a

İtalya’dan 3. Dünya Savaşı uyarısı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, cumartesi günü Münih Güvenlik Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Ukrayna’yı NATO’ya almanın herkes için tehlikeli olacağını söyledi. İttifak içinde Ukrayna’nın üyeliğinin kabul edilmesi istikametinde tartışmalar yaşandığına dikkat çeken Tajani, duruma dikkatle yaklaşılması gerektiğini vurguladı.

Tajani, “Dürüst olmak gerekirse, bu herkes için tehlikeli olur. Zira Rusya’ya karşı savaşıyorlar ve NATO üyesi olmaları durumunda bu, III. Dünya Savaşı manasına gelir.” diye konuştu.

Müttefiklerin Ukrayna’nın üyeliğini desteklediğini belirten Tajani, buna rağmen NATO’nun bir üyeye yapılan akının tüm üyelere yapılmış sayılacağı tarafındaki 5. hususunun çok net olduğuna dikkat çekti.

İtalyan bakan, mevcut durumda Kiev’le NATO ortasında kurulan işbirliğinin Rusya’ya açık bir ileti gönderdiğini söyledi. Tajani, Kiev’in savaş bitince NATO’ya üye olabileceğini söz etti.

NATO’yla Ukrayna ortasındaki görüşmeler birinci olarak 2008’de gündeme gelmiş, 2014’te Ukrayna’daki iktidar değişiminin akabinde Kiev’in ittifakla münasebeti önemli biçimde artmıştı.

Ukrayna idaresi, 2017’de NATO üyeliğini “stratejik hedef” olarak anayasaya eklemiş, 2022 sonbaharındaysa üyelik için resmi müracaatta bulunmuştu.

Kremlin ise Kiev’in NATO’ya üyeliğini bir kırmızı çizgi olarak görüyor. Moskova idaresi, Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal harekatına başlarken öne sürülen münasebetlerden biri de Kiev’in NATO yolunda olmasıydı.

Savaşın birinci aylarında yapılan barış görüşmelerinde Rusya, Ukrayna’nın NATO üyeliğinden vazgeçerek tarafsızlık statüsünde tampon bir devlet olmasını talep etmişti.

Geçen yıl Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta yapılan NATO doruğunda Ukrayna’nın üyeliği konusu gündeme gelmiş fakat Kiev’in NATO yolunun açılması için birtakım prosedürlerden vazgeçilmesi tarafındaki teklifler müttefik ülkeler tarafından kabul edilmemişti.

Bu yıl temmuzda Washington’da yapılacak NATO doruğunun de gündem hususlarından birinin Ukrayna’nın üyeliği olması bekleniyor. Lakin ABD ve Almanya medyasında yer alan birtakım haberlere nazaran, iki ülke de Moskova’yla topyekün bir çatışma tasası nedeniyle üyelik yolunun açılmasına sıcak bakmıyor.

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İsrail iktisadına savaş darbesi