fbpx
a
 • Haberyum
 • Sağlık
 • Gül Hastalığı Nedir? Tehlikeli Tedavi Yöntemlerine Dikkat!

Gül Hastalığı Nedir? Tehlikeli Tedavi Yöntemlerine Dikkat!

Gül hastalığı, tıp literatüründe ‘rozasea’ olarak biliniyor. Dirençli, kronik bir rahatsızlık olan gül hastalığı; genellikle alın, çene ve yanak bölgelerini etkiliyor. Tabii ki vücudun diğer bölgelerinde de ortaya çıkabiliyor.

Sivilce, ateş basması, iltihap dolu kabarcıklar ve kızarıklık gibi belirtilerle kendini gösteriyor. Öte yandan ciltin çeşitli noktalarında yüzeysel damar genişlemesi meydana gelebiliyor. Bunlara ‘telenjiektazi’ adı veriliyor.

Gul Hastaligi Nedir
Gul Hastaligi Nedir

Gül Hastalığı Nedir?

Rosa hastalığı diye de bilinen bu rahatsızlık, kendi içinde farklı tiplere ayrılıyor:

 • Damar genişlemesi biçiminde olanlara ‘eritematotelenjiektazik rozase’ deniyor.
 • Akneye benzer bir formda ise, ‘rozase fulminas’ adını alıyor.
 • Ödem ve kızarıklık şeklinde tezâhür ediyorsa ‘ödematöz rozase’ diye isimlendiriliyor.

Her yaşta gözlemlenebilen bu rahatsızlık, çoğu zaman 30’lu yaşlarda meydana geliyor.

Gul Hastaligi Belirtileri
Gul Hastaligi Belirtileri

Gül Hastalığı Belirtileri

Eğer rahatsızlık hafif seyrediyorsa dökülme ve kuruluk gibi semptomlar gözlemleniyor. Ağır seyreden gül hastalığı karaciğer bozukluklarına ve kolesterol düzensizliğine yol açabiliyor.

Diğer taraftan, ciltte yanma hissi ve hassasiyet yaşanıyor. Yüz bölgesinde, çenede, burunda Rozasea hastalığı gün geçtikçe yayılıyor ve kabartılar cildi bütünüyle sarıyor.

Bazen hastalık saç diplerine de sıçrayabiliyor.

Ciltte Gul Hastaligi Nedenleri
Ciltte Gul Hastaligi Nedenleri

Ciltte Gül Hastalığı Nedenleri

Bu hastalığın neyden kaynaklandığı kesin olarak bilinmiyor. Fakat şu faktörlerin gül hastalığı oluşumunda tetikleyici rol üstlendiği düşünülüyor:

 • Güneş ışınları
 • Aşırı sıcak ya da soğuk
 • Aşırı kafeinli içeceklerin sık tüketimi
 • Alkol kullanımı
 • Sindirim sisteminde meydana gelen rahatsızlıklar
 • Stres
Gul Hastaligi Tedavisi
Gul Hastaligi Tedavisi

Gül Hastalığı Tedavisi

Koruyucu ve nemlendirici ürünler kızarıklıkların giderilmesine yardımcı olabiliyor. Fakat, kızarıklıklar artıp kalıcı hâle gelince bunlar işe yaramamaya başlıyor.

Gül hastalığının tedavisi için bu rahatsızlığı tetikleme ihtimâli olan faktörlerden kaçınmak gerekiyor. Alkol kullanmamak, o bölgeleri temiz tutmak bunların başında geliyor.

Dışarı çıkarken güneş koruyucu sürmeniz de büyük önem taşıyor. Uzmanlar ağrının derecesine oral antibiyotik veya ağrı kesici önerebiliyor.

Bunun yanı sıra cildi besleyici kremlerden de yardım alınıyor. Uygulanan alerji testlerine ve kan tahlillerine göre farklı ilaçların tercih edilmesi de mümkün.

Nadiren de olsa cerrahi yönteme başvurulabiliyor. 13-cis-retinoic acid isimlli bu tedavi, pek çok yan etkiye sahip olduğu için önerilmiyor.

Gül hastalığı görüntüleri, Vücutta gül hastalığı Nasıl Geçer, Gül hastalığı olanlar nelere dikkat etmeli, Gül hastalığı yorumları, Gül hastalığı karaciğer, Gül hastalığı bulaşıcımıdır, Kantaron yağı gül hastalığına iyi gelirmi, Feridun kunak gül hastalığı

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

En İyi Adet Söktürücü İlaç (6 Tavsiye)