DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasının üzerinden tam 75 yıl geçti

Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atılmasının üzerinden tam 75 yıl geçti

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

ABD, İkinci Dünya Savaşı Pasifik muharebeleri devam ederken 6 Ağustos günü Hiroşima’ya, 9 Ağustos’ta ise Nagazaki’ye atom bombası attı.

İttifak devletleri olan İngiltere, Çin ve ABD başkanlarının Temmuz ayında Potsdam Bildirisi’ni yayınlarak Japonya’ya teslim ol daveti yaptı. Japonlar bu bildiriye sessiz kaldılar.

Bildiriye bir mühlet sonra karşılık veren Japonlar, koşulsuz teslim olmayacaklarını ilan ettiler. Ağustos ayının başında ise İttifak cephesine “anlaşmalı barış” teklifi yaptı.

İttifak devletinin bu teklifleri kabul etmemesi üzerine ilk bombayı 6 Ağustos Pazartesi sabahı Hiroşima’ya, İkinci atom bombasını ise 9 Ağustos Perşembe günü öğleye hakikat Nagazaki’ye attı.

Hiroşima ve Nagazaki’nin yerle bir edilmesinden sonra Japonya “Shouwa” dönemi İmparatoru Hirohito 15 Ağustos’ta ülkesinin şartsız teslim olacağını tüm dünyaya bildirdi.

JAPONYA’YI DÜMDÜZ ETTİ

Uranyum katkılı atom bombası 1,5 kilometre çapındaki alanda her yeri yok etti. Birinci belirlemelere nazaran Hiroşima’nın yüzde 70’ini yok eden atom bombası 1945 yılına kadar 140 bin kişiyi öldürdü.

Tıbbı açıdan hiçbir yardım alamayan yaralılar ölüme terk edildi. Kente yardım götürmek isteyen kişiler ise oluşan radyoaktif yağmura maruz kalarak can verdi.

Nagazaki’ye atılan atom bombasının tesirini kentin etrafındaki dağlar sınırlarken, kentte 70 bine yakın kişi ölürken Nagazaki’nin yarısı yok oldu.

HİBAKUŞALAR

Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan bombalardan sonra etkilenen ve hayatta kalanlara ‘’Hibakuşalar’’ denir.

Bombalar çok sayıda insanın bedeninde kanser üzere tedavisi sıkıntı yahut imkansız olan yaraların oluşmasına sebep oldu. Hala yaşayan mağdurların ruhsal çöküntüsü ve yaraları günümüzde de devam ediyor.

Yaşları ortalama 82’ye gelen Hibakuşalar, Ağustos ayında yapılan anma merasimlerinde nükleer silahların kullanılmamasına yönelik bildirilerini dile getiriyorlar.

ABD NEDEN ATOM BOMBASI ATTI?

ABD yönetimi “Sovyet tehdidini” münasebet göstererek Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası attığını dile getiriyor.
Savaşın kırılma noktası olan atom bombaları, Japonların teslim olmasının yanı sıra milletlerarası ilişkilerin de dönüşüm geçirmesine sebep oldu.

ABD ve Sovyetler, 1950 ye kadar ürettikleri kuvvetli hidrojen bombalarını
balistik füzelere nasıl monte edebileceğini formüle etti.

“Aşırı güç kullanabilme” çağına adım atan dünya, 1960-1990 yılları ortasında nükleer savaşın tesirini hayli hissetti. Böylelikle tüm dünya, iki nükleer silahı olan devletin direkt savaş açma korkusu nedeniyle “Soğuk Savaş” dönemine girdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Beyrut’taki patlamada arama kurtarma çalışmaları sürüyor: Liman bölgesi ve yerleşim üniteleri büyük oranda tahrip oldu