a

Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir? İşte Bilinmeyenler!

Göz seyirmesi ne anlama gelir sorgusunun bu kadar merak ediliyor olması geçmişten beri farklı anlamlar atfedilmiş olmasından kaynaklıdır. Öncelikle bu durumun tıbbi olarak adı Blefarospazm olarak literatüre geçmiştir.

reklam

Göz seyirmesi ne anlama gelir sorgusunun bu kadar merak ediliyor olması geçmişten beri farklı anlamlar atfedilmiş olmasından kaynaklıdır. Öncelikle bu durumun tıbbi olarak adı Blefarospazm olarak literatüre geçmiştir. Göz atması ya da göz seğirmesi gibi pek çok şekilde ifade edilerek halk arasında da yaygın bir gözleme dönüşmüştür. Bu yüzden göz atması ne anlama gelir sorusunun yanıtını hem bilimsel hem de halk dilinde üzerine yüklenmiş anlamıyla ele alabiliriz.

goz atmasi ne demek
goz atmasi ne demek

Göz seyirmesi ne demektir sorusunun yanıtını bilimsel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Magnezyum eksikliği,
  • Uykusuzluk,
  • Stres,
  • Alerjenler,
  • Yorgunluk,
  • Düzenli alkol kullanımı,
  • Kafein tüketimi,
  • B12 vitamini eksikliği,
  • Göz kapağı iltihabı

tüm bunlara ek olarak; kornea rahatsızlıkları da göz seyirmesinin sebebi olabilir. Ayrıca Marifetname’de bulunan tanımlar halk arasında sağ göz sağlığa, sol göz varlığa gibi bir deyimin bile var olmasını sağlıyor.

Sağ Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir?

Sag Goz Seyirmesi Ne Anlama Gelir
Sag Goz Seyirmesi Ne Anlama Gelir

Göz seyirmesi ne demek diye araştırmadan önce tabii ki sağ ve sol göz ayrımını yapmak gerekiyor. Çünkü tüm kaynaklarda bu iki gözün farklı anlamlar ifade edebileceği üzerinde duruluyor. Sağ gözün sürekli seyirmesi ne anlama gelir konusunda da bu kaynakların tümünde ortak bir görüş söz konusu.

Sağ Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir?

sag goz seyirmesi ne anlama gelir islamda
sag goz seyirmesi ne anlama gelir islamda

Sağ gözün seyirmesi halk arasında hayra delalettir. Tıbbi açıdan iltihap ve kornea rahatsızlıkları dışında oluşan etmenlerde sağ ya da sol göz için bir ayrım söz konusu değildir. Halk arasında yaygın olan yorumlamalara göreyse sağ göz seyirmesi ne anlama gelir sorusunun yanıtını sağlıklı olmak, hayırlı bir olaya işaret etmek gibi algılar yaratmaktadır. Yine hipermetrop ya da miyop habercisi olabilecek olan göz seyirmeleri mevcut numaranın arttığına da işaret ediyor olabilir.

Sağ Göz Kapağı Seyirmesi Ne Anlama Gelir Marifetname

Sag Goz Kapagi Seyirmesi Ne Anlama Gelir Marifetname
Sag Goz Kapagi Seyirmesi Ne Anlama Gelir Marifetname

Marifetname anlamlarına bakıldığında da sağ göz seyirmesi ile ilgili dört farklı tanımdan söz edebiliriz. Gözün dışının seyirmesi durumunda hayır değil şer, gözbebeğinin seyirmesi durumunda ise yine sıkıntı anlamları ön plana çıkar. Göz kuyruğunun seyirmesi durumunda ise sevinç habercisi olarak anılır. Gözün altının seyirmesi yine iyiliğe delalettir.

Sol Göz Kapağı Seyirmesi Ne Anlama Gelir?

Sol Goz Kapagi Seyirmesi Ne Anlama Gelir
Sol Goz Kapagi Seyirmesi Ne Anlama Gelir

Sol göz seyirmesi ne anlama gelir diyenler içinse eğer Marifetname kaynak olarak alınıyorsa yine dört farklı anlamdan söz etmek mümkündür. Ki dini anlamda kabul gören bir kaynak olmasından dolayı halk arasında çokça yaygındır. Gözün dışı seyirdiğinde sol göz için ziynet anlamı çıkarılır. Sol gözümüzün gözbebeği seyirirse sevinç anlamına gelir.

Eğer göz kuyruğunda bir seyirme görülüyorsa mal anlamına gelir. Gözün altı seyirdiğinde ise mevki için gelecek bir hayırlı haberden söz etmek mümkündür. Bakıldığı zaman sol göz seyirmesi Marifetname baz alındığında sağ göze nazaran çok daha olumlu ve pozitif anlamlara işaret etmektedir.

Göz Seyirmesi Ne Demek?

goz seyirmesi ne demek
goz seyirmesi ne demek

Genellikle göz kapağı üzerinde oluşan ve istemsizce hareket etmesini sağlayan bu göz seyirmeleri sık görülüyorsa kesinlikle bir göz operatörü tarafından kontrol edilmelidir. Doktorunuzun muayenesi sonucunda bazı anomaliler tespit edildiğinde bunun tedavisi için bir yol haritası çıkarılmalıdır. Göz sağlığınız için atlanmaması gereken bir süreçtir. Keza çok nadiren göz seyirmesi çok büyük bir soruna işaret etmeyebilir. Fakat gün içerisinde defalarca gözlemlenmesi bariz bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

Günümüzde sağ göz seyirmesi için çoğu zaman sağlığa diye yorumlandığına şahit olunsa da Marifetname bunun aksinin de mümkün olabileceğini söylüyor. Yaygın inanış sol göz varlığa şeklinde olup yine kaynaklarda da bu şekilde doğruluğu gözlemleniyor. İslam’a göre ya da farklı tanımlara göre göz seyirmesi ne anlama gelir sorusunun yanıtı bu yüzden değişken olabiliyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Alaşehir’de benzin ile sobayı tutuştururken evi yaktı: 1 yaralı

HIZLI YORUM YAP