DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

İKMİB’in yıl sonu ihracat maksadı 20 milyar dolar

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

İstanbul Kimyevi Unsurlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Konseyi Başkanı Adil Pelister, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kimya kolu olarak bu yıla, ocakta ihracatta gerçekleştirdikleri yüzde 10,6’lık büyüme ile başarılı bir giriş yaptıklarını gelgelelim pandemi dolayısıyla Çin başta olmak üzere AB ülkeleri, ABD ve Çin’e bağlı vesair ülkelerde üretimin azalması ile güç ve yakıt tasarrufunun düşmesi, tedarik zincirinin kırılması ve azalan talep sonucu yaşanan gelişmelerden her kol üzere kimyanın da etkilendiğini söz etti. 

İKMİB olarak Türkiye’de Kovid-19’un açıklandığı günden itibaren “önce sağlık” anlayışıyla hareket ederek Türkiye’nin gereksinimlerini ön planda tuttuklarını belirten Pelister, şunları kaydetti:

“Birlik ve beraberliğin, milli dayanışmanın önemine inanarak, bu doğrultuda süratli bir şekilde yönetim şuramız ile karar alarak ülkemizin sağlık çalışanlarına destek olmak için harekete geçtik. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) üretim seferberliği kapsamında, 100 bin litre dezenfektanı TİM ismine Sağlık Bakanlığımıza ve hastanelerimize teslim ettik. Bununla birlikte yüksek risk altında kalan sağlık çalışanlarımızın virüse maruz kalma riskini azaltacak, yüz gözetici sağlık siperi muhtaçlığını karşılamak üzere Plastik Sanayicileri Derneği iş birliği ile 100 bin sağlık siperini Sağlık Bakanlığımıza, 3 bin sağlık siperini Gebze Devlet Hastanesi’ne ve 10 bin sağlık siperini Türk Kızılayı’na teslim ettik. Ayrıyeten İKMİB olarak da Çapa Hastanesi’ne, Cerrahpaşa Hastanesi’ne ve Kızılay’a dezenfektan teslimatı yaptık.”

“KİMYA KESIMI DAHA AZ ETKİLENDİ”
Adil Pelister, kimya kolu olarak pandemi döneminde de ihracatı olabildiğince devam ettirdiklerini, tüm aksiliklere karşın en fazla ihracat yapan 2. kol birliği olduklarını bildirdi.

Pelister, şunları kaydetti:
“Ülkemizde ilk olarak mart ayında görülen Kovid-19’un etkilerini daha çok nisan ve mayıs aylarında yaşadık. Mahsusen de en çok ihracat yaptığımız AB ülkelerinin pandeminin merkezi haline gelmesi ile birlikte kimya ihracatımız; mart, nisan ve mayısta gerilemesine rağmen nisanda ilk sırada bölge aldı. Haziran ayında geçen yılın tıpkı ayına kıyasla yüzde 10,2’lik artış olurken, bu yılın mayıs ayına nazaran de yüzde 21,26’lık bir artış sağladık. 6 aylık kimya ihracatımız ise geçen yılın tıpkı dönemine nazaran yüzde 13,94 gerileyerek 8 milyar 642 milyon dolar oldu. 6 aylık dönemde de 2. bölüm olmayı başardık. Pandemi sürecinde hijyen ve aklık eserleri, ilaç ve medikal eserlerine artan gereksinim bize kimya kolumuzun ne kadar önemli ve hayati olduğunu bir sefer daha gösterdi. Dolayısıyla acilen hemen tüm dallara ham husus, yarı mamul yahut mamul veren kesimimizde otomotiv, tekstil, inşaat üzere kollara iş yapan alt kollarımız olumsuz etkilense de bahsettiğim gayrı alt bölümlerimizde ise talebe bağlı olarak önemli bir artış oldu. Bu da kimya bölümümüzün genel manada daha az etkilenmesini sağladı.”

“FİRMALARIMIZ EK MALİYETLERE KATLANDI”
İKMİB Yönetim Konseyi Başkanı Pelister, 6 aylık süreçte yaşanan yüzde 13,94’lük kaybı, olağanlaşma süreciyle birlikte gelecek dönemde hem devletin
ihracatçılara sağladığı destekler hem de ihracat pazarlarındaki iyileşme ile artan talep sayesinde kapatacaklarını söyledi. Pandeminin 2. bir dalgaya sebebiyet vermeden denetim altında tutulmasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Pelister, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kimya kesimimiz, Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketi kapsamında belirtilen mücbir sebeplerden yararlanan dallar arasına mahal almadı maatteessüf. Buna karşın teknoloji ve anapara ağır bölümümüzde istihdamı korumak ismine firmalarımız, ilave maliyetlere katlanarak büyük bir özveri ile üretimlerine ve ihracatlarına devam etti. Bu yılın başında kimyasalların, temel eczacılık eserlerinin, kauçuk ve plastik eserlerin kapasite tasarruf orantıları ortalama olarak yüzde 73,26 olarak gerçekleşmişti. Bölümümüzün kapasite tasarruf nispetinin nisanda yüzde 68,44 seviyelerine indiğini, mayısta yüzde 67,08 olduğunu, haziranda ise yüzde 68,28 olarak tekrar yükselmeye başladığını görüyoruz. Genel olarak, imalat sanayi kapasite tasarruf nispeti nisanda yüzde 61,60, mayısta yüzde 62,60 ve haziranda yüzde 66 oldu. Kimya bölümümüz, pandemi tesirine karşın nisan ayı da dahil olmak üzere imalat sanayi kapasite tasarruf nispetinin üzerinde bir performans sergiliyor.”

“SEKTÖRÜMÜZ, DEVLET İHRACATINDAN YÜZDE 11’İN ÜZERİNDE BEHRE ALIYOR”
Adil Pelister, kimya bölümünün, son 10 yılda yaptığı yekun 164,61 milyar dolarlık ihracatla ülkeye büyük katma bedel sağladığını belirterek, dalın, ülkenin yekun ihracatından ortalama yüzde 11’in üzerinde hisse aldığını söyledi. Yıl sonu maksatlarını revize ettiklerini aktaran Pelister, “Geçen yılı büyük bir muvaffakiyet ile, 20,6 milyar dolarlık kimya ihracat rekoruyla tamamladık. Bu yıl için pandemi öncesi gayemiz 22 milyar dolardı lakin pandeminin ekonomiye ve dış ticarete olan etkilerini göz önünde bulundurarak bunu revize ettik. Geçen yıl yapmış olduğumuz 20 milyar dolar seviyelerini yakalamayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Yurt dışında katıldıkları yahut milli iştirak tertibini yürüttükleri fuarların birçoğunun eylül-ekim sonrasına ve 2021’e ertelendiğini bildiren Pelister, “Bu yıl pandemi koşullarına bağlı olarak eylül ayı itibarıyla yıl sonuna kadar 6 alım heyeti, 1 fuar info stant iştiraki, 4 yurt dışı fuar milli iştirak tertibi yapmayı planlıyoruz. Natürel o zamanki koşullara nazaran ertelenme ihtimali de bulunuyor.” dedi.

Pelister, Kimya 9. Ar-Ge Girişim Pazarı Armağan Töreni’ni de pandemi koşullarına bağlı olarak 21 Kasım 2020’de gerçekleştirmeyi planladıklarını kaydetti. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Güneş gücünde yerli teknoloji tasarrufu artacak