a

Hametan Krem Nedir, Ne İşe Yarar, Fiyatı Nedir?

Hametan krem, denildiğinde karşımıza cildiye doktorları tarafından sıklıkla hastalara tavsiye edilen bir ilaç çıkmaktadır. 30 g.’lık  ambalajlarda satışa sunulur. Ana etken maddesi, “Cadı Fındığı” adıyla da bilinen Hamamelis Virginiana bitkisi özü, setil alkol ve sorbik asit olan bu krem pek çok deri rahatsızlığına faydalı olmaktadır. İçeriğinde paraben bulunmadığı için, bilhassa çocuklar için daha sağlıklı bir ilaç olarak ön plana çıkar.

Hametan Krem Nedir?

Hametan krem nedir diye bakıldığında pek çok faydası olan bir ürün olduğu anlaşılmaktadır. Doku büzücü, kanamayı durdurucu ve iltihap giderici etkilere sahiptir. Bebeklerin ve küçük çocukların pişiklerinde de faydalıdır. Pişiğe eşlik eden mantar veya bakteriyel enfeksiyon varsa, tedavisi için en çok tavsiye edilen kremlerden birisidir. Yaygın olarak pişik kremi olarak kullanılan Hametan merhem’in başka faydaları da bulunur.

Doku büzücü etkisi ile deri proteinlerinin çökmesini sağlayan bu ilaç yaralanan deride doku kalınlaştırıcı etki gösterir.  Yüzeysel yara ve çiziklerde, kurumuş, çatlamış, yarılmış derinin bakımı ve korunmasında kullanılır. Hametan aynı zamanda güneş yanıkları dahil olmak üzere 1. ve 2. derece yanıklarda da kullanılan bir yanık kremidir.

Kanamayı durdurucu etkisi ile yaralı bölgede pıhtılaşmayı hızlandırarak kanama süresini kısaltır. Açık yarada da kullanılan bu krem, deride oluşan yara sonrası iltihaplanmayı ve ölü doku oluşumunu azaltır,  yaralı bölgedeki cilt hücrelerinin çoğalmasını arttırarak yara iyileşmesini hızlandırır.

Hametan Krem Ne İşe Yarar?

Hametan krem ne işe yarar ve diye bakıldığında faydaları şu şekilde sıralanabilir:  

  • Kanamayı durdurmada, 
  • Deri kızarıklıkları ve çatlaklarında, 
  • Pişik ve mantar tedavisinde, 
  • Deri kaşıntısını önlemede,
  • Açık yaralarda iltihabı önlemede ve 
  • Yara izlerinin kaybolmasını sağlamada etkili bir kremdir.

Hametan Krem Fiyatı

Hametan kremin fiyatına baktığımızda, reçetesiz satıldığından satın alacağınız eczaneye göre fiyatı değişiklik gösterebilecektir. Ancak ortalama olarak, 36 Liraya satışa sunulduğu görülmektedir.

Hametan Krem Kulananlar

Hametan krem kullananlar ve kullanabilenler diye bakıldığında doğumdan itibaren her yaş grubunda ve hatta emziren annelerin kullanmasında dahi olumsuz bir klinik veri bulunmamaktadır. Muadili diğer bazı kremlere göre en az yan etki kaydedilen ilaçtır. Bu yan etkiler ise; deri döküntüleri, yüz, dudaklar, dil yada gırtlakta şişmedir. Bu belirtilerden birisiyle karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

“Sekiz nöbetten fazla olmayacak”