DOLAR

33,0350$% -0.08

EURO

36,0505% 0.06

GRAM ALTIN

2.557,89%-0,10

ÇEYREK ALTIN

4.146,00%0,67

TAM ALTIN

16.608,00%0,67

BİST100

11.064,85%0,37

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a

Her şey 4 mevsim Uludağ için

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Türkiye’nin en önemli kış turizm merkezlerinden biri olmasına karşın yetki karmaşası yüzünden tesislerin yenilenememesi, yeni yatırımların yapılamaması üzere nedenlerle turizmden hak ettiğini alamayan Uludağ’ın, 4 mevsim 12 ay turizme katkı sağlaması için başlatılan Uludağ Alan Yönetimi Başkanlığı çalışmaları sürat kazandı.

Bursa’nın dünyaca tanınan en önemli bedellerinden olan Uludağ’da yaşanan yetki karmaşasını sonlandıracak ve yatırımların hızlanmasını sağlayacak öneri Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’dan gelmiş ve Bakan Ersoy, Kapadokya’daki üzere Uludağ için de Alan Yönetimi Başkanlığı kurulması yönünde talimat vermişti. Bunun üzerine hem Kültür ve Turizm Bakanlığı hem de alanın milli park hududunda kalması nedeniyle Tarım Orman Bakanlığı tarafından çalışma başlatılmıştı. Uludağ Alan Yönetimi Başkanlığı ile ilgili yasa hazırlıkları tamamlanırken, yasa taslağının Ekim ayında yeni yasama döneminde Meclise getirilip, yasalaşması bekleniyor. Bu ortada Uludağ’daki turistik tesis işletmecilerinden de Alan Başkanlığı çalışmalarına takviye geldi. Alan Yönetimi Başkanlığı ile Uludağ’daki pek çok sorunun Ankara’ya gitmeden yerinde çözüleceğini belirten turizmciler, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı ziyaret ederek, Alan Başkanlığı’nın Uludağ ve Bursa’ya sağlayacağı katkıları anlattı. Ziyarete, Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GÜMTOB) Başkanı Ersin Yazıcı, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölge Başkanı Murat Saraçoğlu, Uludağ’daki otel ve işletme sahiplerinden Haluk Beceren, Burak Beceren, Mehmetcan Yazıcı, Çetin Ceylan, Teleferik A.Ş. Yönetim Şurası Başkanı İlker Cumbul, Milli Parklar Bölge Müdür Yardımcısı Nurbay Zeki Engin ve Milli Parklar Müdürü Yüksel Akdoğan da katıldı. Toplantıda hem yatırımcıların gözünden hem de milli park alanının korunması yönünden Alan Yönetimi Başkanlığı’nın sağlayacağı katkılar ele alındı.

4 mevsim turizm

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ’ın yalnızca Bursa’nın değil, Türkiye’nin hatta dünyanın önemli bir bedeli olduğunu vurguladı. Uludağ’ın gerek kayak merkezi, gerek teleferiği gerekse de doğal alanları ve endemik çeşitleri ile yaz kış 4 mevsim özellik arz eden bir yer olduğunu söz eden Başkan Aktaş, “Tabii prosedürlerden kaynaklanan, yetki çatışmalarından kaynaklanan sıkıntılar bugüne kadar yaşandı. Birtakım külfetler vardı ve bunların bertaraf edilmesiyle alakalı da ağır bir uğraşımız var. Tekrar bakanlığımızın tavsiyeleri doğrultusunda oluşturulacak Alan Yönetimi Başkanlığıyla ilgili çalışmaları bugün Uludağ’daki işletmeciler ve mevzunun tarafları ile istişare ettik. Bursa çok özellikli bir kent. UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almamız, tarihi yerlerimiz, doğal yerlerimiz. Lakin Uludağ da bilinen özelliklerinden bir tanesi. Buna daima birlikte sahip çıkarak, Türkiye’nin bu bedelini çok daha değerli hale daima birlikte getireceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak bu hususta üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten asla kaçınmayacağız” diye konuştu.

Sıkıntılara çabuk çözüm

Toplantıya katılan turizmciler ismine konuşan GÜMTOB Başkanı Ersin Yazıcı da Alan Başkanlığı’nın Uludağ için büyük önem taşıdığını söyledi. Uludağ’ı korumak, eser geliştirmek ve turizmde daha yeterli yerlere gelmesini sağlamak ismine Alan Başkanlığı’nın önem arz ettiğini kaydeden Yazıcı, “Biz turizmciler, otelciler ve acenteciler olarak bu alan Başkanlığı çalışmasını destekliyoruz. Sayın Valimizin liderliğinde, Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’ın dayanakları ile alan Başkanlığı’nın Uludağ’a büyük katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Öncelikle 12 ay turizmin önünün açık olacağını düşünüyoruz. Oradaki yapılacak aktiviteler, Uludağ’ın korunması ile ilgili önlemlerle birlikte otellerin yalnızca 3 ay değil, 12 ay boyunca çalışması sağlanacak. Uludağ daha farklı, daha hoş, daha yeni yatırımcıları çekecek. Burada sıkıntıların öncelikle Bursa’dan çözülmesi çok önem arz ediyor. Bugün yatırımcılarımız daima Ankara’ya gidip gelmek zorunda kalıyor. Lakin Alan Başkanlığı ile Uludağ’ı uygun tanıyan, düzgün bilen beşerler birlikte sıkıntılara çok daha çabuk tahlil üretebileceğiz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Samsun’da bir şahıs eroinle yakalandı