a
reklam bursa seo hizmetleri

Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir? İşte Bilinmeyenler!

Göz seyirmesi ne anlama gelir sorgusunun bu kadar merak ediliyor olması geçmişten beri farklı anlamlar atfedilmiş olmasından kaynaklıdır. Öncelikle bu durumun tıbbi olarak adı Blefarospazm olarak literatüre geçmiştir. Göz atması ya da göz seğirmesi gibi pek çok şekilde ifade edilerek halk arasında da yaygın bir gözleme dönüşmüştür. Bu yüzden göz atması ne anlama gelir sorusunun yanıtını hem bilimsel hem de halk dilinde üzerine yüklenmiş anlamıyla ele alabiliriz.

Göz seyirmesi, çoğu insanın daha önce duyduğu bir terimdir. Ancak, bazı insanlar hala bu terimin ne anlama geldiğini bilmiyorlar. Göz seğirmesi veya blefarospazm ile aynı anlama gelebilir. Bu yazıda her iki terimi de tanımlamaya ve hangisinin ne için kullanıldığını netleştirmeye çalışacağız.

Göz seyirmesi, göz ağrısı hissine yanıt olarak bir gözün seğirdiği duruma atıfta bulunabilir. Bu durum genellikle bir gözde kör noktalar veya delikler olması olarak tanımlanır. Bazen diğer göz de seğirir. Bu terim, tıbbi müdahale gerektiren tıbbi bir durumu ifade eder.

İnsanlar söz konusu olduğunda sol göz seğirmesi ne anlama gelir sol? Ne olduğunu bilmeyenler için kısaca anlatalım. Kişi strese girdiğinde vücut sistemi panik moduna geçer ve kan dolaşımı yoluyla adrenalin pompalamaya başlar. Bu, vücut yorulana ve artık stresle baş edemeyecek duruma gelene kadar devam eder. Vücut sistemi artık stresle baş edemediğinde, göz seğirmesi gibi bir şeye başvurur.

Göz seyirmesi ne demektir sorusunun yanıtını bilimsel olarak şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Magnezyum eksikliği,
  • Uykusuzluk,
  • Stres,
  • Alerjenler,
  • Yorgunluk,
  • Düzenli alkol kullanımı,
  • Kafein tüketimi,
  • B12 vitamini eksikliği,
  • Göz kapağı iltihabı

tüm bunlara ek olarak; kornea rahatsızlıkları da göz seyirmesinin sebebi olabilir. Ayrıca Marifetname’de bulunan tanımlar halk arasında sağ göz sağlığa, sol göz varlığa gibi bir deyimin bile var olmasını sağlıyor.

Sag Goz Seyirmesi Ne Anlama Gelir
Sag Goz Seyirmesi Ne Anlama Gelir

Sağ Göz Seyirmesi Ne Anlama Gelir?

Göz seyirmesi ne demek diye araştırmadan önce tabii ki sağ ve sol göz ayrımını yapmak gerekiyor. Çünkü tüm kaynaklarda bu iki gözün farklı anlamlar ifade edebileceği üzerinde duruluyor. Sağ gözün sürekli seyirmesi ne anlama gelir konusunda da bu kaynakların tümünde ortak bir görüş söz konusu.

Sağ gözün seyirmesi halk arasında hayra delalettir. Tıbbi açıdan iltihap ve kornea rahatsızlıkları dışında oluşan etmenlerde sağ ya da sol göz için bir ayrım söz konusu değildir. Halk arasında yaygın olan yorumlamalara göreyse sağ göz seyirmesi ne anlama gelir sorusunun yanıtını sağlıklı olmak, hayırlı bir olaya işaret etmek gibi algılar yaratmaktadır. Yine hipermetrop ya da miyop habercisi olabilecek olan göz seyirmeleri mevcut numaranın arttığına da işaret ediyor olabilir.

Sag Goz Kapagi Seyirmesi Ne Anlama Gelir Marifetname
Sag Goz Kapagi Seyirmesi Ne Anlama Gelir Marifetname

Sağ Göz Kapağı Seyirmesi Ne Anlama Gelir Marifetname

Marifetname anlamlarına bakıldığında da sağ göz seyirmesi ile ilgili dört farklı tanımdan söz edebiliriz. Gözün dışının seyirmesi durumunda hayır değil şer, gözbebeğinin seyirmesi durumunda ise yine sıkıntı anlamları ön plana çıkar. Göz kuyruğunun seyirmesi durumunda ise sevinç habercisi olarak anılır. Gözün altının seyirmesi yine iyiliğe delalettir.

Sol Goz Kapagi Seyirmesi Ne Anlama Gelir
Sol Goz Kapagi Seyirmesi Ne Anlama Gelir

Sol Göz Kapağı Seyirmesi Ne Anlama Gelir?

