DOLAR

32,6460$% -0.11

EURO

35,4037% -0.15

GRAM ALTIN

2.511,04%0,02

ÇEYREK ALTIN

4.049,00%1,37

TAM ALTIN

16.220,00%1,37

BİST100

10.851,78%-0,19

BİTCOİN

฿%

LİTECOİN

Ł%

ETHEREUM

Ξ%

RİPPLE

%

a
  • Haberyum
  • Gündem
  • HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan: “Biz kanun zoruyla hiçbir personelin öbür bir sendikaya geçmesini kabul edemeyiz”

HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan: “Biz kanun zoruyla hiçbir personelin öbür bir sendikaya geçmesini kabul edemeyiz”

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, taşeron şirketlere bağlı işçilerin kamu takımına alınmasının tarihi bir dönüm noktası olduğunu belirterek, “Biz kanun zoruyla hiçbir personelin öteki bir sendikanın üyesi olma zorlamasını kabul edemeyiz. Sendika örgütlülüğü fakat sendikal özgürlük ile kelam konusu olabilir. Bu özgürlüğün önündeki engelin kaldırılmasını istiyoruz” dedi.

696 Sayılı KHK ile kamu kurum ve kuruluşlarında daima emekçi takımına atanan çalışanların ve sendikaların yaşadığı meseleler başta olmak üzere, çalışma hayatının gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, “Yakın tarihimizde çok önemli tartışmalara neden olacak bir mevzuyu sizlerle paylaşmak için toplandık. Bilhassa 2017 yılı Aralık ayında 1 milyona yakın taşeron şirketlerde çalışan işçilerin takım alması sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti tarihinin çalışma hayatındaki en büyük ıslahatı gerçekleşmiş oldu. Bu ıslahatın mimarları Sayın Cumhurbaşkanı ve Bakanlara teşekkür etmek istiyorum. Sahiden çağdaş köle muamelesi gören en temel haklarından mahrum, toplu kontrat hakkı, fazla çalışma, müsaade hakları olmayan iş garantileri yok sayılan çalışanlar kamuda takımlı personel imkanını elde etmiş oldular. Sendikalar ile örgütlenerek toplu mukavelelerini imzalamaya başlamış ve Türkiye için hakikatten en önemli ıslahatı hayata geçirmiş bulunmaktayız. Kamuda lokal yönetimler dahil toplam takımlı personel sayısı 200 binin altına inmişken bu düzenleme ile totalde yaklaşık 1 milyon takımlı personel istihdamı sağlanmıştır. Bu nitekim Türkiye’de ihtilal niteliğinde ve çalışma tarihine geçmiş bir ıslahattır. Bu çok önemli bir gelişmedir. Çok önemli bir muvaffakiyettir ve bu başarıda Konfederasyonumuzun çok önemli bir rolü ve tavrı olmuştur. Taşeron şirketlerde çalışan işçilerin kendi sendikalarına üyeliklerine karşı çıkanlar o işçilerin uğraşlarını küçümseyenler ve bizim gayretimizi uzaktan seyredenler daha sonra güya bu işin tam merkezindeymiş üzere bir tavır sergiledi. HAK-İŞ başından itibaren hiçbir beklenti ve hesap yapmadan mağdur ve mazlum işçilerin haklarının alınabilmesi için büyük bir uğraş başlatmıştır. Yıllardır süren bu gayret sonucunda bu muvaffakiyet elde edilmiş ve nitekim Türkiye tarihine geçmiştir” formunda konuştu.

“Biz kanun zoruyla hiçbir emekçinin öbür bir sendikanın üyesi olma zorlamasını kabul edemeyiz”

Kamuda çalışan işçilerin takıma geçme sürecinin ihtilal niteliğinde bir atılım olduğunun altını çizen Arslan, “Bu düzenlemede son dakika müdahalesi ile kararnamede bizim de hiçbir şekilde konuşulmayan ve bizim kararname çıktıktan sonra öğrendiğimiz bir düzenleme bütün bu başarıyı önemli şekilde gölgelemiştir. Bilhassa 2014 yılında taşeronda örgütlenen sendikaların taşeron şirketler ile yaptığı kontrata karşın daha sonra getirilen düzenleme ile bu yol kapatılmıştır. Yani işçilerin taşeron şirketlerdeki örgütlendikleri iş kollarında sendikaların da yer alarak yaptıkları toplu mukaveleler 2020 yılı 1 Kasım’dan itibaren ortadan kaldırılmış olmaktadır. Bu nitekim bizim açımızdan, çalışanlar ve sendikalar açısından kabul edilebilir bir düzenleme değildir. O nedenle HAK-İŞ, 2 yılı aşkın müddettir, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Aile Toplumsal Siyasetler ve Çalışma Bakanı, parti küme başkan vekilleri, AK Parti MYK üyeleri, öteki siyasi partilerin meclisteki küme başkan vekilleri ve öbür tüm muhataplara ısrar ve inatla bu düzenlemenin, hem anayasaya, hem sendikal örgütlülüğe hem de işçilerin ihalelerine alışılmamış olduğunu anlatmaya çalıştık. Bu büyük muvaffakiyetin bu türlü bir düzenleme ile gölgelenmesine itiraz ettik. Bunun hesaplanamayan ve gelecekte de Türkiye için önemli sıkıntılara hamile gelişmeler doğurabileceği tasasını paylaştık. Sendikalarımızın kanun zoruyla üyelerinin öbür sendikalara üye olma durumunun kabul edilemez olduğunun altını çizdik. Toplu mukavele özgürlüğünü birtakım sendikalar için ortadan kaldırıldığının altını çizdik. Konfederasyonumuzda bu bahiste bu düzenlemeyi tekrar gözden geçirelim bu düzenlemenin ortadan kaldırılması için bir komite oluşturduk. Bu düzenlemeden etkilenen 9 sendikamız bir deklarasyon yayınladı. Bu deklarasyonun bir adedinin temeli 696 sayılı KHK ile 6356 sayılı kanunun süreksiz 7. hususunun 3. fıkrasına dayanılarak, 1 Eylül’den itibaren örgütlü olduğumuz iş kollarının değiştirilmiş olmasına itirazımızdır. Bu hususta sendikalarımız ortak bir uğraş platformu oluşturdu. Bundan etkilenen tüm sendikalarımız ortak bir kararlılıkla uğraşlarını de bir taraftan sürdürmektedir. Yaklaşık 3 aylık bir zaman dilimi var buradan Sayın Cumhurbaşkanımız, Bakanımız ve tüm bağlı kurumlara bir defa daha davet yapıyoruz; işçilerin on yıllardır örgütlendikleri sendikalarının bir kanun düzenlemesi ile içinin boşaltılmasına, sendikalarımızın kimilerinin büyük ölçüde üyelerini kaybetmiş olmasına, hiç hak etmedikleri halde işçilerin kanun zoruyla öteki bir sendikaya üye olmak zorunda kalmasına şiddetle karşı çıktık. Bu karşı çıkışımızı hem memleketler arası mukaveleler hem anayasamız hem de mevcut mevzuatlarımızla örtüştüğünün altını çizmek istiyoruz. Biz kanun zoruyla hiçbir çalışanın diğer bir sendikanın üyesi olma zorlamasını kabul edemeyiz. Sendika örgütlülüğü lakin sendikal özgürlük ile kelam konusu olabilir. Bu özgürlüğün önündeki engelin kaldırılmasını istiyoruz” sözlerini kullandı.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Batan teknenin faciadan önceki imajları ortaya çıktı