a
  • Haberyum
  • Dünya
  • İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri koronavirüsle savaşta iş birliği yapacak

İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri koronavirüsle savaşta iş birliği yapacak

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail ve BAE Sağlık bakanlıkları tarafından Kovid-19 ile uğraşta iş birliğine gidileceğinin duyurulacağını belirtti. 

İsrail ile BAE arasında yapılacak laf konusu iş birliğinin ‘son aylardaki ağır görüşmelerin’ sonucu olduğunu kaydeden Netanyahu, “Bu iş birliği, tüm kesimin sağlık güvenliğini artırmaya imkan sağlayacak araştırma, geliştirme ve teknoloji ortamlarında yapılacak” tabirlerini kullandı.

İsrail’le sıradanlaşma

Son yıllarda aralarında diplomatik ilişki bulunmayan İsrail ile BAE arasındaki yakınlaşma dikkati çekiyor.

BAE idaresi Milletlerarası Judo Federasyonu tarafından Ekim 2018’de Abu Dabi’de düzenlenen Judo Grand Slam Turnuvası’na İsrailli sporcuların kendi bayrakları altında yarışına müsaade vermişti.

İsrailli bir judocunun final maçını kazanması sebebiyle 28 Ekim’de İsrail ulusal marşı, BAE’nin başşehri Abu Dabi’de ilk defa çalınmıştı.

Turnuvayı izlemek için milli kadroyla Abu Dabi’ye gelen İsrail Kültür ve Spor Bakanı Miri Regev, madalya töreninde ülkesinin ulusal marşının çalınması üzerine duygusal anlar yaşayarak, gözyaşı dökmüştü.

Eski İsrail İletişim Bakanı Eyüb Kara da 30 Ekim 2018’de BAE’nin Dubai kentinde düzenlenen telekomünikasyon konferansına katılarak, konuşma yapmıştı.

Eski İsrail Dışişleri ve İstihbarat Bakanı Yisrael Katz, Temmuz 2019’da Birleşmiş Milletler’in düzenlediği etraf konferansına katılmak için ülkesiyle diplomatik ilişkileri bulunmayan BAE’nin başşehri Abu Dabi’yi ziyaret etmişti.

BAE idaresi, Expo 2020 Dubai’ye İsrailli firmaları da davet etmişti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Yunanistan, Türkiye’yi Ayasofya konusunda UNESCO’ya şikayet etti