a

IIF: Türkiye müspet ayrışıyor

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hilal SARI

Milletlerarası Finans Enstitüsü’nün önceki gün yayınladığı “Gelişen Piyasa (EM) Ekonomilerinde Nicel Genişleme (QE)” başlıklı raporunda Türkiye, Nijerya’dan sonra en az mali teşvik açıklayan ülke olmasına karşın bu yıl yekun üretimi – faktör maliyetleri üzerinden – Kore ve Hindistan’dan sonra en az daralan ülke olarak bölge aldı.

QE, EM’lerin yeni normali

Gelişen ekonomilerde güzelleşmenin klasik olmayan siyaset adımlarına dayalı olduğu belirtilen 24 haziran tarihli IIF raporunda, EM genelinde atılan adımlar için şu değerlendirmeler yapılıyor: “Sağlık bunalımının bitmesine hala uzun bir vade olması nedeniyle birçok ülkede kısıtlamalar devam ediyor. Gelişen piyasalarda mali tepkiler ülkeden ülkeye değişiklik gösterdi ve kimilerinde politik olarak adım atacak konum kalmadı. Birçok EM merkez bankası agresif bir formda getiri indirdi ve QE siyaset setinin bir modülü oldu. Varlık fiyatlarındaki düzgünleşme ve anapara akışlarında ılımlı bir dönüş destek sağlayacaktır.”

‘Güçlü ve inovatif ihracat etkili’

IIF başekonomisti Robin Brooks, para ünitesindeki yüzde 30’luk kıymet kaybının ihracata olan eği ve bir emtia ihracatçısı olmaması nedeniyle Türkiye’nin COVID-19 periyodunda gayrı EM’lere nazaran daha güzel performans gösterdiğini söyledi. Türkiye’nin en büyük güçlerinden birinin ihracat kolu olduğunu belirten Brooks’un paylaşımı şöyle: “Türkiye’nin en güçlü yanlarından biri hacim olarak gayri EM’lerden müspet ayrışan ihracat kesimi. Bunun nedeni, dalın hakiki gücü ve inovasyonu, 2014’ten bu yana gerçek efektif bazda yüzde 30 bedel kaybeden para ünitesi ve emtia ihracatçısı olmaması.”

Kredi olmasa büyüme zayıf kalır

IIF Başekonomisti Brooks, Türkiye’nin 2020 ilk çeyreğinde hem çeyrek bazda hem yıllık bazda öteki EM’lere nazaran daha güçlü büyümesinin dev kredi teşvikleri sayesinde olduğuna da dikkat çekerek “Asıl husus oranik büyüme. Yani bu kredi teşvikleri olmasa muhtemelen büyüme zayıf kalmaya devam edecek” değerlendirmesini yaptı.

Memleketler arası Para Fonu (IMF) da önceki gün global ekonomi ve en önemli büyük ekonomiler için daha karamsar büyüme iddiaları yayınlamış, Türkiye’ye ilişkin beklentilerini ise birebir bırakmıştı.

ECB’den birlik dışı MB’lere yeni likidite imkanı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Euro Kesimi dışındaki merkez bankalarına (MB) Euro likiditesi sağlayacak yeni repo programı başlattığını duyurdu. Eurosystem Repo Program (EUREP) aracılığıyla birlik dışı MB’lere finansman sağlanabilecek. Birlik dışı ülkelerin euro cinsinden borçlanabileceği EUREP programı 2021 Haziran’a kadar devam edecek. Yapılan müracaatlar ECB Idare Kurulu’nun onayına alışılmış olacak. EUREP programında swap ve repo hatları açılmayan ülkeler de başvurabilecek.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

AVM’lerde “ciro artışı” polemiği