a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Hatay EXPO alanında bulunan Düğmeli Ev sapasağlam ayakta

Hatay EXPO alanında bulunan Düğmeli Ev sapasağlam ayakta

Kahramanmaraş merkezli zelzele Hatay’da da büyük bir yıkıma neden olurken, Hatay Expo Alanında Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Düğmeli Konut sapasağlam ayakta duruyor. Akseki ve İbradı’da yüzyıllardır kullanılan bir teknikle harç kullanmadan sırf taş ve ağaçtan takviyelerle yapılan Düğmeli Konut, gerçek teknik ve gereç kullanımının değerini bir defa daha gösterdi. 

“Medeniyetler Bahçesi” temasıyla Hatay’da düzenlenen Expo 2021 alanında Antalya Büyükşehir Belediyesi, içinde Düğmeli Mesken bulunan Antalya Bahçesi ile katıldı. Teması, kuraklık, iklim değişikliği ve sarsıntılar olan Antalya Bahçesinde zelzelelere dikkat çekmek için Akseki ve İbradı yöresine ilişkin klasik Düğmeli Mesken inşa edildi. Düğmeli Mesken 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki iki sarsıntıya karşın hiçbir ziyana uğramadı. Hatay Expo alanında bulunan Antalya Bahçesinde yer alan düğmeli konut, afetin akabinde depremzede vatandaşları da konuk etti. 

HARÇ KULLANILMADAN YAPILIYOR

Akseki ve İbradı bölgesinde yüzyıllardır kullanılan bir sistemle harç kullanılmadan sırf taş ve ağaç kütüklerle yapılan düğmeli meskenler zelzeleye dayanıklılığı ile biliniyor. Bu özgün mimaride, meskenler ahşap iskeletli çerçeve sistemi ve taş yığma duvarın birleşimiyle oluşuyor. Yapılarda dayanıklılığı artıran en kıymetli öge ise her 50 santimde taşların ortasına konulan ahşap hatıllar. Güçlü ağaçlardan elde dilen hatıllar binada tartısı yatay bir formda dağıtmak ve duvarlarda dikey çatlamaları engellemek hedefiyle kullanılıyor. 

YÜZLERCE YILLIK ÜRETİM TEKNİĞİ

Hayat Expo alanında Antalya Bahçesi’nin üretiminde vazife alan Antalya Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Dairesi Başkanlığında vazifeli Peyzaj Mimarı Ufuk Sarımehmetoğlu, “Bahçemizi yaparken temel amacımız iklim değişikliği, yangınlar ve zelzelelere dikkat çekmekti. Manavgat yangınının çabucak akabinde inşa ettiğimiz Antalya Bahçesinde kuraklık ve yangın konusunu son derece hoş işlemiş ve ödül almıştık. Hatay Expo’da bu binayı yaparken emelimiz yalnızca farkındalık yaratmaktı. Bu büyük sarsıntının akabinde bina ayakta kaldı lakin keşke bu türlü test edilmeseydi. Çok üzgünüz” dedi. 
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Hatay’daki Bursa ekibine Bakan morali