a
  • Haberyum
  • Dünya
  • Hamas ile İsrail ortasındaki ateşkes görüşmelerinde yeni gelişme! Filistinli kaynak duyurdu

Hamas ile İsrail ortasındaki ateşkes görüşmelerinde yeni gelişme! Filistinli kaynak duyurdu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Hamas ile İsrail ortasında yürütülen görüşmeler hakkında bilgi sahibi olan Filistinli bir kaynak, yaptığı açıklamada, Gazze’de ateşkes yahut esir takasına ait ön yahut sonuncu bir muahedeye varılmadığını açıkladı.

Görüşmeler hala devam ediyor ve Hamas, savaşın büsbütün durmasını ve İsrail askeri araçlarının Gazze Şeridi’nden çekileceği kapsamlı bir mutabakat istiyor.” diyen Filistinli kaynak, Hamas’ın yakın vakitte aldığı teklifleri incelemeye devam ettiğini ve şimdi son bir yanıt vermediğini kaydetti.

Görüşmelerin son günlerde sürat kazandığını söyleyen Filistinli kaynak, memleketler arası medyada yer alan Hamas yöneticilerinin Gazze Şeridi’nden çıkarılması tarafındaki teklif hakkında şunları kaydetti:

“Bu teklif daha evvel yapılmış ve reddedilmişti, artık yeni bir teklif var.”

SAVAŞIN DURDURULMASI GARANTİ EDİLMEZSE HAMAS TEKLİFİ REDDEDECEK

Yeni teklifin birkaç hafta yahut bir aylık bir ateşkes yapılmasına ait olduğunu kaydeden Filistinli kaynak, “Bu (teklif), birkaç hafta yahut bir ay süren sonlu bir mühlet için bir ateşkesle ilgili; bu müddet zarfında esir değişimi gerçekleşir ve akabinde savaşın kapsamlı bir biçimde durmasına gireriz.” sözlerini kullandı.

Filistinli kaynak, “bir aylık sürecin akabinde savaşın külliyen durdurulmasına ait gerçek bir garanti verilmemesi” durumunda Hamas’ın bu teklifi de reddedeceğini kelamlarına ekledi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, 22 Ocak’ta yaptığı açıklamada, İsrail’in Hamas’la muhtemel bir muahedeye varılması tarafında bir teklifte bulunduğunu duyurmuştu.

İSRAİL’İN GAZZE’Yİ İŞGALİNDE 7 EKİM SONRASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal kıymetlere yönelik daima ihlallere karşılık verme” gerekçesiyle İsrail’e 7 Ekim 2023’te kapsamlı akın düzenledi.

İsrail, 7 Ekim’deki akınlarda 1200 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği hücumlarda en az 11 bini çocuk, 7 bin 500’ü bayan olmak üzere 25 bin 490 Filistinli öldürüldü, 63 bin 354 kişi yaralandı. Enkaz altında hala binlerce meyyit olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları maksat alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne hücumlarının başladığı 7 Ekim’den bu yana 219’u karadan işgal sürecinde olmak üzere 556 askerinin öldürüldüğünü duyurdu.

Çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani ara“da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı özgür bırakıldı. Öte yandan İsrail, binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te de 7 Ekim 2023’ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin ataklarında 371 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah ortasında 8 Ekim 2023’ten bu yana hudutta devam eden çatışmalarda 29 Lübnanlı sivil ve 167 Hizbullah mensubu ile 6 İsrailli sivil ve 10 İsrail askeri öldü.

KAYNAK: AA

KAYNAK: HABER7

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

İsrail, Gazze’de BM binasını vurdu! Çok sayıda meyyit ve yaralı var