a
  • Haberyum
  • Bursa
  • İzmir Büyükşehir Belediyesi deprem bölgesinde konteyner üretiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi deprem bölgesinde konteyner üretiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi afet bölgesinde barınma problemini çözmek için ikisi İzmir’de biri Hatay’da olmak üzere üç farklı atölyede konteyner üretimine başladı.

Fen İşleri Dairesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün İzmir’deki atölyelerinde hazırlanan ve demonte olarak Hatay’a gönderilen konteynerler burada birleştirilerek depremzedelerin kullanımına sunuluyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi birinci etapta 500 konteyner üreterek depremzedelerin hizmetine sunacak.

Türkiye’yi sarsan ve 10 ili etkileyen zelzelesinin akabinde İzmir Büyükşehir Belediyesi grupları depremzedelerin barınma muhtaçlıklarını gidermeye yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bir yandan Hatay ve Osmaniye’de kurulan çadır kentlerle depremzedelere hizmet vermeye başlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir yandan da üç merkezde konteyner üretiyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı’nın Belkahve’deki, Eshot Genel Müdürlüğü’nün Gediz’deki atölyelerinde hazırlanan konteyner karkasları, demonte olarak Hatay’a gönderiliyor. Hatay’da da hammadde olarak gelen materyallerin yanı sıra, İzmir’den gönderilen karkaslar burada kurulan atölyede birleştirilerek günde 30 konteyner konut üretiliyor.

Bir tırla montajı yapılmış iki konteyner gönderilebilirken, uygulanan formül sayesinde bu sayı 15’e çıkabiliyor.

Hatay’da 500 konteyner için üretim
Çalışmalar hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ertuğrul Tugay, “Burada bir konteyner kent kurmak için yer belirleme sürecimiz oldu. AFAD’dan yer tahsisi için bilgi bekliyoruz. Biz bu süreçte daha süratli yol alabilmek ismine İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin fen işleri gruplarıyla burada konteyner üretmeye başladık. Bir atölye kurduk. Karkas yapılarını oluşturuyoruz, götürdüğümüzde de çabucak panelvanlarla kapatarak vatandaşlarımızın kullanımına açacağız. Depremzedelerimizin kışı daha sağlıklı bir ortamda geçirmelerine fırsat yaratmış olacağız. Şu an Hatay için 500 konteyner hazırlamayı planlıyoruz.” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Özgür Ozan Yılmaz da üç koldan konteyner üretimi yaptıklarını belirterek, “İzmir’de iki atölyede hazırlanan karkasları bölgeye gönderiyoruz, oradaki takımlarımız de birleştirme sürecini yapıyor. Bu sayede günde 30 konteyner üretimi yapıyoruz. Bu formül hem maliyetleri düşürüyor, hem de daha süratli üretim yapma imkanı sunuyor” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

SunExpress, yardımlar için Türkiye ile Almanya arasında Hava Köprüsü oluşturdu