DOLAR

32,8126$% -0.04

EURO

35,1423% -0.05

GRAM ALTIN

2.448,19%-0,08

ÇEYREK ALTIN

4.018,00%-0,32

TAM ALTIN

15.997,00%-0,31

BİST100

10.771,36%0,29

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Dünya
  • İngiltere’den 20 insana Kaşıkçı cinayeti yaptırımı

İngiltere’den 20 insana Kaşıkçı cinayeti yaptırımı

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İngiltere, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesindeki rolleri nedeniyle aralarında dönemin Suudi Arabistan İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Ölçüsüz ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman’ın danışmanı Abdullah el-Kahtani’nin de olduğu 20 kimseyi yaptırım listesine aldı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, insan haklarını ihlal edenlere yönelik yaptırım uygulanmasını öngören ABD’deki Magnitsky Kanunu’na benzeri bir kanunla, en ağır insan hakları ihlallerine karışanların gaye alınacağı belirtildi.

Listede ilk olarak yekun 49 bireye yan verildiği belirtilen açıklamada, gelecek aylarda daha fazla kişinin yaptırım listesine alınmasının beklendiği tabir edildi.

Düzenlemeyle İngiltere’nin, ilgili kişilere yönelik ülkeye giriş, İngiliz bankaları üzerinden süreç yapma ve İngiliz ekonomisinden yarar sağlama yasağı getirilebileceği vurgulandı.

Önlemlerin ülkelerden ziyade bireyleri ve kuruluşları amaç alacağı kaydedilen açıklamada, İngiltere’nin yaptırımlar konusunda ilk sefer Avrupa Birliği’nden (AB) farklı bir siyaset uygulayacağına da işaret edildi.

Yaptırım listesi

Açıklamaya nazaran, ilk yaptırım listesinde, 2009 yılında Rusya’da 230 milyon dolarlık bir yolsuzluk evrakını inceleyen Rus vergi bilirkişisi Sergei Magnitsky’nin ölümü nedeniyle 25 Rus, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle de 20 Suudi Arabistan vatandaşına nokta verildi.

Cemal Kaşıkçı cinayetindeki rolleri nedeniyle yaptırım uygulananlar arasında “15 kişilik suikast ekibinin oluşturulmasında dahli olan” İstihbarat Başkan Yardımcısı Ahmed Asir, “cinayeti planlayan, yöneten ve suikast ekibini gönderen” Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın danışmanı Abdullah el-Kahtani, “cinayet anında konsoloslukta olan ve delillerin karartılmasında direkt rolü bulunan” Isimli Tıp mütehassısı Muhammed Tubaigy, cinayet sonrası Kaşıkçı’nın kıyafetlerini giyerek gazetecinin konsolosluktan ayrıldığı imajı vermeye çalışan Mustafa Muhammed el-Medeni de yan aldı.

Ayrıyeten Arakanlılara ve öteki etnik azınlıklara karşı uygulanan “sistematik ve vahşi şiddette rolü bulunan” iki Myanmarlı general, Kuzey Kore’deki tutuklu kamplarında çetinle çalıştırma, azap ve cinayete karışan iki kuruluşa da yaptırım uygulanmasına karar verildi.

Kaşıkçı cinayeti

Orta Doğu’nun dinamik gazetecilerinden, Washington Post müellifi Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, evlilik süreçleri için 2 Ekim 2018’de girdiği Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülmüş, cinayetin Suudi Arabistan’dan gönderilen bir ekip tarafından gerçekleştirildiği belirlenmişti.

Washington Post gazetesi, CIA’in Kaşıkçı’nın öldürülmesi buyruğunu verenin Veliaht Prens Muhammed bin Selman olduğu sonucuna ulaştığını yazmıştı.

Kaynak: AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Son dakika haberi: AB’den flaş Yunanistan çıkışı! “Çok sayıda rapor bulunuyor”