a
  • Haberyum
  • Gündem
  • Hizmetten uzaklaştırılan Cizre Belediye Başkanı Zırığ’a 6 yıl 3 ay mahpus cezası

Hizmetten uzaklaştırılan Cizre Belediye Başkanı Zırığ’a 6 yıl 3 ay mahpus cezası

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Terör soruşturması kapsamında vazifeden uzaklaştırılan HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ’a Malatya’da görülen terör örgütü PKK/KCK’ya yönelik davada “silahlı terör örgütüne üye olma” kabahatinden 6 yıl 3 ay mahpus cezası verildi.

Güvenlik gerekçesiyle Malatya 5. Ağır Ceza Duruşmasında görülen duruşmaya, Zırığ’ın da bulunduğu tutuksuz yargılanan 79 sanık katılmadı. Duruşmada, sanıkların avukatları hazır bulundu.

Esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayan cumhuriyet savcısı, sanıklardan 15’i için “silahlı terör örgütü kurma ve yönetme” kabahatinden 15’er yıldan 22 yıl 6’şar aya kadar, vazifesinden uzaklaştırılan HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ’ın da aralarında bulunduğu 64 sanık için ise “silahlı terör örgütü üyeliği” kabahatinden 7 yıl 6’şar aydan 15’er yıla kadar mahpus cezası istedi.

Laf alan sanık avukatlarını dinleyen duruşma heyeti daha sonra kararını açıkladı.

Heyet, vazifesinden uzaklaştırılan HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ’a “silahlı terör örgütüne üye olmak” kabahatinden 6 yıl 3 ay mahpus cezası verdi.

Aralarında eski belediye başkanları, siyasi parti üyeleri ve meclis üyelerinin de bulunduğu 67 sanık ise “silahlı terör örgütüne üye olma” suçlamalarından 6 yıl 3 ay ile 10 yıl arasında değişen mahpus cezalarına çarptırıldı.

Heyet 11 sanığın ise beraatine karar verdi.

Ceza verilen tüm sanıkların ayrıyeten yurt dışı çıkış yasaklarının da devamına hükmedildi.

Vazifeden uzaklaştırılan HDP’li Cizre Belediye Başkanı Mehmet Zırığ, “KCK kent meclisi içtimalarına katıldığı ve katıldığı şovların terör örgütü propagandasına dönüştüğü” gerekçesiyle yargılanıyordu.

Kaynak: AA

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Gaziantepliler ne salgını ne de sıcak havayı dinliyor