a

Hırdavat dalında beş ayda 213 ülkeye ihracat

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hırdavat bölümü bu yılın ilk beş ayında 213 ülkeye ihracat gerçekleştirirken, Almanya, Irak ve Azerbaycan ilk üç sırayı paylaştı.

Hırdavat Endüstrici ve İş Adamları Derneği’nden (HISİAD) yapılan açıklamaya nazaran, geçen yılı 8,2 milyar dolar ihracatla kapatan Hırdavat Dalı pandeminin global ölçekte yarattığı hasara karşın gayelerinden şaşmadı.

Dal, bu yıl ocak-mayıs devrinde 213 ülkeye ihracat gerçekleştirdi. İhracat gerçekleştirilen ilk üç ülke Almanya, Irak ve Azerbaycan oldu.

2020 İHRACAT AMACI 7 MİLYAR DOLAR

Açıklamada görüşlerine mekan verilen HISİAD Başkanı Çetin Tecdelioğlu, yılın ilk beş ayına ve bölümün 2020 vizyonuna dair açıklamalarda bulundu. Tecdelioğlu şu haberleri paylaştı:

“Küresel salgın çabucak her bölümü olduğu üzere bizim kesimimizi de olumsuz etkiledi gelgelelim oturup karalar bağlamak konumuna ihracat özelinde alternatifler geliştirmeye çaba ettik ve gerekli önlemleri aldık.

Dalımızın 2020 yıl sonu ihracatının bir önceki yıla nazaran yüzde 15-20 azalış ile 6,5-7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz.

İhracatımızın her ne kadar yüzde 40 üzere büyük bir nispetini Avrupa ülkelerine yapıyor olsak da Hırdavat Dalı olarak dünyanın dört bir yanına ulaşmış durumdayız.

Ocak-mayıs periyodunda en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sırası ile Almanya, Irak, Azerbaycan, Hollanda ve Amerika oldu. Bilhassa Azerbaycan, Kazakistan, Pakistan, İrlanda, Tayvan ve Malezya bu periyotta ihracatımızın artış gösterdiği ülkeler oldu.”

“TÜRKİYE İÇİN ÖNEMLI FIRSATLAR VAR”

Pandeminin global tedarik zinciri sisteminde yeni bir periyodu başlatacağını tabir eden Tecdelioğlu şunları aktardı:

 “Ürün ve ham unsur tedarikinde süreci hafif geçiren ülkelerin avantajlı olacağını ve bu kapsamda ülkemizin önemli fırsatlar elde edeceğini düşünüyorum. Bu süreçte münhasıran dal olarak hedeflediğimiz Amerika pazarı için dinamik çalışmalar yapmak ve bu değişim sürecini fırsata çevirmek. Hırdavat Kesimi olarak bu süreçte koşullarımızı zorlayarak üretime devam ettik ve hiçbir fabrikamız külliyen kapanmadı.

Pandemi sonrasında bilhassa MENA (Ortadoğu ve Kuzey Afrika) nahiyesinde çeşitli işbirlikleri ve STA anlaşmalarıyla ihracata müspet manada bir fırsat doğacağını düşünüyoruz.

Kaldı ki bu yer ile yıllık ihracatımız hali hazırda yaklaşık 40 milyar dolar seviyelerinde. Bu ortam bizim için büyük bir pazar. Bu pasta daha da büyüyebilir. Ticaret Bakanlığımız ile bu husus özelinde bir iş birliği yapmak istiyoruz.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

TOKİ kura sonuçları açıklandı mı? (TOKİ Ardahan, Kars isim listesi)