a
  • Haberyum
  • Bursa
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden depremzedelere psiko-sosyal destek

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden depremzedelere psiko-sosyal destek

İzmir Büyükşehir Belediyesi, sarsıntı felaketinden etkilenenler için “İzmir Psikososyal Takviye Ağı”nı kurdu. Depremzedelerin yaşadıkları travmanın tesirlerini en aza indirmeyi amaçlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin uzmanları yüz yüze yahut uzaktan psiko-sosyal takviye hizmeti verecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 10 ili etkileyen zelzele felaketinde yaraları sarmak için kolları sıvadı. Çeşitli ünitelerini sarsıntı bölgelerine yollayarak kolay ve süratli bir biçimde depremzedelerin hizmetlere ulaşılmasını sağlayan Büyükşehir Belediyesi, “İzmir Psikososyal Takviye Ağı”nı da kurdu. Zelzele sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplumsal Projeler Dairesi Başkanlığı ve Sıhhat İşleri Dairesi Başkanlığı’nda misyon yapan psikolog, sosyolog, toplumsal hizmet uzmanı, ruhsal danışman, çocuk gelişimcisi ve anaokulu öğretmenlerinden oluşan 100 kişilik Psikososyal Takviye Çalışma Takımı hem İzmir’e gelen depremzedelere hem de zelzele bölgelerindeki yurttaşlara hizmet verecek.

Önceliğimiz travma sürecini gerçek yönlendirebilmek
Alanında uzman psikososyal dayanak gruplarının depremzedelerin yaşadıkları travmanın tesirlerini en aza indirmek için öncelikli olarak Hatay’da çalışmalara başlayacaklarını lisana getiren Sıhhat İşleri Dairesi Lideri Dr. Sertaç Dölek, “Deprem ülkemizin ve kentimizin gerçeği. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak yaptığımız ‘Afet ve Acil Durumlarda Sağlık’ çalışmalarımızı, sarsıntı öncesi-anı ve sonrası eğitimlerimizi kesintisiz sürdürüyoruz. Psikososyal dayanak alanında ulusal seviyede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içerisindeyiz. Önceliğimiz travma sürecini hakikat yönlendirebilmek” dedi.

Yaralarımızı birlikte saracağız
2020 yılında yaşanan İzmir Depremi’nde de Toplumsal Projeler Daire Başkanlığı ve Sıhhat İşleri Dairesi Başkanlığı olarak Ruhsal Dayanak Hattı’nı arayan İzmirlilerin yanında olduklarını hatırlatan Dr. Dölek, “Depremden etkilenen vatandaşlarımızın gerek yanlarına giderek gerekse yüz yüze, telefonla yahut uzaktan psiko-sosyal takviye vereceğiz. Yaralarımızı birlikte saracağız” dedi.

İzmir Psikososyal Dayanak Ağı Nedir?
Psikososyal Takviye Çalışma Grupları hem sarsıntı bölgesinde hem de İzmir’de zelzele sonrası psikososyal takviye alanında çalışmalarını yürütüyor. Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde kurulan Psikososyal Takviye Ağı, İzmir’de ruh sıhhati ve psikososyal dayanak alanında faaliyet yürüten Türkiye Psikiyatri Derneği İzmir Şubesi, Türk Psikologlar Derneği, Toplumsal Hizmet Uzmanları Derneği İzmir Şubesi, Toplumsal Dayanışma İçin Psikologlar Derneği, Türk Ruhsal Müşavere ve Rehberlik Derneği İzmir Temsilciliği istekli çalışması ile hayata geçti.

‘Deprem Psikososyal Dayanak Hattı’ açıldı
Depremden etkilenen yurttaşlar takviye sağlayabilmek hedefiyle oluşturulan “Psikososyal Dayanak Hattı”na (0232) 293 95 95 numaralı telefondan ulaşılabilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kartepe Belediye Başkanı Av.M.Mustafa Kocaman, Mirac Kandili mesajı yayımladı