a
  • Haberyum
  • Genel
  • İmamdan tepki çeken sözler: Çocuğun kolu bacağı açık, ondan sonra pedofili suçtur…

İmamdan tepki çeken sözler: Çocuğun kolu bacağı açık, ondan sonra pedofili suçtur…

İmam Mehmet Şükrü Dörtbudak'ın "Çocuğun kolu, göğsü, bacağı, her tarafı açık, ondan sonra pedofili suçtur. Akımı sen körüklüyorsun. Sen tahrik edici şeyleri ortaya koyarsan…" sözleri tepki çekti.

İmam Mehmet Şükrü Dörtbudak’ın “Çocuğun kolu, göğsü, bacağı, her tarafı açık, ondan sonra pedofili suçtur. Akımı sen körüklüyorsun. Sen tahrik edici şeyleri ortaya koyarsan…” sözleri tepki çekti.

Urfa’nın Haliliye ilçesindeki Mevlana Halid Camisi’nin imamı Mehmet Şükrü Dörtbudak’ın kız çocuklarını kıyafetleri üzerinden hedef alarak pedofiliyi ve çocuk istismarını meşrulaştırmaya çalıştığı konuşmaları tepki çekti.

Müzisyen Gülşen’ın bir arkadaşına yaptığı “İmam hatipte okumuş, sapıklığı oradan geliyor” şakası üzerinden sosyal medyada hedef alınıp absürt gerekçelerle tutuklanmasının ve ev hapsiyle tahliye edilmesinin tartışıldığı günlerde, Dörtbudak’ın skandal açıklamaları da gündem oldu.

ÇOCUKLAR HAKKINDA SKANDAL SÖZLER

İmam Mehmet Şükrü Dörtbudak, sosyal medyada paylaşılan videosunda çocuklar için özetle şu sözleri sarf etti:

“Geçenlerde hanımla beraber dedik ‘Çarşıda biraz alışveriş’ yapalım. Yola çıktık ne çıkalım, yani çıktığına bin pişman oluyorsun. Gözünü yerden kaldırmayacaksın. Kız çocuğunu görüyorum, zavallı eğitilmemiş, ana baba öğretmemiş. Bacağında bir tayt, ince, ten rengi, başında da başörtüsü. ‘Kızım yazık günah değil mi? Niye ayağına bir pijama, bir etek giymedin’ dedim. ‘İşte pijamam var’ dedi. Onu pijama zannediyor, onu örtü zannediyor. Bütün vücudunun hatları, avret yerinin her tarafı ortada belliyken, daracık ve sımsıkı olan, ten renginde olan, vücudunun her şeyini belli eden bir şeyi Allah aşkına söyleyin giysi olabilir mi, örtünme olabilir mi?”Reklam

Dörtbudak, bir diğer konuşmasında da pedofili ile çocukların kıyafetlerini ilişkilendirdi:

“Aile olarak, ana baba olarak, reis olarak, çocuklarımızı iyi eğitmek, İslama göre giyim kuşamlarını, namazlarını, ibadetlerini, Kuranlarını… Bayram vesilesiyle görüyoruz sokaklarda, kız çocuklarına giydirdikleri elbiseler… Aman yarabbi! ‘E çocuktur.’ Çocuktur var mı? Çocuğun kolu, göğsü, her tarafı açık, atlet gibi elbiseler, mini etek, bacak açık, ondan sonra pedofili suçtur. Pedofili akımını sen körüklüyorsun. Sen insanların gözüne tahrik edici şeyler ortaya koyarsan, batının getirdiğinden giysiyi, edebi, ahlakı aileye koyarsan, çoluk çocuğuna yaşatırsan tabii ki toplum bozulur, tabii ki pedofilik suçlar da artar.”

“İSTİSMARI MEŞRU HALE GETİRİYOR”

Dörtbudak’ın tepki çeken sözlerini Cumhuriyet’ten Mehmet Oflaz’a değerlendiren Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği’nden Avukat Hediye Gökçe Baykal, pedofiliyi meşrulaştırma çabasına dikkat çekti.

Baykal, “Açıklamayı bir ‘kamu görevlisinin’ yapması durumu daha da vahim hale getiriyor. Çocuklara karşı cinsel istismar suçlarında fail ile empati yapmak yapılan en yaygın hata. Bu hatayı ‘Önce suçu, eylemi oluşturacak ortamları yok etmek lazım’ diyen Dörtbudak’ın açıklamasında da görüyoruz. Bu görüş, cinsel istismara gerekçe yaratmak ve meşru hale getirmektir. Hiçbir gerekçe bu eylemi meşrulaştırmayacağı gibi eylemi meşrulaştırma hatası da suçun işlenmesinin önünü açar.” dedi.

“GERİCİLİĞİN TEZAHÜRÜ”

İstismarın da kadına şiddet suçları gibi politik olduğuna vurgu yapan Baykal, “Toplumdaki gericiliğin bir tezahürü olarak ortaya çıkan cinsel istismar suçları, çocuğun kapalı bir toplumda sessiz kalacağını, yaşadıklarını yakınlarıyla bile paylaşmayacağını kabulle çıkıyor. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak çocuğun cinsel istismarı suçunun da kadına karşı şiddet suçları gibi politik olduğuna inanıyoruz” dedi. 

Baykal, “devlet görevlisi” sıfatını taşıyan kişiler tarafından yapılan bu tür açıklamaların da bu suçların politik olduğu gerçeğini desteklediğini söyledi.

Kaynak : evrensel.net

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

E-Devlet isim değişikliği başvurularında Fatih Terim detayı