a
  • Haberyum
  • Genel
  • Intel DG1 ekran kartı performans testi ortaya çıktı!

Intel DG1 ekran kartı performans testi ortaya çıktı!

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İşlemcileri ile bilinen Amerikalı silikon üreticisi Intel, CES 2020’de duyurusunu yaptığı DG1 modeli ile ekran kartı pazarına da giriş yapacağını açıklamıştı. Kartın özelliklerini daha önce sizlerle paylaşmıştık. Son gelen haberlere göre, Intel DG1 ekran kartı performans testi de ortaya çıktı.

Birçok kullanım için geliştirilen kart, ilk etapta kurumsal firmaların ofis bilgisayarlarında kullanılacak.

Intel DG1 ekran kartı performans testi sızdırıldı

Yakın zamanda piyasaya sunulması planlanana Intel DG1, giriş – orta seviyesinde bir performans sunuyor. 3 GB VRAM bulunduran kart, tek fanlı ve mavi bir LED aydınlatma içeriyor. Tasarımı sebebiyle, özellikle küçük ofis bilgisayarlarında kullanıma oldukça müsait bir ekran kartı. Intel Xe mimarisini içeren kart, mobil işlemcilerde de dahili olarak kullanılacak. Ancak mobilde, hız aşırtma değerlerinin biraz daha düşük olması bekleniyor.

Intel ekran kartı

Bilindiği üzere Intel, işlemcilerinde Graphics serisi dahili grafik birimlerini kullanıyor. Tiger Lake ile birlikte Xe grafiklerine geçecek olan Intel, dahili olarak iyi seviyede performans sunmayı amaçlıyor. Şirketin bu alandaki rakibi ise NVIDIA’nın MX serisi ekran kartları.

Bir Twitter kullanıcısının sızdırdığı görselde, kartın performans testi de ortaya çıktı. i9-9900K ile birlikte kullanılan ekran kartı, 5960 grafik puanı almayı başardı. Kıyaslama yapmak gerekirse, kart GTX 1050‘den biraz daha düşük bir performans sunuyor. Ancak dediğimiz gibi, bu kartın hitap ettiği kitle direkt olarak oyuncular değil ve perakende satışa sunulmayacak.

Intel DG1 ekran kartı performans testi, masaüstü bir ekran kartı için pek heyecanlandırmıyor. Ancak, yılın ikinci yarısında tanıtılacak olan mobil Intel işlemcilerin içerdiği mobil Xe DG1 hakkında bilgi veriyor. Mobil tarafta bu kadar güçlü bir dahili grafik gücünün olması, NVIDIA’nın elini zora sokabilir. Dizüstü bilgisayarda kullanılacak Xe DG1, Tiger Lake işlemciler ile birlikte gelecek. Intel’in haricinde, AMD’de Vega dahili grafik birimlerini geliştiriyor ve NVIDIA’ya rakip olmayı planlıyor.

Intel DG1 ekran kartı

AMD tarafında dahili Vega grafik birimi içeren Ryzen 4800U işlemcisi, aynı testten 3543 puan alıyor. Intel DG1, 7 nm litografiye sahip Vega grafik biriminde yaklaşık yüzde 70 daha fazla performans sunuyor. Mobil için geliştirilen versiyonun daha az performans vereceği göz önüne alınırsa, bu fark ortalama yüzde 20 ile 40 arasında olacaktır. NVIDIA’nın Pascal tabanlı MX350 kartı ise 4500 puan alıyor.

Kaynak: ShiftDelete

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Zynga, Türk oyun şirketini satın alıyor!