a

İran’dan istikrarları değiştirecek petrol hamlesi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İran devlet televizyonuna nazaran, Ruhani, ülkesinin Hürmüz Boğazı’na bağlı kalmadan Umman Körfezi’nden petrol ihraç etmesini sağlayabilecek 1000 kilometrelik Gore-Cask petrol boru hattı girişiminin açılış merasiminde konuştu. 

İran’ın petrol ihracı için kullandığı Hürmüz Boğazı’nın sıklıkla bölgesel gerginliklerin merkezinde yan aldığına dikkati çeken Ruhani, “İran girişim sayesinde artık Hürmüz Boğazı’na bağlı kalmayacak” dedi. 

Ruhani, mart ayından itibaren günlük 1 milyon varil ham petrolü Umman Körfezi kıyısındaki Cask Limanı’ndan ihraç etmeyi planladıklarını söz ederek, “Bu girişim, yalnızca ekonomik açıdan değil, ulusal güvenlik açısından da en önemli girişimlerden biridir. Bu sayede müşterilerimiz Hürmüz Boğazı kapansa dahi her durumda bizden petrol alabileceklerinden emin olacaklardır” diye konuştu. 

Basra ile Umman körfezlerini birbirine bağlayan Hürmüz Boğazı, dünyada güç sanayisinde stratejik bir öneme sahip.

Tahran idaresi, kesimdeki gerginliklerin odağındaki Hürmüz Boğazı’nda yaşanacak aksaklığın, Orta Doğu’dan büyük ölçülerde petrol sevkiyatı yapan onlarca ülkenin yanı sıra Hindistan ve Çin üzerindeki yansımalarına dikkati çekmişti. 

ABD Güç Enformasyon Yönetiminin donelerine nazaran, 2018’de Hürmüz Boğazı’ndan günlük 21 milyon varil ham petrol geçirildi. Bu rakam, dünyadaki petrol tüketiminin yüzde 21’ine tekabül ediyor.

Dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip İran, ABD’nin uyguladığı tek taraflı yaptırımlar nedeniyle petrol satışlarında büyük sıkıntılarla karşılaşıyor. Bütçe ve Planlama Kurumu Başkanı Muhammed Bakır Nobaht, 2 Haziran’da mecliste yaptığı sunumda, ülkesinin 2011’de 119 milyar dolar olan yıllık petrol ve doğalgaz gelirlerinin geçen yıl 8,9 milyar dolara kadar indiğini açıklamıştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Benzinde 22 kuruş indirim