a
  • Haberyum
  • Bursa
  • Gümrükçü’den Depremle Mücadele Vurgusu: Bilimi ve Liyakati Esas Almalıyız

Gümrükçü’den Depremle Mücadele Vurgusu: Bilimi ve Liyakati Esas Almalıyız

Çiğli Belediye Lideri Utku Gümrükçü, zelzele bölgesinden Çiğli’ye gelen depremzedelerin konaklama muhtaçlığına alternatif tahliller üretmek maksadıyla müteahhitler ile bir ortaya geldi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve birçok etraf vilayette yıkıma sebep olan sarsıntıdan etkilenen depremzedelerin yaralarını sarmak maksadıyla daha evvel iş insanları, esnaf odaları, meslek örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve dernekler ile bir ortaya gelen Lider Utku Gümrükçü, son olarak Çiğli Belediyesi’nin konut sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda Çiğli’de inşaat faaliyetlerinde bulunan müteahhitler ile görüşme gerçekleştirdi. Toplantıda sarsıntı bölgesinden Çiğli’ye gelen yurttaşların konaklama gereksinimi için müteahhitlerden takviye istedi. Tahlil tekliflerini dinledi.

Gümrükçü: “Deprem güvenliği ulusal meseledir”

Depremle uğraş konusunda çarpıcı tabirler kullanan Lider Gümrükçü, “Deprem neslinde yer alan bir ülke olarak sarsıntı gerçekliğiyle yaşamak zorundayız. Bugün Güneydoğu bölgemizin yaralarını sarıyoruz, yarın İzmir’i, İstanbul’u yahut öbür kentlerimizde bunları yaşayabiliriz. Mevzuyu bu düzlemde ele alarak sarsıntı güvenliği konusunu tıpkı hudut güvenliği üzere ulusal sıkıntı olarak değerlendirmeliyiz. Sarsıntının her an yaşanabileceğini göz önünde bulundurarak kısa, orta ve uzun vadeli planlamaları yapmalıyız.  99 sarsıntısı ülkemiz için bir milat oldu. Mevzuat manasında taban etüdü ve şantiye şefliği sistemi üzere uygulamalar ekledik. Bugün geldiğimiz noktada bunların da kâfi olmadığını acı gerçeklerle gördük. Ülke genelinde başlatılacak yeni bir çalışmayla sarsıntı yönetmeliğinden tutun denetleme düzeneklerine kadar bütün sistemi yine gözden geçirmeli ve gerekli iyileştirmeleri acilen yapmalıyız. Ülkece uzaklaştığımız bilimi, liyakati ve meslek etiğini tekrar sistemin odağına oturtmalıyız. Tüm bunları yaparken toplumumuzun ucuz inşaat yerine sağlam inşaat talep etmesini sağlamak ismine ekonomik ve fikirsel gelişimini artırmalıyız. Bunları yapamazsak tıpkı acıları tekrar tekrar yaşamaya devam ederiz” diye konuştu.

“Yaralarımızı sarmaya devam edeceğiz”

Dayanışma çalışmaları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Gümrükçü, “Depremin birinci gününden itibaren Çiğli’deki çeşitli kesimlerin temsilcileriyle bir ortaya geldik. Dayanışmamızı nasıl büyüteceğimizi konuştuk. Son olarak müteahhitler ile görüşerek zelzele bölgesinden ilçemize gelen depremzedelerin konaklama muhtaçlığına alternatif tahlil yolları üretmek ismine fikir alışverişinde bulunduk. Çiğli Belediyesi, Çiğli halkı ve kent paydaşları olarak bizler de bu sürece katkı sunmak ismine elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” sözlerini kullandı. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Osmangazi ekiplerine duygusal karşılama