a

Hametan Krem Nedir, Ne İşe Yarar, Fiyatı Nedir?

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hametan krem, denildiğinde karşımıza cildiye doktorları tarafından sıklıkla hastalara tavsiye edilen bir ilaç çıkmaktadır. 30 g.’lık  ambalajlarda satışa sunulur. Ana etken maddesi, “Cadı Fındığı” adıyla da bilinen Hamamelis Virginiana bitkisi özü, setil alkol ve sorbik asit olan bu krem pek çok deri rahatsızlığına faydalı olmaktadır. İçeriğinde paraben bulunmadığı için, bilhassa çocuklar için daha sağlıklı bir ilaç olarak ön plana çıkar.

Hametan Krem Nedir?

Hametan krem nedir diye bakıldığında pek çok faydası olan bir ürün olduğu anlaşılmaktadır.

 • Doku büzücü, kanamayı durdurucu ve iltihap giderici etkilere sahiptir.
 • Bebeklerin ve küçük çocukların pişiklerinde de faydalıdır.
 • Pişiğe eşlik eden mantar veya bakteriyel enfeksiyon varsa, tedavisi için en çok tavsiye edilen kremlerden birisidir.
 • Doku büzücü etkisi ile deri proteinlerinin çökmesini sağlayan bu ilaç yaralanan deride doku kalınlaştırıcı etki gösterir. 
 • Yüzeysel yara ve çiziklerde, kurumuş, çatlamış, yarılmış derinin bakımı ve korunmasında kullanılır. Hametan aynı zamanda güneş yanıkları dahil olmak üzere 1. ve 2. derece yanıklarda da kullanılan bir yanık kremidir.
 • Kanamayı durdurucu etkisi ile yaralı bölgede pıhtılaşmayı hızlandırarak kanama süresini kısaltır.
 • Açık yarada da kullanılan bu krem, deride oluşan yara sonrası iltihaplanmayı ve ölü doku oluşumunu azaltır,  yaralı bölgedeki cilt hücrelerinin çoğalmasını arttırarak yara iyileşmesini hızlandırır.

Hametan Krem Ne İşe Yarar?

Hametan krem, cildin içinde bulunan beyaz veya sarı renkli kabarcıklardan kaynaklanan iltihapların tedavisinde kullanılan bir antifungal ilaçtır. Cildin mantar enfeksiyonları, egzama, deri iltihabı gibi rahatsızlıklarını tedavide kullanılabilir. Hametan krem ne işe yarar ve diye bakıldığında faydaları şu şekilde sıralanabilir:  

 • Kanamayı durdurmada, 
 • Deri kızarıklıkları ve çatlaklarında, 
 • Pişik ve mantar tedavisinde, 
 • Deri kaşıntısını önlemede,
 • Açık yaralarda iltihabı önlemede ve 
 • Yara izlerinin kaybolmasını sağlamada etkili bir kremdir.

Hametan krem yüze sürülür mü?

Evet, Hametan krem yüze de uygulanabilir. Ancak, uygulama yerinin tipine ve hastalığın şiddetine göre farklı miktarlarda kullanılması gerekebilir. Kullanımı ve dozajı hakkında daha fazla bilgi almak için doktorunuzla veya farmasötünüzle konuşabilirsiniz.

Hametan cildi karartır mı?

Hametan krem, cildi karartma olasılığı bulunan bir üründür. Ancak, cildin reaksiyonu kişiden kişiye değişebilir ve bazı durumlarda cildin kararmasına neden olabilir. Eğer cildin kararmasından endişe duyuyorsanız, doktorunuzla konuşun ve alternatif ürünleri değerlendirin.

Hametan krem egzamaya iyi gelirmi?

Evet, Hametan krem egzamalı deriler için tasarlandı ve tedavide yardımcı olabilir. Ancak, bir kişinin egzama durumu çok değişken olabilir ve Hametan krem herkes için uygun olmayabilir. Bir doktorun tavsiyesi alınmadan önce ürünün kişiye uygun olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir.

Hametan kızarıklığa iyi gelir mi?

Hametan krem, kızarıklıkların giderilmesine yönelik formüle edilmiş bir ilaçtır. Hametan krem, cildin sürekli iritasyonuna neden olan faktörlerin yanı sıra kızarıklık ve inflamasyon gibi sorunların tedavisi için kullanılabilir. Ancak, kızarıklığın nedenini belirlemek ve doğru tedavinin uygulanması için doktorunuza danışmanız önerilir.

Hametan sarı ve mavi arasındaki fark nedir?

Hametan krem, aynı aktif madde (mafenid asit) içeren, farklı renkli iki farklı üründür. Mafenid asit, tümörler ve egzama gibi deri hastalıklarının tedavisi için kullanılan bir aktif madde olarak kullanılır. “Hametan mavi” ismi, mafenid asit’in etkisinin güçlü olduğunu gösterirken, “Hametan sarı” ismi ise, mafenid asit’in daha hafif bir etkisi olduğunu gösterir.

Hametan krem ne kadar kullanılır?

Hametan krem, hastalığın şiddetine ve dermatolog tarafından verilen talimatlara göre kullanılır. Kullanım süresi normal olarak günde 2-3 kez ve kremin tamamının öncelikle açık olan alanlara uygulanması önerilir. Kullanım süresi uzun olduğunda veya yan etkiler görüldüğünde dermatoloğa danışılması gerekir.

Hametan Krem Fiyatı

Hametan kremin fiyatına baktığımızda, reçetesiz satıldığından satın alacağınız eczaneye göre fiyatı değişiklik gösterebilecektir. Ancak ortalama olarak, 42 Liraya satışa sunulduğu görülmektedir.

Hametan Krem Kulananlar

Hametan krem kullananlar ve kullanabilenler diye bakıldığında doğumdan itibaren her yaş grubunda ve hatta emziren annelerin kullanmasında dahi olumsuz bir klinik veri bulunmamaktadır. Muadili diğer bazı kremlere göre en az yan etki kaydedilen ilaçtır. Bu yan etkiler ise; deri döküntüleri, yüz, dudaklar, dil yada gırtlakta şişmedir. Bu belirtilerden birisiyle karşılaştığınızda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Tüm Yorumlar (1)
 • Feyza
  1 sene önce
  0 0

  Ayağımda morarma vardı hametan krem sayesinde gitti.

Sıradaki haber:

Malatya Battalgazi Devlet Hastanesi sismik izolatörler, depremi yarı yarıya hissettirdi