürpark Celal Atik Spor Salonu ile Çankaya’daki APİKAM’ın bahçesinde yurttaşlardan gelen insani yardım gereçlerinin paketlenme ve yükleme çalışmaları sürüyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Antalya Büyükşehir Belediyesi yaraları sarmaya devam ediyor