a
  • Haberyum
  • Sağlık
  • Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle son günlerde dillerden düşmeyen Koronavirüse karşı kendimizi korumada en önemli silahımız, güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmaktır. Biz bağışıklık sistemimizi desteklersek o da bizi hastalıklara karşı çok daha güçlü kılacaktır. Dikkat edilmesi gerekenler aslında oldukça basittir:

Bol Su Tuketin
Bol Su Tuketin

1- Bol Su Tüketin

Bol su tüketimi; doğumdan yaşamın sonlanmasına dek en dikkat edilmesi gereken hususlardan birisidir. Genellikle sıcak havalarda vücut daha çok suya ihtiyaç duymaktadır ancak vücudumuz her daim suya ihtiyaç duymaktadır. Mevsimsel hastalıklar başta olmak üzere tüm hastalıkların kolaylıkla atlatılmasında su önemli bir rol üstlenmektedir. Günlük 2 -2,5 litre su tüketimi önerilmektedir. 

Sebze ve Meyve Tuketin
Sebze ve Meyve Tuketin

2- Sebze ve Meyve Tüketin

Sebzeler ve meyveler barındırdıkları antioksidanlar sayesinde, bağışıklık sistemimizi güçlendirici etkiye sahiptirler. Hastalıklara karşı vücut direncimizi arttırmada temel taşlardan birisi de sebze ve meyve tüketimine önem vermektir. C vitamini bakımından oldukça zengin olan portakal, greyfurt, kivi, yeşil biber ve maydanoz; E vitamini olarak ise ceviz, fındık ve badem öne çıkmaktadır. Bunlara ek olarak A vitamininin türevi olarakta bilinen beta karoten içeren; ıspanak, havuç, brokoli ve pırasa mutfakta eksik olmaması gereken sebzeler arasındadır.

Kefir ve Yogurt Tuketin
Kefir ve Yogurt Tuketin

3- Kefir ve Yoğurt Tüketin

Bağırsak bağışıklık sistemini güçlendirmede başı çeken besinlerin kefir ve yoğurt olduğu unutulmamalıdır. Sindirim sistemimizi düzenlemede çok önemli bir rol üstlenen bu ikili; vücuttaki stresi azaltır, kişiyi sakinleştirir ve daha kolay uykuya geçiş sağlar.   

Sarimsagi Ihmal Etmeyin
Sarimsagi Ihmal Etmeyin

4- Sarımsağı İhmal Etmeyin

Genel olarak lezzet arttırıcı aroma olarak kullanılan sarımsak; yalnızca lezzet arttırıcı olarak değerlendirilmemeli her derde deva olduğu unutulmamalıdır.Sarımsak antioksidan özelliği sayesinde; bağışıklık sistemimizi desteklemekle kalmayıp pek çok hastalığın vücudumuzda oluşumuna engel olmaktadır.     

Seker Tuketimini Azaltin
Seker Tuketimini Azaltin

5- Şeker Tüketimini Azaltın

Yüksek miktarda şeker tüketimi; başta karaciğerde yağlanmaya sebep olmakla birlikte bağırsak florasının bozulmasına sebep olarak bağışıklık sistemimizi baskılamaktadır. Şeker tüketiminin vücut sağlığımıza hiçbir faydası olmamasının yanı sıra pek çok zararı bulunmaktadır. Şeker; dişlerimizin çürümesine sebebiyet vermekte, cildimizde kırışıklıklara sebep olmakta, obeziteye yol açmakta, hafızayı zayıflatmakta ve hatta kansere yakalanma riskimizi arttırma gibi zararları bulunmaktadır. 

En güçlü bağışıklık güçlendirici, Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir, Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir Canan Karatay, Bağışıklık sistemini Güçlendiren Vitaminler, Bağışıklık güçlendirici bitkisel ilaçlar, Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir doğal, Zayıf bağışıklık sistemi belirtileri

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Böbrek Büyümesi (Hidronefroz) Belirtileri ve Tedavisi