a
  • Haberyum
  • Dünya
  • İran diyaneti başkanı Hamaney: Salgın tekrar yayılırsa ekonomik meselelerle karşı zıdda kalırız

İran diyaneti başkanı Hamaney: Salgın tekrar yayılırsa ekonomik meselelerle karşı zıdda kalırız

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İran Diyaneti Önderi Ayetullah Ali Hamaney, bugün Yargı Erki üyeleri ile görüntü konferans yolu ile görüştü. Hamaney, görüşmede Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi periyodunda yolsuzlukla savaşın güçlendiğine işaret ederek, “Bu uğraş hatasız ve günahsızlara zulmetmeden ve yasalar çerçevesinde kararlılıkla devam ettirilmeli. Halk yolsuzlukla uğraşın ihmal olmadan devam ettirilmesini istiyor” dedi.

Devlette yolsuzluklarla savaşın bir önceki Yargı Erki Başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani periyodunda başladığını belirten Hamaney, “Halk yolsuzlukla savaşın devam ettiğini gördüğünde umudu artıyor. Zira yolsuzluk koronavirüs üzere tehlikeli ve bulaşıcıdır. İkisi arasındaki tek fark koronavirüsten elleri yıkayarak, kurtulabilirsiniz fakat yolsuzluk virüsünden yalnızca yozlaşmışların ellerini keserek kurtulabilirsiniz” sözlerini kullandı.

Hamaney, açıklamasında koronavirüs salgınına değinerek, olağanlaşma sürecinin devam etmesi gerektiğini vurguladı. Diyaneti Önder, salgının tekrar yayılması durumunda ekonomide daha derin meselelerin oluşabileceğine dikkat çekti. Koronavirüsün neden olduğu ekonomik sıkıntıların çözülmesi gerektiğini belirten Hamaney, “Ancak salgın tekrar ülkede yayılırsa ekonomiye zararı daha fazla olacaktır. Birtakım yetkililerin ve halkın koronavirüs ile mücadeleye önem vermemeleri, gösterilen tüm uğraşları zayıflatabilir” dedi.

Öte yandan İran’da Yargı Erki Başkanlığına İbrahim Reisi’nin gelmesiyle birlikte yargı içerisinde geniş çaplı yolsuzluk uğraşı başlatılmıştı. Bir önceki Yargı Erki Başkanı Ayetullah Sadık Amuli Laricani’nin Yardımcısı Ekber Taberi’nin yasa dışı ticaret ve rüşvet suçlamaları ile tutuklanması ve yolsuzluk suçlamasıyla yargılanan firari İranlı Hakim Golam Mansur Hadi’nin Romanya’daki şüpheli ölümü, yolsuzlukla mücadeleyi ön plana çıkarmıştı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Filistin Kurtuluş Örgütü’nden Araplara ihtar: İlhak planından vazgeçse dahi İsrail ile sıradanlaşma sürecine girmeyin