DOLAR

32,2077$% -0.04

EURO

34,8673% -0.39

GRAM ALTIN

2.444,07%0,01

ÇEYREK ALTIN

4.012,00%1,02

TAM ALTIN

16.022,00%1,01

BİST100

10.218,58%-0,49

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Dünya
  • İspanya’da binlerce kişi “Gazze” için yürüdü! Hükümete sert reaksiyon

İspanya’da binlerce kişi “Gazze” için yürüdü! Hükümete sert reaksiyon

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İspanya’da binlerce kişi “Gazze’deki katliamın bitmesi” için yürüdü.

Filistin’e özgürlük. Cezasızlığa hayır. Katliama son verin” başlığıyla kent merkezinde organize edilen yürüyüşe katılan binlerce kişi, memleketler arası topluma “Artık kâfi. Kelamı bırakın harekete geçin” daveti yaptı.

Bu bir savaş değil soykırım“, “Filistin’e özgürlük“, “Hemen ateşkes” sloganları atan ve bu sözlerin olduğu pankartlar taşıyan İspanyollar, İsrail’in Gazze’yi işgalinin ve bombalamasının, ayrıyeten Refah bölgesine hücum planının durdurulmasını istedi.

Gösteriye, azınlık sol koalisyon hükümetinin küçük ortağı Sumar ittifakından 5, koalisyonunun büyük ortağı Sosyalist Emekçi Partisi’nden (PSOE) 1 bakan ile hükümete dışarıdan takviye veren fakat İsrail’e karşı gerekli yaptırımları uygulamadığı için eleştiren Podemos partisinin yöneticileri de katıldı.

İSPANYA HÜKÜMETİ İSRAİL’E KARŞI SİYASETİNDE VAAT VE İCRAAT KONUSUNDA İKİLEM YAŞIYOR

Filistin’e dayanak ve İsrail’e karşı baskı yapılması için bu vakte kadar birçok davet yapan İspanya’daki sol koalisyon hükümeti, her şeye karşın bu siyasetinde vaat ve icraat konusunda tutarsızlığını sürdürdü.

İktidara gelirken “ilk icraatımız Filistin devletini tanımak olacak” diyen PSOE ve Sumar, geride kalan 3,5 ayda Filistin devletini tanıma konusunda somut bir adım atmazken, hükümet vazifelileri bununla ilgili yöneltilen soruları karşılıksız bırakmaya devam etti.

Gösteriye katılan Sumar önderi, Başbakan Yardımcısı ve Çalışma Bakanı Yolanda Diaz, Ukrayna’yı işgal eden Rusya örneğini vererek, İsrail’e de Filistin’de insan haklarını çiğnemesinden ötürü yaptırım uygulanmasını istedi.

İnsan haklarında görecelik yoktur ve tıpkı standartlar birebir durumlarda geçerli olmalıdır.” diyen Diaz, kendileri iktidarda olmalarına karşın İsrail’e karşı karar almakta zorlandıklarını gizlemedi. Diaz, “Uluslararası toplumun daha fazlasını yapmasını talep ediyoruz. Ayrıyeten İspanya hükümetinin de daha fazla taahhütte bulunmasını istiyoruz, zira bu barbarlığa artık son vermek çok değerli.” diye konuştu.

PSOE’den Ulaştırma Bakanı Oscar Puente ise Başbakan Pedro Sanchez’in “Filistin devletinin tanınması temelinde iki devletli tahlil ve memleketler arası barış konferansı düzenlenmesi” kelamlarını tekrarlayarak, “Gazze’de çabucak ateşkes ilan edilmesi” davetinde bulundu.

Puente, İspanya’nın İsrail’e silah sattığı argümanlarını palavraysa da hükümete dışarıdan takviye veren Podemos partisi, PSOE’yi gaye alarak bu taraftaki tenkitlerini sürdürdü.

Hükümetin İsrail’e karşı siyasetinin “sadece makyaj operasyonu” olduğunu savunan Podemos partisi başkanı Ione Belarra “Suç devleti İsrail’in yaptığı bir soykırımdır ve İspanyol hükümeti çabucak silah alım satımını durdurmalıdır, bunu yapmadıkça bu soykırımın bir modülü olacaktır.” biçiminde konuştu.

GÖSTERİYE KATILAN İSPANYOLLAR, AVRUPALI HÜKÜMETLERDEN İSRAİL’E KARŞI BOŞ KELAMLAR DEĞİL HAREKET BEKLİYOR

Bu ortada, şova katılan İspanyollardan Paz Ruiz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Sadece İspanya değil tüm hükümetler, güç, para ve kaygıdan ötürü İsrail’e karşı seslerini çıkaramıyor. Hükümetler konuşmaya gelince çok şey söylüyorlar lakin iş harekete geçtiğinde verdikleri kelamlar uçup gidiyor. Biz artık boş kelamlar değil hareket bekliyoruz.” tabirlerini kullandı.

Antonio Gonzalez de “İsrail her geçen gün daha fazla insan öldürüyor ve sivil halka daha fazla ziyan veriyor. Avrupa’da Almanya üzere ülkeler ise hiçbir şey yapmıyor. Maalesef bizim yapabildiğimiz tek şey şov yapıp, baskı kurmaya çalışmak fakat AB adım atmadan hiçbir şey olmaz.” dedi.

“GAZZE’DEKİ KATLİAM DERHAL SONA ERMELİ”

Gösteri sonunda okunan manifestoda, “Gazze’deki katliam derhal sona ermeli ve Filistin meselesine adil bir tahlil bulmayı garanti edecek tüm hareketler teşvik edilmeli.” denilerek, “Filistin halkının korunmasını ve kendi geleceğine özgürce karar vermesine imkan tanınmasını sağlayacak, uygulanabilir ve tam hükümran bir Filistin Devleti’nin tesirli bir formda tanınması garanti edilmelidir.” daveti yapıldı.

İsrail’in Gazze’de sıhhat ve su altyapılarına yönelik taarruzlarını da sert lisanla eleştiren İspanya’daki sol siyasi partiler ve örgütler, sıhhat çalışanının ve gazetecilerin öldürülmesini, binaların yarısından fazlasının yıkılmasını ve 1 milyon 700 bin Filistinlinin yerinden edilmesini kınadı.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Aliyev ile Paşinyan Münih’te bir ortaya geldi