a

Hasar gören şebekenin üçte ikisi onarıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü zelzele bölgesinde hasar gören altyapının onarılması için büyük gayret harcıyor. 203 işçi ve 72 araç ve iş makinesiyle Hatay’da vazife yapan İZSU, enkaz altındaki su kaçağı noktalarını tespit edip, onararak kentin tamamına pak su sağlamaya çalışıyor.

Türkiye’yi yasa boğan ve 6 Şubat sarsıntısının akabinde afet bölgesine takviye veren kurumlardan İzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, yıkımın en ağır yaşandığı Hatay’da çalışmalarına devam ediyor. Birinci günlerde arama kurtarma çalışmalarına da katılan İZSU takımları, 203 işçi, iş makinesi, su tankerleri, kanal temizleme araçları, vidanjörlerden oluşan 72 iş makinesiyle Hatay ve ilçelerinde vazife yapıyor.
Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşanan su sorunu için çalışmalara 5 farklı takımla devam ettiklerini söyleyen İZSU Genel Müdür Yardımcısı Onur Demirci, “İZSU takımı olarak depremzede vatandaşlarımıza her türlü dayanağı vermeye geldik. Her türlü varlığımızla buradayız. Enkaz kaldırma çalışmaları bitmek üzere ancak biz hijyeni düşünmek zorundayız. Bunun da en büyük etkeni su. İzmir’deki takımlarımızın yarısıyla burada müdahale ediyoruz” halinde konuştu.

“Şehrin 3’te 2’sinin su kaçaklarını önledik”
Demirci, ”Buradaki gayemiz kente suyu vermek. Geçtiğimiz günlerde suyu verdik. Şu an kentteki tüm merkez bölgelerde suyumuz var lakin temel sıkıntımız verdiğimiz suyun basıncını artırmak. En büyük su kayıplarının yaşandığı yerler enkazın altında. Bunları bulmakla uğraş ediyoruz. Buldukça da kapatıyoruz. Gruplarımızın bir kısmı tamirat çalışması yaparken bir kısmı de tespit çalışmasını sürdürüyor. Kentin 3’te 2’sinin su kaçaklarını önledik. İki güne kadar kentin su kaçaklarını bitireceğiz” tabirlerini kullandı.

“Sadece su sorunu için burada değiliz”
Deprem bölgesinde misyonlu grupların canla başla tüm çalışmalara dayanak verdiğini söyleyen Demirci, “Biz yalnızca su sorunu için burada değiliz. Su kaçaklarının yanı sıra enkaz kaldırma çalışmalarına da dayanak veriyoruz. İZSU takımı olarak vatandaşların acılarını paylaşıyoruz. 30 kişilik bir takımla enkazda çalışıyoruz. Kendi takımımızla 3 can kurtardık. Uzak ilçelerde besin, giysi ve çadır yardımı yapıyoruz. Çadır hayat alanlarımızda da vatandaşlarımızın pak suya ulaşmasını sağlıyoruz. Su teması yapamadığımız yerlerde 10 tankerimizle susuz bırakmıyoruz” sözlerini kullandı.

“Suya karışan bir kanalizasyon noktamız bulunmuyor”
Yurttaşların sağlıklı suya ulaşması için tüm süreçlerin tamamlandığını söz eden Demirci, “Bizim etraf mühendisi ve laboratuvar bölümümüzdeki arkadaşlarımızı da buraya getirdik. İskenderun merkeze bakan tüm kuyular, su kaynakları ve pompa istasyonları kontrolden geçti. Klorlama sistemi çöken 4 pompa istasyonunun klorlama sistemini yenileyerek devreye aldık. Dün itibariyle son denetimleri yapıldı. Suya karışan bir kanalizasyon noktamız bulunmuyor” dedi.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Dualarımız sel olup, deprem ateşini söndürsün”