Sol göz seyirmesi, teriminin anlamı yukarıda belirtilenden çok farklı değildir. Aynı manevi anlamlara da sahiptir. İnsanlar bu duruma kötü şans veya bir tür hastalıktan muzdarip olarak atıfta bulunurlar. Çoğu zaman sol göz seyirmesi anlamı ruhsal dünyayla bağlantılıdır. Bazı manevi öğretmenlere göre göz, büyük bir kapı veya başka bir dünyaya giden yol olarak kabul edilir. Bu dünyada kör, sağır, dilsiz, fakir, çirkin, hasta ve benzeri gibi uğursuzluk sayılan bazı şeyler veya güçler vardır.

Sol göz seyirmesi ne anlama gelir diyenler içinse eğer Marifetname kaynak olarak alınıyorsa yine dört farklı anlamdan söz etmek mümkündür. Ki dini anlamda kabul gören bir kaynak olmasından dolayı halk arasında çokça yaygındır. Gözün dışı seyirdiğinde sol göz için ziynet anlamı çıkarılır. Sol gözümüzün gözbebeği seyirirse sevinç anlamına gelir.

Eğer göz kuyruğunda bir seyirme görülüyorsa mal anlamına gelir. Gözün altı seyirdiğinde ise mevki için gelecek bir hayırlı haberden söz etmek mümkündür. Bakıldığı zaman sol göz seyirmesi Marifetname baz alındığında sağ göze nazaran çok daha olumlu ve pozitif anlamlara işaret etmektedir.

Sol göz kapağı seyirmesi nasıl tedavi edebilirsiniz? Bu durumu iyileştirmek için günlük hayatınızda yaşadığınız tüm stresi ortadan kaldırmalısınız. Kolayca strese giren biriyseniz, daha fazla uyumanız ve daha az çalışmanız gerekir. Öte yandan, uykusuzluğunuzu veya sisteminize yeterince kafein almadığınızı düşünüyorsanız, bu iki faktör de göz seğirmesine neden olabilir.

goz seyirmesi ne demek
goz seyirmesi ne demek

Göz Seyirmesi Ne Demek?

Genellikle göz kapağı üzerinde oluşan ve istemsizce hareket etmesini sağlayan bu göz seyirmeleri sık görülüyorsa kesinlikle bir göz operatörü tarafından kontrol edilmelidir. Doktorunuzun muayenesi sonucunda bazı anomaliler tespit edildiğinde bunun tedavisi için bir yol haritası çıkarılmalıdır. Göz sağlığınız için atlanmaması gereken bir süreçtir. Keza çok nadiren göz seyirmesi çok büyük bir soruna işaret etmeyebilir. Fakat gün içerisinde defalarca gözlemlenmesi bariz bir sağlık sorununun habercisi olabilir.

Günümüzde sağ göz seyirmesi için çoğu zaman sağlığa diye yorumlandığına şahit olunsa da Marifetname bunun aksinin de mümkün olabileceğini söylüyor. Yaygın inanış sol göz varlığa şeklinde olup yine kaynaklarda da bu şekilde doğruluğu gözlemleniyor. İslam’a göre ya da farklı tanımlara göre göz seyirmesi ne anlama gelir sorusunun yanıtı bu yüzden değişken olabiliyor.

goz atmasi ne demek
goz atmasi ne demek

Myokymia Nedir?

Myokymia, hayatınızda çok fazla stres altındaysanız göz seyirmesi olan bir durumdur. Miyokimyanın ana nedenleri arasında çok fazla çalışma, çok fazla uyku veya yeterince dinlenmeme yer alır. Miyokimyanın çok yaygın bir başka nedeni yorgunluktur. Yorgun olduğunuzda, işinize veya uykunuza odaklanamadığınız için göz seyirmesi yaşayabilirsiniz. Bu nedenle, miyokimyadan kurtulmak istiyorsanız, yorgunluğunuzu geri kazanmanın bir yolunu bulmalısınız.

Göz sarsıntısı spazmlarına hemifasiyal spazm neden olabilir. Hemifasiyal spazmınız varsa, özellikle göz egzersizi yapıyorsanız veya esneme yapıyorsanız, göz seyirmeleri yaşarsınız. Hemifasiyal spazm, birbirine sıkıca bağlı olan büyük kas gruplarının olduğu, ancak bu kas gruplarının istemsiz hareketlerine neden olan bükülemedikleri bir durumdur. Bu durumda istemsiz seyirmeler göz seyirmesi spazmlarına neden olabilir.

Şimdi, kör olan ya da iyi çalışmayan gözbebekleriniz olduğunda, bunlar hem fiziksel bedeninizde hem de ruhsal dünyada bazı hastalıkların belirtileri olarak kabul edilir. Onlara sahip olmak, vücut sisteminizi etkileyebilecek bazı olumsuz güçlere veya enerjilere maruz kaldığınız anlamına gelebilir. Ayrıca, hayatınızda bir tür olumsuz veya sağlıksız durumunuz olduğu anlamına da gelebilir. Bu göz seyirmelerinden kurtulmak istiyorsanız hemen tıbbi yardım almalısınız.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Sıradaki haber:

Göğüs kafesi açılmadan kalp kapağı değiştirildi

HIZLI YORUM YAP