a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Irak’ta, ABD’nin öldürdüğü Haşdi Şabi üyeleri için yas ilan edildi

Irak’ta, ABD’nin öldürdüğü Haşdi Şabi üyeleri için yas ilan edildi

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Irak Başbakanlık Basın Ofisi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani, silahlı kuvvetlerimizde şehit olanların anısına tüm devlet daireleri ve kurumlarında 3 günlük genel yas ilan edilmesini talimatı verdi.” tabirlerini kullandı.

İRAN’A BAĞLI İHTİLAL MUHAFIZLARINA VE MİLİS KUVVETLERİNE YÖNELİK HAVA ATAKLARI DÜZENLENDİ

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM), üs saldırısına karşılık olarak Irak ve Suriye’de İran İhtilal Muhafızları Ordusuna ilişkin gayelere yönelik hava hücumları düzenlediğini duyurmuştu.

CENTCOM tarafından yapılan yazılı açıklamada, Suriye ve Irak’ta İran ihtilal Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ile bağlı milis kümelere ilişkin en az 85 amacın hava akınıyla vurulduğu bildirilmişti.

3 AMERİKAN ASKERİ ÖLDÜRÜLÜRKEN 40’TAN FAZLA ASKERİ DE YARALANMIŞTI

ABD’ye ilişkin Kule 22 isimli üsse düzenlenen hücumda 3 Amerikan askeri ölmüş, 40’tan fazla asker de yaralanmıştı.

İRAN’IN KAYBI DAHA BÜYÜK

Irak Hükümet Sözcüsü Basim Avvadi, yaptığı yazılı açıklamada, “Amerikan idaresi, Kaim Akkaşat (Enbar) bölgesindeki güvenlik güçlerimize taarruz düzenledi. Bu düşmanca akın ortalarında sivillerin de bulunduğu 16 kişinin şehit olmasına ve 25 kişinin de yaralanmasına neden oldu.” sözlerini kullanmıştı.

IRAK HÜKÜMETİNE BİLGİ VERİLMEDİ

Saldırının bölgedeki yerleşim yerleri ve kamu mallarında maddi hasara neden olduğunu söz eden Avvadi, ABD’nin kelam konusu taarruzla ilgili Irak hükümetine bilgi verdiği tezlerinin ise “asılsız” olduğunu belirtmişti.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

ABD’den misilleme saldırısı! Rusya, İran, Irak ve Suriye’den açıklama! Bilanço duyuruldu!