a

İş taraflarına Covid işçisi koşulu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Sağlık Bakanlığı’nın yeni tip corona virüsle (Covid-19) uğraş sürecinde alacağı önlemler doğrultusunda, 10 ve üstü işçi çalışan iş yanlarında, Covid-19’dan sorumlu bir işçi görevlendirilecek. 

Salgın Idaresi ve Çalışma Rehberi” güncellenerek rehbere “İş noktalarında işçiye yönelik alınması gereken önlemler” başlığı eklendi.

Rehberde, çalışanın Covid-19’un bulaşma yolları ve korunma tedbirleri konusunda bilgilenmesi sağlanacak, ateş, öksürük, burun akıntısı, teneffüs problemi belirtileri olan çalışanlar tıbbi maske takılarak Covid-19 tarafından kıymetlendirilmek üzere sağlık kurumuna yönlendirilecek.

Covid-19 tanısı alan ve tedavisi tamamlanan çalışanlar, Sağlık Bakanlığı Covid-19 Rehberindeki kurallara nazaran yönetilecek.

MASKE KOŞULU

Işçi, tümü kuralına makul olarak ağız ve burnu kapatacak formda maske takacak, maske nemlendikçe ya da kirlendikçe değiştirecek. Maske takılırken, eller yıkanacak ve el antiseptiği kullanılacak.

Müşteri ile en az 1 metre toplumsal ara korunacak. Müşteriye eserin tanıtılması, gösterilmesi üzere aranın korunamadığı durumlarda tıbbi maskeye ek olarak yüz hami da kullanılacak.

Rehbere nazaran, alınması gerekenler başka tedbirler şöyle sıralandı:

“- Yalancı itimat hissi oluşturarak Covid-19 bulaşma riskini arttırabileceği için, aklık işçisi, bulaşık yıkayanlar, et ve et ürünleri ile paketlenmemiş azık satışında çalışan işçi haricindeki çalışanların eldiven tasarrufu önerilmemeli. Işçi eldivenli iken rastgele bir noktaya dokunmamalı.

– Aklık yapan işçinin tıbbi maske ve eldiven kullanması sağlanmalı. Aklık sonrasında işçi maske ve eldivenlerini çıkarıp iş yanındaki çöp kutusuna atmalı, ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalı.

– Işçi, dinlenme sahalarında en az 1 metrelik toplumsal arayı muhafazalı ve maske takmayı sürdürmeli. Yemek tarafken ya da su/çay/kahve içilirken, maske çıkarılacağı için bunun yapıldığı gizli alanda Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan “Salgın Idaresi ve Çalışma Rehberinde” yan alan kantin ve kafeteryalarla ilgili ikazlar dikkate alınmalı.”

CORONA VİRÜS: YENİ VAKA SAYISI 1500’E DAYANDI

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Eren Bülbül 3 yıl evvel bugün yaptığı paylaşımla yine gündemde