a

HAYATIN ANLAMI NEDİR?

Hayatın anlamı, kişiden kişiye göre değişen bir olgudur. Hayatın anlamı, kimine göre mutlu olmak kimine göre zengin olmak kimine göre ise başarılı olmak olabilir. Bu örnekleri çoğaltabilmek mümkündür. Hayatın anlamı dediğimiz zaman aslında anlatılmak istenen şey şu: “Hayatı sizin için anlamlı kılan şey nedir?, Hayatı sizin için yaşanılabilir kılan şey nedir?”.

Hepimizin yaşamak için birtakım nedenleri vardır ve bu nedenleri kaybedersek, bu nedenler artık yok ise, anlamını yitirdiyse bizim için hayatın anlamı olmaz. Hayatının anlamını yitiren kişi; artık mutlu olmaz, hayattan keyif almaz, yediği yemekten tat almaz, içtiği suyun bile tadını alma. Kısacası; yaşayan bir ölü haline gelir. Daha da kötüsü kendini öldürmeye teşebbüs edebilir.

Hayatın anlamıyla ilgili eski zamanlarda filozoflar kendilerine göre çözümlemeler yapmışlardır. Şimdi biraz da onların çözümlemelerine yer vereceğim:

Antisthenes: Hayatın anlamını doğayla barışık bir şekilde basit, sade bir yaşam sürmekte görüyor

Platon: Hayatın anlamını daha çok bilgi sahibi olmak, her şeyin adil ve iyi olduğu ideal bir dünyaya bağlıyor.

Aristo: Mantıklı bir varlık olan insanın amacı iyi olmaktır.

Aristipus: Hayatın anlamı keyif almaktır.

Epikür: Hayatın anlamı arkadaşlarınızla ve yakın çevrenizle mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmektir.

David Hume: Hayatın anlamı duygularımızı dizginlemektir.

Kant: Hayatın anlamı evrensel kurallara uymaktır. “Sana nasıl davranılmasını istiyorsan başkasına da öyle davran”.

Nietzsche:  Ancak bir gayemiz olursa hayatın bir anlamı olacağını ifade ediyor. İnsanın yaşamak için bir nedeni var ise her şeye katlanabilir.

Rousseau , Locke: Bireyin toplumla ilişkisini inceleyip eşitlik, özgürlük ve vatandaşlık hakları olduğunu, hayatın anlamının bir vatandaşın toplumu ile kurduğu denge ile ilişkili olduğunu öne sürerler.

Ericc Fromm: Hayatın anlamının olmaması ölmekten daha beterdir.

Tolstoy: Hayatın anlamı iyiliği, doğruluğu hedeflemektir. 

Bana göre hayatın anlamı kesinlikle sevgidir. İnsan seven ve sevilen bir varlıktır. Sevgi olmasa kötülük daha çok olurdu. Sevgi vâr olduğu için iyilik vardır. Sevgidir insanları birbirine bağlayan, karşılıklı ilişkiler sevgi sayesinde saygı içinde gerçekleşir. Sevgisiz bir dünya düşünemiyorum bile. İnsan ne kadar çok darbe alsa bile sevmekten vazgeçemez o yüzden hayatın anlamı kesinlikle sevgidir. Yine dediğim gibi herkesin düşüncesi bu konuda çok farklılık gösterir. Hayatın anlamını kaybetmemiz ve sıkı sıkıya hayata tutunmak için anlam üretmemiz gerekir. Hayatın anlamını kaybedersek hayat yaşanılamayacak hâle gelir. O yüzden yaşamak için hayatımızın biranlamı olması gereklidir. Hayatımızın anlamını yitirmememiz dileğiyle…

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vatandaşlar deprem bölgesine odun göndermek için seferber oldu