a
  • Haberyum
  • Ekonomi
  • Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dönmez’den “enerji verimliliği” vurgusu

Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dönmez’den “enerji verimliliği” vurgusu

https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/08/masal-bahçe.png https://haberyum.com/wp-content/uploads/2023/10/134X550.jpg

Güç ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, görüntü konferans metoduyla katıldığı Güç Verimliliği Bilinç Endeksi Tanıtım Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, son zamanlarda güç verimliliği konusunda toplumsal algının arttığını ve bilinç endeksi için 21 kentte 3 bin şahısla salgın öncesinde yüz yüze araştırma yapıldığını söz etti. 

Güç verimliliğine ilişkin tavır ve davranışların laf konusu araştırmada ele alındığını lisana getiren Dönmez, şunları kaydetti:

“Enerji verimliliği bilinç endeksini 200 üzerinden 157,7 olarak tespit ettik. Bu kıymet, kamuoyunun bahiste orta-üst seviye bilinç seviyesinde olduğunu gösteriyor. Haber endeksi ise 177,9 çıktı. Bu bedel de bize kamuoyunun haber seviyesinin yüksek-alt seviyede olduğunu gösteriyor. Davranış endeksi ise 137,5 çıktı. Haber ve bilincin davranışa evrilmesi konusunda gayri 2 sonuca nazaran biraz gerideyiz. Güç verimliliğini biliyoruz, farkındayız fakat pratiğe geçişte istenen seviyenin yakalanmadığını görüyoruz. Güç verimliliği, gelişim gösterebileceğimiz, paydaşlarla daha fazla iş birliğine gidebileceğimiz, kendimizi daha fazla anlatabileceğimiz bir alan olarak öne çıkıyor.”

Bakan Dönmez, güç verimliliğinin hanelerden endüstriye, ulaştırmadan tarıma kadar pek çok yeri kapsadığına işaret ederek, “Enerji verimliliği moda ya da trend bir kavram değil süreklilik arz eden bir hareket biçimidir. Bunu, hayatımızın her meydanına sirayet eden bir iş yapış kültürü haline getirmek mecburiyetindeyiz.” diye konuştu.

Yerli ve yenilenebilir güç tasarrufunda her 1 puanlık artışın yaklaşık 100 milyon dolarlık güç ithalatına pürüz olduğunu vurgulayan Dönmez, “Bu işin üretim boyutu. Verimlilik boyutunun getirisi daha fazla. Yatırımları, girişimleri hayata geçirmek kolay, icraat noktasında kasvetimiz yok. Değerli olan verimlilik hareketlerini günlük pratiklerimizin kesimi haline getirmek.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, kamuoyunun yüzde 87,4’ünün enerjiyi verimli kullanmanın önemini bildiğini belirterek, bunun toplumsal kültür haline gelmesi ve günlük rutini kuşatan bir aksiyon biçimi olması gerektiğini söyledi. Güç verimliliğinin gelecek kuşaklara da aktarılabilen bir niteliğe kavuşmasının önemine değinen Dönmez, “Bu mevzuda 35-44 yaş kümesinde haber seviyesi daha yüksek. Kadınların güç tasarrufu haber düzeyleri erkeklerden daha fazla. Güç verimliliği konusu ailede başlıyor. Özellikle annelerimiz hem ilk muallim hem de rol model olması hasebiyle bu bilincin aşılanmasında en önemli figürlerin başında geliyor.” sözlerini kullandı. Bakan Dönmez, güç verimliliğinin oluşturacağı ekonomik pahaların de düzgün anlatılması gerektiğini kelamlarına ekledi. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Çin’in Huawei şirketi İngiltere’de 1 mlyr sterlinlik araştırma tesisi kuracak