a
  • Haberyum
  • Bursa
  • İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi 15-21 Mart’ta dayanışmaya davet ediyor

İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi 15-21 Mart’ta dayanışmaya davet ediyor

Ülkemizde yaşanan zelzele felaketi nedeniyle ertelendiği duyurulan İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni bir açıklama yapıldı. Kongre geleceğin Türkiyesi’ni inşa etmek için dayanışma davetiyle 15-21 Mart’ta düzenlenecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sarsıntı felaketi nedeniyle ertelenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi ile ilgili yaptığı açıklama şöyle:

“Türkiye, 17 Şubat 1923’te İzmir’de başlayan İktisat Kongresi’nin yüzüncü yıldönümünde tarihin en büyük felaketlerinden birini yaşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğiyle düzenlenen İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi 6 Şubat’taki büyük sarsıntı felaketi nedeniyle ertelenmişti. Kongrenin yeni tarihi 15-21 Mart 2023 olarak belirlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, geleceğin Türkiyesi’ni inşa etmek için İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi’nin tüm paydaşlarını 15-21 Mart’ta dayanışmaya davet ediyor.”

Kongrenin kapsamı genişletildi
Geleceğin Türkiye’sini inşa ediyoruz başlığıyla düzenlenen kongrenin kapsamı dirençli kentler ve iktisat başlığını da içerecek biçimde genişletildi. Kongrede, Türkiye’nin inşasında sivil dayanışmanın ve lokal idarelerin kıymetine dair oturumlar yer alacak.
Geleceğin iktisat stratejilerinin tartışılacağı ana kongrede, 6 Şubat 2023 zelzelenin yarattığı devasa yıkımın uzun vadeli sonuçları hakkında kapsamlı müzakereler gerçekleşecek ve siyaset teklifleri tartışılacak. Tabiatla uyumlu ve afetlere karşı dirençli kentlerin yaratılması, afet idaresi, afetlerin ekonomik ve toplumsal boyutları hakkında bir dizi oturum düzenlenecek.

Soyer: “Yeni bir iktisat hayaline yapılan çağrıdır”
Konu hakkında açıklama yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer şunları söyledi: “İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi bir davettir. 6 Şubat 2023’te ülkemizin gördüğü en büyük sarsıntılardan birini yaşadık. Daha evvel hiçbir felakette bu kadar maddi ve manevi bir hasar olmamıştı. Bu türlü bir doğal afette anladık ki birbirimize tutunarak ayağa kalkmaktan öteki dermanımız yok. Kentlerin sarsıntılarla yıkıldığı, tabiatın istikrarını altüst ettiğimiz bir çağda, bu kongre Türkiye’nin Türkiye’ye ve Türkiye’nin Dünya’ya bir davetidir. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi dayanışmaya, uyanışa, vicdana, tabiatımıza, çokluğa ve birliğe yapılan bir davettir.

Davetimizin tek bir hedefi var: Geleceği daima birlikte inşa etmek. Bu birlikteliğin içinde hiç elbet tabiatımız da var. Tabiatın varlığını göz arkası ederek kurduğumuz tüm ekonomik sistemler ve kentler, er ya da geç çöküyor. Bu gerçeği ısrarla yok saymamızın ise bir tek nedeni var. İnsanın bir türlü karşı koyamadığı gözü dönmüş hırsı ve bu hırsı daha da kışkırtmak üzerine kurulmuş iktisadi modeller. Tam da bu nedenle, İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi, yeni bir yaşama ve bu hayatı var eden yeni bir iktisat hayaline yapılan davettir.”

Uzman toplantıları tamamlanmıştı
10 Ağustos ve 1 Aralık 2022 tarihleri ortasında düzenlenen ve kongrenin birinci safhasını oluşturan paydaş buluşmaları kapsamında çiftçi, emekçi ve endüstrici – tüccar – esnaf toplantıları yapılmış, taslak bildirgeler kamuoyuyla paylaşılmıştı. İkinci evreyi oluşturan dört uzman toplantısında ise paydaşlar tarafından hazırlanan bu bildirgeler akademik açıdan değerlendirildi ve ana kongre için tavsiye kararları oluşturuldu. Kongrenin uzman toplantıları 4 Şubat’ta tamamlanmıştı.

Kongrenin sekretaryası İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İzmir Planlama Ajansı (İZPA) tarafından yürütülüyor. İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi hakkında detaylı bilgi için iktisatkongresi.org ziyaret edilebilir.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Olası Salgın Hastalıklara Karşı İlaçlama Çalışmaları Başladı